زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 انواع تگ‌های RFID و تکنولوژی NFC
انواع تگ‌های RFID و تکنولوژی NFCزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره‌ی 156

انواع تگ‌های RFID و تکنولوژی NFC

 

در زنگ تفریح شماره‌ی 154 در رابطه با تگ‌های RFID صحبت کردیم. در ادامه‌ی مطالب گفته شده در این زنگ تفریح به نوع دیگری از این تگ‌ها می‌پردازیم.
این نوع تگ‌ها تکنولوژی RFID را در دنیای ما در دسترس‌تر و دائمی‌تر می‌کند. این تگ‌ها زیاد گران نیستند و می‌توانند در اندازه‌های کوچک نیز ساخته شوند تا برای همه‌ی محصولات بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 تگ‌های RFID فعال، نیمه فعال و غیرفعال

تگ‌های RFID فعال و نیمه‌فعال از باتری داخلی برای شارژ مدارهایشان استفاده می‌کنند و تگ‌های فعال از باتری همچنین برای مخابره کردن امواج رادیویی به دستگاهی که تگ را می‌خواند استفاده می‌کند. اما تگ‌های نیمه فعال برای مخابره کردن امواج به دستگاهی که تگ را می‌خواند وابسته است و از آنجاییکه این تگ‌ها نسبت به تگ‌های غیرفعال سخت‌افزار بیشتری دارند طبیعتاٌ گران‌تر هم هستند.

 

 

 

در تگ‌های RFID فعال و نیمه‌فعال برای موارد گران‌ قیمت‌تر که باید از فاصله‌های دورتر خوانده شوند استفاده می‌شود آن‌ها فرکانس‌های بالایی با طول موج 850 تا 950 مگاهرتز را مخابره می‌کنند که می‌توانند فاصله‌ی 5/30 متری خوانده شوند و اگر نیاز باشد که این تگ‌ها از فاصله‌های دورتری خوانده شوند باتری‌های اضافی می‌توانند دامنه‌ی تگ را افزایش دهند بطوریکه حتی از 100 متری خوانده شوند.
 
تگ‌های RFID مانند دیگر دستگاه‌های بی‌سیم قسمت مشخصی از طیف الکترومغناطیسی را مخابره می‌کنند. سیستم‌های RFID می‌توانند از یک سیستم سلولی به نام TDMA  استفاده کنند تا از صحت ارتباطات بی‌سیم خود مطمئن شوند.
عامل مهم دیگر در تعیین قیمت این تگ‌ها ذخیره‌ی داده است. 3 نوع ذخیره سازی وجود دارد؛ فقط خواندنی، خواندن - نوشتن و نوع دیگری که یک بار خوانده می‌شود و بارها خوانده می‌شود.
 
داده‌ی تگ‌های خواندن-نوشتن می‌توانند بارها نوشته شوند یا داده‌ها را از نوع به آن‌ها وارد کرد اما تگ‌هایی که نوع ذخیره‌سازی آن‌ها فقط خواندنی است داده‌ها یک با ر ذخیره می‌شوند و بارها خوانده می‌شوند، در این نوع ذخیره سازی تگ‌ها می‌توانند داده‌های اضافی قبول کنند اما نمی‌توان آن‌ها را از نوع نوشت.
 
 
 
ارتباطات کوتاه‌برد، تلفن‌های هوشمند و RFID

 

 

NFC (Near Field Communication) یا ارتباطات کوتاه برد در حال پیشرفت است چرا که انقلاب بعدی در زمینه پرداخت آسان با اضافه کردن یک لایه امنیتی را ارائه می‌دهد.بعضی از کارت‌های ارتباطی دارای تراشه‌ی NFC هستند که این تراشه می‌تواند توسط پایانه‌های پرداخت NFC خوانده شوند که این امر امکان اینکه یک نفر به اطلاعات شما توسط نوار مغناطیسی دسترسی داشته باشد را حذف می‌کند.

 

 
گوگل تنها شرکتی است که پرداخت NFC را با کیف پول گوگلی Google Wallet پیاده‌سازی کرده‌است. این برنامه کاربردی اطلاعات کارت‌های اعتباری را تحت چندین لایه‌ی حفاطتی و امنیتی ذخیره می‌کند و امکان خوانده شدند سریع در پایانه‌های NFCرا فراهم می‌کند. معنای این قابلیت این است که بهره بردن از این تکنولوژی محدود به تعداده پایانه‌ی NFC در دسترس در مکان‌های خرده فروشی و تعداد تلفن‌هایی که از این تکنولوژی حمایت می‌کنند شده‌است. کیف پول گوگلی تنها با تلفن همراه هوشمند اندروئیدی Nexus S کار می‌کند.
 
 
شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که NFC چه ارتباطی با  RFID دارد؟ دستگاه‌های NFC می‌توانند تگ‌های غیرفعال RFID را بخوانند و اطلاعات آن‌ها را در خودشان ذخیره کنند. از این تکنولوژی در تبلیغات مدرن استفاده می‌شود. برای مثال یک پوستر معمولی چند نوع کیف پول را تبلیغ می‌کند، اما تبلیغ کنندگان می‌توانند پوسترهای هوشمندی با تگ‌های RFID بسازند که متقابلاٌ با مشتریان ارتباط برقرار می‌کند. شما می‌توانید با NFC گوشی همراه هوشمندتان با پوستر هوشمند مجهز به تگ RFID ارتباط برقرار کنید و برای مثال اطلاعات بیشتر یا کوپن‌های تخفیف دریافت کنید. 
 

 

1392/1/27لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8419
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8419