زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 حریم خصوصی در اینترنت
حریم خصوصی در اینترنتزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 151

 حریم خصوصی در اینترنت

چطور دیگران می‌توانند هویت شما را در دنیای مجازی بدانند؟ حقیقت این است که شما با وصل شدن به اینترنت به راحتی اطلاعات کامپیوترتان را پخش می‌کنید، از موقعیت جغرافیایی خود تا وبسایت‌هایی که به آن‌ها سر می‌زنید.
 
 
هدف از وبگردی به‌صورت ناشناس این است که تکنولوژی را در مسیر تعقیب فعالیت‌های آنلاین خود گیر بیندازیم و خطر افشاء شدن اطلاعات را از بین ببریم. با وبگردی به‌صورت ناشناس کسی نمی‌داند شما چه کسی هستید و از چه جایی به اینترنت متصل می‌شوید و از چه سایت‌هایی دیدن می‌کنید.
 
بیشتر افراد وقتی به وبگردی ناشناس فکر می‌کنند به طور ناخودآگاه مسائلی مانند خیانت، هک و با دانلودهای غیرقانونی و دیگر رفتارهای ناشایست در ذهنشان شکل می‌گیرد اما در واقع، دلیل‌های مشروعی مبنی بر اینکه چرا یک نفر بخواهد به‌صورت ناشناس آنلاین باشد وجود دارد؛ برای مثال ممکن است شما نخواهید موتورهای جستجو اطلاعاتی در مورد درخواست‎‌های جستجوی شما داشته باشد یا اینکه مسئولین تبلیغات آنلاین بدانند شما کجا زندگی می‌کنید و یا چه محصولاتی را خریداری می‌کنبد  و یا حتی وقتی در انجمن‌های اینترنتی در مورد مسائل خصوصیتان صحبت می‌کنید دوست دارید ناشناس بمانید.
 
در ادامه خواهید دید که وبگردی امن چیزی به مراتب بیشتر از تنها پاک کردن تاریخچه (History)  مرورگر خواهد بود و در مورد شبکه‌های کامپیوتری و آدرس‌های IP بیشتر صحبت خواهیم کرد تا بدانید این‌ها چگونه می‌توانند هویت شما را آشکار کنند.
 
آدرس‌های IP و کوکی‌ها 
در زنگ تفریح شماره 110 مفصلاً در مورد آدرس‌های IP صحبت کردیم. میدانید هر ماشینی که به اینترنت متصل می‌شود یک آدرس IP منحصر به فرد دارد، حتی کامپیوتر شما. شما ممکن است آدرس IP استاتیک داشته باشید و یا اینکه با هر بار اتصال به اینترنت آدرس IPتان تغییر کن. در هر صورت شما هر بار با یک شناسه منحصر به فرد وارد دنیای وبسایت‌ها می‌شوید.
 

یک آدرس IP برای اینکه اینترنت کار کند ضروری است. این عیناً آدرس IP شما در پهنه‌ی شبکه‌های کامپیوتری است، مانند یک خانه‌ی مشخص در یک خیابان شلوغ. تنها راهی که یک وب سرور می‌تواند محتویات یک صفحه وب را به مرورگرتان بفرستد این است که آدرس کامپیوتر شما را در شبکه داشته باشد.

 

 
 
آدرس‌های IP، به خودیِ خود حاوی اطلاعات شخصی شما نیستند اما اگر شما با ISP (سرویس ارائه دهنده اینترنت) که سرویس رایجی است به اینترنت متصل شوید آنگاه ISP می‌تواند به راحتی نام، محل سکونت، شماره تلفن، آدرس ایمیل و حتی اطلاعات حساب بانکیتان را به آدرس IP شما لینک کند. نترسید در اصل، ISP سیاست‌های حفظ حریم خصوصی شدیدی دارد و اطلاعات شخصی شما را در اختیار هر فردی که آن را درخواست کند قرار نمی‌دهد. 
 
کوکی‌ها راه دیگری برای منابع خارجی هستند که عادت‌‎های وبگردی شما را دنبال می‌کنند. کوکی‌ها فایل‌های نوشتاری کوچکی هستند که وقتی شما از سایتی دیدن می‌کنید  در مرورگر شما ذخیره می‌شوند. این فایل حاوی اطلاعات ورود به سیستم (log In) شما، ترجیحات کاربری شما، اطلاعات کارت خرید آنلاین شما و شناسه‌های دیگر باشد. این کوکی‌ها باعث می‌شوند که وبگردی شما مشخص‌تر و سفارشی‌تر شوند.
 
 
گروه اول کوکی‌ها، کوکی‌هایی هستند که از وبسایت‌هایی که به آن‌ها سر زده‌اید در مرورگر شما باقی می‌مانند. گروه سوم کوکی‌ها فایل‌هایی هستند که از تبلیغات و گروه‌هایی دیگری که با سایت‌هایی که شما می‌روید توافق کرده‌اند که اطلاعات را پخش کنند روی کامپیوتر شما ذخیره می‌شوند. بیشتر مردم گروه سوم کوکی‌ها را مشخصاً رخنه‌ی فاحشی در حفظ حریم خصوصی می‌دانند زیرا شما هیچ کنترلی روی اینکه چه کسی اطلاعاتی در مورد شما جمع می‌کند ندارید.
 
1391/12/21لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8561
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8561