زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 آشنایی با رمزنگاری
آشنایی با رمزنگاریزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 162

 

 رمزنگاری(Cryptography) علم تغییر دادن متن پیام یا اطلاعات به کمک کلید رمز و با استفاده از یک الگوریتم رمز است به گونه‌ای که تنها به کمک کلید الگوریتم بتوان به اطلاعات اصلی دست یافت و به عبارتی پیام را رمزگشایی کرد. در واقع رمزنگاری به بررسی و شناخت اصول و روش‌های انتقال یا ذخیره‌ی اطلاعات به صورت امن می پردازد و در این دانش امن بودن مسیر انتقال اطلاعات و کانال های ارتباطی و یا محل ذخیره اطلاعات مهم نیست.

 

پروتکل رمزنگاری
یک پروتکل رمزنگاری مجموعه‌ای از قواعد و روابط ریاضیاتی است که چگونگی ترکیب کردن الگوریتم‌های رمز نگاری و استفاده از آن‌ها به منظور ارائه یک سرویس رمزنگاری خاص در یک مورد خاص را فراهم می‌کند. یک پروتکل رمزنگاری به طور معمول قالب اطلاعات، روش تبدیل اطلاعات به عناصر ریاضی، پارامترهای الگوریتم رمزنگاری، چگونگی تبدیل روابط ریاضی به اطلاعات عددی، اطلاعاتی که ردو بدل می‌شود و مکانیزم ارتباطی برای انتقال اطلاعات را مشخص می‌کند.

 

 

الگوریتم رمزنگاری

الگوریتم رمزنگاری هر الگوریتم یا تابع ریاضی است که خصوصیات لازم جهت استفاده شدن در پروتکل‌های رمزنگاری را داشته باشد. درگذشته سازمان‌ها یا شرکت‌هایی که نیاز به رمزنگاری داشتند الگوریتم رمزنگاری مخصوص به خود را طراحی می‌کردند که در بعضی از این الگوریتم‌ها شکسته شدن رمز به خاطر ضعف مسائل امنیتی آسان بود و امروزه به علت جلوگیری از این ضعف اطلاعات کامل الگوریتم رمزنگاری مشخص است و فقط کلید رمز است که پنهان است.
 
رمزنگاری کلید متقارن 
اگر در الگوریتم یا پروتکل رمزنگاری هر دو طرف از یک کلید رمز برای مبادله‌ی اطلاعات استفاده کنند به این رمزنگاری کلید متقارن یا تک کلیدی گقته می‌شود. در رمزنگاری کلید متقارن، کلیدهای رمزگذاری و رمزگشایی یکسان هستند و یا با رابطه ای بسیار ساده از یکدیگر قابل استخراج می‌باشند. در این نوع رمزگذاری باید یک کلید رمز مشترک بین دو طرف تعریف شود و از آنجاییکه کلید رمز باید محرمانه باقی بماند برای ایجاد مبادله کلید رمز مشترک باید از کانال امن استفاده نمود. ناگفته نماند که نیاز به وجود یک کلید رمز به ازای هر دو نفر در رمزنگاری موجب بروز مشکلات مدیریتی کلیدهای رمز می‌شود.
 

 
رمزنگاری کلید نامتقارن 
در الگوریتم رمزنگاری نامتقارن به جای یک کلید مشترک از یک جفت کلید به نام‌های کلید عمومی و کلید خصوصی استفاده می‌شود. کلید خصوصی تنها در اختیار دارنده‌ی آن قرار دارد و امنیت رمزنگاری به محرمانه ماندن کلید خصوصی بستگی دارد. اما کلید عمومی در اختیار کلیه‌ی کسانی که با دارنده‌ی آن در ارتباط هستند قرار داده می‌شود. در رمزنگاری نامتقارن بسته به کاربرد پروتکل مورد نظر معمولاً از کلید عمومی برای رمزگذاری و از کلید خصوصی برای رمزگشایی استفاده می‌شود البته گاهی هم بر عکس.
 
 
رمزنگاری کلید متقارن دارای ماهیت متفاوت هستند و برای کاربردهای متفاوت نیز به کار می‌روند. کلید رمزنگاری متقارن خیلی سریعتر از الگوریتم‌های رمزنگاری نامتقارن است.
 

 

1392/3/9لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
خطایی روی داده است.
خطا: بازديدها فعلا" غیر قابل دسترسی می باشد.