زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 جادوگر اعداد 
جادوگر اعداد زنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره ۱۸۲ - زندگینامه ایدا لاولیس

ایدا بایرون دختر لرد بایرون، شاعر معروف انگلیسی و آنا ایزابل میلبانک بود که 10 دسامبر 1815 در لندن به دنیا آمد. پدر و مادرش فقط مدت کوتاهی باهم زندگی کردند و مادرش 1 ماه بعد از تولد ایدا از لرد بایرون جدا شد. 4 ماه بعد، بایرون برای همیشه انگلستان را ترک کرد. ایدا هرگز پدرش را که در سال 1823 در یونان درگذشت ندید و مادرش او را به تنهایی بزرگ کرد. مادرش تمایل داشت تا او بر خلاف پدر شاعرش باشد و به همین علت ترتیبی داد تا او ریاضیات و موسیقی را بیاموزد، و در نهایت ریاضی به زندگی او بال‌های پرواز داد.
در اوایل قرن 19 یک دانشمند حرفه‌ای وجود داشت (در واقع واژه دانشمند “Scientist” در سال 1836 توسط ویلیام وویل ایجاد شد) و شرکت زنان در پیگیری زمینه‌های عقلی و خردمندانه خیلی مورد تشویق قرار نمی‌گرفت. یکی از دانشمندان آن دوران، چارلز ببیج، دوست تمام زندگی ایدا شد. او پروفسور ریاضیات کمبریج بود که به عنوان مخترع ماشین تفاضلی شناخته می‌شود. ماشین تفاضلی، یک ماشین محاسباتی است که با یک روش تفاضل بی‌نهایت کار می‌کند. ایدا در سال  1833 زمانی که 17 ساله بود با ببیج ملاقات کرد و دارای یک ارتباط قوی بر سر موضوعات ریاضیاتی و منطقی و به طریقی تمام موضوعات با او بود.

در سال 1834 ایدا با ویلیام کینگ ازدواج کرد و زمانی که کینگ لقب نوبل را دریافت کرد آنها تبدیل به ایرل و کنت لاولیس شدند. حاصل این ازدواج3 فرزند بود. ببیج در سال 1834 برنامه‌هایی برای نوع جدید ماشین‌های محاسباتی در سر داشت (با اینکه هنوز ماشین تفاضلی به اتمام نرسیده بود). حامیان پارلمانی از او برای ماشین دوم حمایت نکردند زیرا هنوز ماشین اول تمام نشده بود، اما ببیج  برای پروژه‌ی جدیدش همفکر یافته بود. در سال 1842 یک ریاضی‌دان ایتالیایی، لوئیس منبرا یادداشتی به زبان فرانسه درباره‌ی موتورهای تحلیلی چاپ کرده بود و ببیج از ایدا برای ترجمه آن در دوره‌ای 9 ماه در سال 1842-3 کمک گرفت. ایدا با بیقراری آن را ترجمه کرد و یادداشت‌هایی هم به آن اضافه کرد.

 
 ایدا خود را یک تحلیل‌گر معرفی می‌کرد. او برنامه‌های این دستگاه را مانند ببیج به خوبی می‌فهمید و در بیان وعده‌ی این ماشین از ببیج بهتر بود، او دستگاه را مانند چیزی می‌دید که ما امروزه به آن کامپیوتر می‌گوییم. یادداشت‌های او توسعه‌های آینده حتی تهیه موزیک با کامپیوتر را پیش‌بینی کرده بود. 

ایدا در سال 1852 به علت سرطان در 37 سالگی درگذشت و در کنار پدری که هرگز او را ندیده بود به خاک سپرده شد. مشارکت او در علم اخیرا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، اما خیلی از بیوگرافی‌های موجود از او افسون جادوگر اعداد را تصدیق می‌کنند.

 

 
وزارت دفاع آمریکا در سال ۱۹۷۹ به افتخار این دانشمند، نام وی را بر زبان برنامه‌نویسی ایدا گذاشت.  جامعه کامپیوتر بریتانیا نیز از سال ۱۹۹۸ جایزه‌ای با نام او به برگزیدگان این رشته اهدا می‌کند. همچنین در سال ۲۰۰۸ مسابقات سالانه‌ای برای زنان دانشجوی علوم رایانه با نام وی برگزار می‌شود.
 

 

1392/12/5لينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1395/5/17
مـتـن : عالی بود متشکرم
پاسـخ : ممنون از لطفت

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8786
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8786