زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 10 نوع کامپیوتر
10 نوع کامپیوترزنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 166

 

اصطلاحات زیادی برای توصیف کامپیوترها به کار می‌روند. بیشتر این کلمات به اندازه، استفاده‌ی مورد نظر یا قابلیت کامپیوتر اشاره دارد. در حالیکه واژه کامپیوتر می‌تواند به هر وسیله‌ای که درون آن میکروپروسسور است اطلاق شود. بیشتر مردم فکر می‌کنند کامپیوتر وسیله‌ای است که ورودی را از کاربر با ماوس یا صفحه کلید دریافت می‌کند، آن را پردازش می‌کند و خروجی را روی صفحه‌ی خود نمایش می‌دهد. اما آیا شما انواع کامپیوتر را می‌شناسید؟
 
 


کامپیوترهای شخصی شکل‌های مختلفی دارند که شامل آیپدها هم هست.

1.PC
کامپیوتر شخصی یا PC کامپیوتری است که
عموما برای استفاده تک کاربره طراحی شده‌است. بیشتر مردم واژه‌ی PC را کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز می‌دانند اما این یک باور اشتباه است، MAC نیز یک PC است. PC در ابتدا به عنوان میکروکامپیوتر شناخته می‌شد زیرا آن یک کامپیوتر کامل اما در ابعاد کوچک‌تر از سیستم‌هایی بود که در بیشتر کسب و کارها به کار گرفته می‌شد.

 

 
2.دسکتاپ
یک PC که برای قابل حمل بودن طراحی نشده باشد یک کامپیوتر دسکتاپ است. انتظاری که از یک کامپیوتر دسکتاپ می‌رود این است که در یک مکان دائمی قرار بگیرد. دسکتاپ‌ها قدرت، حافظه و تطبیق پذیری بیشتری در ازای هزینه کمتر در قیاس با همنوعان قابل حمل خود دارند.

 

 
3.لپ تاپ
به لپ تاپ، نوت بوک نیز گفته می‌شود، لپ تاپ‌ها کامپیوترهای قابل حملی هستند که در آن‌ها نمایشگر، صفحه کلید و صفحه اشاره گر، پردازنده، حافظه و هارد درایو یکپارچه است و همه این‌ها با باتری کمی بزرگتر از یک کتاب در اندازه معمولی است.

 

4.نوت بوک
نوت بوک‌ها کامپیوترهای فوق‌العاده قابل حملی هستند که حتی از لپ تاپ‌های سنتی نیز کوچک‌ترند. هزینه‌ی نوت بوک از انواع جدید لپ تاپ‌های هر برندی کمتر است و قطعات داخلی آن نسبت به لپ تاپ‌ها قدرت کمتری دارند.

 

 

 
 5.PDA
دستیار شخصی دیجیتالی یا PDA کامپیوترهای بسیار یکپارچه‌ای هستند که معمولا از حافظه فلش به جای هارد درایو برای ذخیره استفاده می‌کنند.

این کامپیوترها معمولا صفحه کلید ندارند و ورودی آن‌ها تکنولوژی لمسی است. PDA ها معمولا کوچک‌تر از یک کتاب هستند، وزن بسیار کم و عمر باتری قابل قبولی دارند. نسخه کمی سنگین‌تر و کمی بزرگ‌تر PDA ها را کامپیوتر دستی می‌گویند.

 

 
6.ایستگاه کاری
نوعی دیگر کامپیوتر به نام ایستگاه کاری وجود دارد. یک ایستگاه کاری به طور ساده یک کامپیوتر دسکتاپ است که پردازنده قدرتمند، حافظه اضافی و توانایی بیشتر برای اجرای برنامه‌های خاص مثل 3D گرافیک و یا توسعه بازی دارد.
 
 
7.سرور
کامپیوتری که طوری تنظیم شده‌ باشد که به کامپیوترهای دیگر از طریق شبکه سرویس دهد، سرور نام دارد. سرورها معمولا پردازنده قدرتمند، حافظه زیاد و هارددرایو بزرگی دارند.

 

 
8.پردازنده مرکزی mainframe
در روزهای اولیه کامپیوترها، mainframeها کامپیوترهای بزرگی بودند که که فضای یک اتاق یا کل یک طبقه را اشغال می‌کردند!  از آنجا که اندازه‌ی کامپیوترها کاهش یافت در حالیکه قدرت آن‌ها افزایش یافت اصطلاح mainframe برای سرور سازمانی استفاده شد. 
 شاید این کلمه را از شرکت‌های بزرگ برای توصیف ماشین‌های بزرگی که میلیون‌ها انتقال را پردازش می‌کنند شنیده باشید.
 

 

9.سوپر کامپیوتر
این نوع کامپیوتر معمولا صدها تا هزاران میلیون دلار قیمت دارد. با این که بعضی از سوپر کامپیوترها سیستم‌های تک کامپیوتره هستند اما بیشتر آن‌ها از ترکیب چند کامپیوتر با عملکرد بالا ایجاد شده‌اند که به عنوان یک کامپیوتر به صورت همزمان کار می‌کنند.

 

 
10. کامپیوتر پوشیدنی
آخرین نوع کامپیوترها، کامپیوترهای پوشیدنی هستند. ضرورتا برنامه‌های کامپیوتری رایج (ایمیل، پایگاه داده، مولتی مدیا، تقویم و ...) که با ساعت، موبایل، عینک و حتی لباس یکپارچه شده‌اند. برای مثال اخیرا شاهد اخباری در مورد عنیک گوگل و یا ساعت هوشمند سونی و مایکروسافت و اپل بوده‌ایم.
 
 

 

1392/4/12لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  9091
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  9091