زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 سنسور شتاب‌سنج در تلفن‌های هوشمند
سنسور شتاب‌سنج در تلفن‌های هوشمندزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 150

 

در این نسل پیشرفته‌ تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، بیشتر کاربران فقط نگران مسائلی نظیر حافظه‌های داخلی، کیفیت دوربین، حافظه‌ی RAM و پردازنده‌ها هستند. شاید بهتر است به مسائلی مانند شتاب‌دهنده، جی‌پی‌اس و ... هم توجه کنند.

 

 این سنسورها بسیار مهم هستند و باعث می‌شوند که تلفن همراه واقعا قدرتمند شود. شتاب‌دهنده یکی از سنسورهای رایج و پراستفاده در تلفن‌های همراه است. به سنسور شتاب‌دهنده، سنسورهای حرکتی نیز می‌گویند. 

 

 

سنسور شتاب‌سنج چیست؟
سنسور شتاب‌سنج وسیله‌ای است که در حال حاضر درون موبایل شما قرار دارد و به تلفن همراه هوشمند شما این اجازه را می‌دهد که جهت قرارگیری دستگاه شما را تشخیص دهد و بسته به نوع قرارگیری گوشی شما محتوای صفحه نیز تغییر جهت دهد و به کاربر نمایش داده شود، که این امر باعث راحت‌تر بودن کاربر می‌شود. برای مثال، زمانی که ما موبایلمان را به‌صورت افقی و از طول نگه می‌داریم، مرورگر موبایل به‌طور خودکار می‌چرخد و به حالت افقی و نمای گسترده (landscape)  تغییر می‌کند، و به این ترتیب ما فضای گسترده‌تری برای جستجوی در وب‌سایت‌ها خواهیم داشت. همین اثر وقتی مشغول بازی‌های ویدئویی در تلفن همراهتان هستید نیز اتفاق می‌افتد. وقتی ما موبایل را به‌صورت طولی نگه می‌داریم، ویدئو به‌صورت تمام‌صفحه ظاهر می‌شود و به ما نمای کاملی می‌دهد. این اتفاق به‌علت وجود سنسور شتاب‌سنج در تلفن هوشمندتان اتفاق می‌افتد. 
 
شرکت اپل، اولین شرکتی بود که از سنسور شتاب‌سنج در تلفن هوشمند خود استفاده کرد. سنسورهای شتاب‌سنج با توجه به کاربر موبایل و اشیائی که در اطراف آن قرار دارند شتاب صحیح را اندازه‌گیری می‌کنند. شتاب صحیح، تجربه‌ی سنسور شتاب سنج نسبت به سقوط آزاد است، و همان‌طور که می‌دانید، واحد شتاب متر بر مجذور ثانیه یا g است. تلفن‌های هوشمند متفاوت، واحدهای مختلفی در دقت در زمینه‌ شتاب‌سنجی دارند. دقت شتاب‌سنجی در آیفون و در حال حاضر 0/018 g است. 
 
شکل زیر به‌طور ساده طرز کار شتاب‌سنج را نشان می‌دهد که حجمی از مواد پیزوالکتریک در آن وجود دارد. بسته به میزان حرکت موبایل و چرخش‌های آن، این کریستالِ پیزوالکتریک میزان مشخصی ولتاژ بالقوه تولید کرده و به پردازنده‌ی دستگاه ارسال می‌کند، و با توجه به شدت ولتاژ دریافتی تلفن هوشمند شما واکنش مناسبی نشان می‌دهد. 
 
 
سنسور شتاب‌سنج که در حال حاضر درون تلفن‌های هوشمند قرار دارد، شتاب را در ۳ محور اندازه‌گیری می‌کند، محور x، محور y و محور z. به‌همین دلیل، تلفن هوشمندی می‌تواند از حرکت در هر یک از این ۳ محور را حس کرده و جهت‌گیری را از حالت عمودی به حالت افق تغییر دهد.  

منبع مطلب 

 

1391/12/18لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناسس HyperLink HyperLink 1392/10/1
مـتـن : مرسی

فرستنده :
میلاد HyperLink HyperLink 1391/12/23
مـتـن : خیلی ممنونم که این اطلاعات مفید رو در اختیار ما گذاشتید. من همیشه برای خودم سوال بود که این تلفن ها چجوری کار میکنند.
پاسـخ : سلام میلاد عزیز
از توجه شما ممنونیم. امیدواریم در آینده به سوالات بیشتری از شما پاسخ دهیم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  9145
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  9145