زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 APU چیست؟
APU چیست؟زنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره‌ی 158

 

در زنگ تفریح‌های گذشته با CPU و کارت گرافیک آشنا شدید و شاید بد نباشد برای درک بهتر این مطلب به زنگ تفریح شماره 47 در مورد CPU نگاهی بیندازید. در زنگ تفریح این شماره می‌خواهیم شما را با مفهوم APU آشنا کنیم تا کمی در مورد کامپیوترهای مدرن مطلع شویم. برای این منظور مختصری به مفهوم CPU و GPU می‌پردازیم.

 

پردازنده یا واحد پردازنده مرکزی (CPU)

 CPU اصلی ترین بخش کامپیوتر است. این قطعه وظایف مهمی از قبیل عملکرد های ریاضی، منطقی، مقایسه‌ای و محاسبه‌های مربوط به آدرس‌دهی در کامپیوتر را به عهده دارد. CPU مهم‌‌ترین تراشه بر روی برد اصلی هر کامپیوتر است و مدیریت تمام مراحل پردازش داده‌ها را به عهده دارد.

 

این قطعه به صورت مستقیم و یا غیر مسقیم سایر قطعات روی برد اصلی و سایر قسمت‌های کامپیوتر را نظارت و مقداردهی می‌کند. پردازنده‌ها هر چند دارای ابعاد فیزیکی بسیار کوچکی هستند اما ساده‌ترین آنها دارای 29000 ترانزیستور تا انواع پیشرفته آنها دارای 7/5 میلیون ترانزیستور هستند، ابعاد فیزیکی آنها بسیار محدود و در حد 2 تا 3 اینچ مربع است.

 

واحد پردازش گرافیکی (GPU)
 GPU ابزاری اختصاصی برای طبیعی به نظر رسیدن تصویر در کامپیوترهای شخصی، ایستگاه‌های کاری، و یا در کنسولهای بازی است. این واحد در متداول‌ترین شکل خود یک کارت گرافیکی است که بیشتر کاربران با آن آشنایی دارند.اگر هسته‌ی پردازنده گرافیکی را به پردازنده‌ی مرکزی اضافه کنیم و حافظه‌ی کش CPU را با آن به اشتراک بگذاریم یک APU به دست می‌آید.


مزیت APU نسبت به یک CPU و یک GPU جداگانه

ارتباط آسان میان دو پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی انجام فعالیت‌ها را آسان‌ کرده  و توان پردازشی بهینه می‌شود. در پردازنده‌های جدید اینتل کع در آن‌ها این دو پردازند ه یکپارچه شده‌اند، 2 تا 3 برابر سریعتر از پردازندههای قبلی هستند که پردازنده‌ی گرافیکیشان روی قالب پردازنده اصلی قرار می‌گرفت.


APU دارای قابلیت‌ها و امکانات خاصی مثل تکنولوژی کوییک سینک (Quick Sync) برای رمزگشایی و رمزگذاری ویدئو است. می‌توان برخی محاسبات مثل محاسبات اعداد ممیز شناور را توسط پردازنده‌ی گرافیکی انجام داد که برای چنین کارهایی مناسب‌تر و تواناتر از پردازنده‌ی اصلی است.


در APU منابع بین پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی به صورت مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدین صورت مصرف انرژی در APU بهینه می‌شود. به همین علت است که لپ‌تاپ‌های جدید که از APU استفاده می‌کنند کم مصرف‌تر بوده و شارژ باتری را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند.


یک مزیت مهم دیگر این است که قیمت APU از قیمت یک پردازنده اصلی و پردازنده گرافیکی ارزانتر است و دلیل ارزانتر بودن آن هم مصرف کمتر سیلیکون براین تولید آن است.

 


اما معایب APU
APU  به اندازه‌ی یک کارت گرافیک جدا قدرتمند نیست اما برای کاربردها و کارهای سبک و عادی روزمره و حتی بازی‌های معمولی کاملاً مناسب است.


 اشکال دیگری که شاید کاربران حرفه‌ای را اذیت کند دمای بالای آن است. از آنجائیکه دو پردازنده در قالب کوچک کنار هم قرار گرفته‌اند اگر از تمام هسته‌های پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی استفاده کنیم توان مصرفی تراشه و در نتیجه دمای آن بسیار بالا خواهد رفت. البته برای حل این مشکل یک فن خوب کارساز می‌‎باشد.
APU را می‌توان در همه‌ی انواع کامپیوترها به کار برد اما بیشتر برای وسایل همراه و لپ‌تاپ‌ها توصیه می‌شود.

1392/2/10لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8224
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8224