زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 چرا اینترانت؟
چرا اینترانت؟زنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 169

اینترنت یا اینترانت؟ یک حرف "ا" چقدر تفاوت ایجاد می‌کند؟ اینترانت دقیقا مانند اینترنت کار می‌کند تنها با این تفاوت که محدوده شبکه‌ی آن در یک شرکت، مدرسه، یا سازمان است. برای مثال roshd.ir یک وبسایت روی یک وب سرور متصل به اینترنت است. هر فردی در جهان که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند از این سایت دیدن کند و مطلبی مانند این مطلب را بخواند.
 
بیاید فرض کنیم که دبیران بخش فعالیت‌های علمی سایت رشد از یک وبسایت دیگری به نام roshdInteranet.ir برای انجام مشارکت‌ها و همکاری‌ها، تعیین وقت جلسات و کارهای دیگر استفاده می‌کنند.
 

 roshdInteranet روی یک وب سرور که در دفتر رشد در تهران است قرار دارد و تنها به شبکه محلی سازمان (LAN) متصل است. تنها کارمندانی که می‌توانند به LAN با رمز ورود به شبکه مخصوص متصل شوند می‌توانند به اینترانت سازمان دسترسی داشته باشند.

 
 
هم اینترنت و هم اینترانت از TCP/IP استفاده می‌کنند که این پروتکل هاست را به کاربران از طریق شبکه متصل می‌کند و از صفحات وب برای نمایش اطلاعات روی صفحات کامپیوتر کاربران استفاده می‌کنند. بنابراین هردو آن‌ها از زبان برنامه نویسی وب مانند HTML،Java، Flash و XML برای ساخت متن، تصویر و صدا و ویدئو استفاده می‌کنند. 
 
بعضی شرکت‌ها و سازمان به بعضی همکاران و مشتریان اجازه می‌دهند که راه و خارج از شرکت یا سازمان به LAN شرکت دسترسی داشته باشند. این گسترش استفاده از اینترانت را اکسترانت می‌گویند. در زنگ تفریح این شماره به مزایای استفاده از اینترانت برای شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ می‌پردازیم.
 
 
فواید اینترانت 
بزرگترین مزیت استفاده از اینترانت برای شرکت‌های تجاری کوچک یا بزرگ این است که پیاده سازی و اجرای اینترانت ارزان است . بازگشت سرمایه را بطور چشمگیر افزایش می‌دهد. امروزه در بیشتر دفترها، کامپیوتر قابلیت به اتصال به اینترنت و وبگردی دارند. با اینترانت نیاز به خرید وسایل جدیدی برای کاربر نهایی و یا بازسازی شبکه شرکت نیست. تنها چیزی که نیاز است خریداری و نصب یک وب سرور است. مزیت دیگر استفاده از اینترانت بهبود اشتراک گذاری اطلاعات و همکاری در یک سازمان است.
 

 

 

 

 

بیایید یک مثال در مورد دپارتمان فروش در  فروشنده‌ها می‌توانند توضیحات فروش هر محصول را روی وبسایت آپلود کنند و ویدئوهای آموزشی و گزارش‌های صنعتی را به اشتراک بگذارند. به جای فرستادن صدها ایمیل گروهی تمام اطلاعات روی وبسایت مرکزی قرار می‌گیرد و همه‌ی کارمندان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. این کار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می‌شود.

 

 
اینترانت وقتی به یک پایگاه داده‌ی مشترک متصل می‌شود بیشتر قدرتمند می‌شود. بطور ناگهانی همه اطلاعات در شبکه قابل جستجو و دسترسی به وسیله یک رابط صورت می‌گیرد. این نیز صرفه جویی در هزینه را برای شرکت به دنبال دارد. به جای خرید لایسنس نرم افزاری برای هر کامپیوتر در شرکت، به یک برنامه وب که توسط مرورگر وب قابل دسترسی تبدیل شود. یک مزیت مادی دیگر اینترانت این است که مقیاس پذیر و انعطاف پذیر است. یک شرکت کوچک می‌تواند یک کامپیوتر شخصی را تبدیل به وب سرور خود کند، وبسایت ساده HTML بسازد و آپلود شود و بدون هیچ هزینه اضافی عمل کند.
 
 
با گسترش و توسعه شرکت، مدیران آن می‌توانند روی قوی تر کردن وب سرور سرمایه گذاری کنند و یک توسعه گر وب برای طراحی واسط کاربر دینامیکی اینترانت استخدام کنند که اطلاعات و نرم افزارهای بیشتری را به صورت آنلاین در دسترس کاربران قرار دهد. علاوه بر مزایای اشتراک گذاری و مالی، اینترانت همچنین می‌تواند به توسعه و پیشرفت فرهنگ اشتراکی و همکاری کمک کند.
 

 

1392/5/3لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8554
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8554