زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 ردگيري با چشم 
ردگيري با چشم زنگ تفريح كامپيوتر
استفاده از تکنولوژی ردیابی چشم در رایانه‌ها

 

دستگاه‌های ردیابی چشم بیشتر شبیه به تجهیزات علمی گران‌قیمت هستند تا وسیله‌ای برای بازی. اما با توجه به آخرین اطلاعیه‌های مربوط به بازی Assassin’s Creed، به زودی این وسیله جزو تجهیزات معمول رایانه‌ها و به خصوص بازی‌های رایانه‌ای خواهد شد.
ردیاب‌های چشم می‌توانند با دنبال کردن موقعیت افراد، جهت نگاه آنها را در هر لحظه در اختیار کامپیوتر بگذارند. این ردیاب‌ها می‌توانند مستقیماً بر روی صورت انسان قرار بگیرند مثلاً در یک عینک، و یا می‌توانند در مقابل افراد باشند مثل پایین صفحه‌ی مانیتور کامپیوتر.
ردیاب‌های چشم معمولاً از دوربین و نور مادون قرمز جهت روشن کردن چشم ساخته شده‌اند. هرچند این نور برای چشم انسان غیر قابل مشاهده است، دوربین‌ها با استفاده از آن می‌توانند یک تصویر سیاه و سفید تولید کنند که شخص مورد نظر را با کمک آن به راحتی تشخیص دهند. با توجه به موقعیت فرد در عکس، نرم‌افزار ردیاب چشم جهت نگاه فرد را تشخیص می‌دهد، چه فرد به یک صفحه‌ی کامپیوتر نگاه کند و چه در حال نگاه کردن به محیط اطراف خود باشد.
اما این دستگاه چه کاربردی دارد؟ چشم انسان می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد اهداف، افکار و اعمال یک فرد به ما نشان دهد چرا که چشم به خوبی علایق ما را نشان می‌دهد. در تعامل با افراد دیگر، اغلب به طور ناخودآگاه از طریق چشم ارتباط برقرار می‌کنیم و حس طرف مقابل را دریافت می‌کنیم. پس این امکان وجود دارد که از این اطلاعات ناخودآگاه استفاده کنیم تا درک بهتری از افکار، علایق و عادات یک فرد بدست بیاوریم و یا بتوانیم رابطه‌ی بهتری بین شخص و کامپیوتری که از آن استفاده می‌کند برقرار کنیم.

 

 


فراتر از آزمايشگاه
ردیاب‌های چشم کاربردهای فراوانی دارند. بعنوان مثال در حیطه‌ی تبلیغات و بازاریابی معمولاً از ردیاب‌های چشم جهت بررسی تأثیر تبلیغات خاص یا طراحی وب‌سایت‌ها بر روی افراد استفاده می‌شود. افرادی که توانایی استفاده از دست خود را ندارند و یا به طور کامل فلج هستند، می‌توانند از این ردیاب‌ها جهت کار با کامپیوتر استفاده کنند: نرم‌افزارهای مبتنی بر چشم به این افراد برای حرکت دادن موس کامپیوتر مطابق با حرکت چشمانشان کمک می‌کند. همچنین این نرم‌افزارها با بررسی حرکات چشم فردی که قادر به صحبت کردن نیست، جملات داخل ذهنش را بازگو می‌کند.
کاربردهای دیگری نیز برای این تکنولوژی در حال توسعه است. برای مثال، لوازم خانگی که با نگاه کردن به آنها فرمان مخاطب را انجام می‌دهند، مانند دادن فرمان روشن و خاموش به لامپ یا تلویزیون خانگی. نمونه‌های دیگر شامل پایین رفتن اتوماتیک یک صفحه‌ی متن در کامپیوتر زمانی که به انتهای متن آن صفحه می‌رسید و یا توقف فیلم به محض آنکه نگاه خود را از تصویر بردارید هستند.

 


در حال حاضر ردیاب‌های چشم در صنعت و همچنین در میان محققان کاردبرد دارد. بعلاوه شرکت‌های مختلف سعی دارند از این تکنولوژی در سطح عمومی استفاده کنند. شرکت Tobii که قبلاً تکنولوژی سفارش پیتزا از طریق کنترل ذهنی را ابداع کرده بود، با تازگی کالایی جدید به نام Tobii EyeX با قیمت 139 دلار در اختیار مشتریان خود قرار داده است در حالیکه ردیاب‌های چشم آزمایشگاهی حدود 20 هزار دلار قیمت دارند. هدف این شرکت از این کار تشویق سازندگان بازی‌های ویدیویی به اضافه کردن ردیاب چشم به محصولاتشان است.
یکی دیگر از کمپانی‌های بزرگ سازنده‌ی ردیاب چشم به نام SMI اعلام کرده است که قصد دارد در یک همکاری با شرکت Sony از ردیاب چشم در بازی‌های مخصوص PlayStation 4 استفاده کند.


بازی‌های ویدیویی

ردیابی چشم در بازی‌های ویدیویی کاربرد فراوانی دارد. برای مثال، در مواردی که شخص بازی را به صورت سه بعدی از دید نقش اول بازی می‌بیند، با استفاده از ردیابی چشم شخص در حال بازی می‌تواند با نگاه کردن به جهت‌های مختلف، تصویر بازی را به آنجا هدایت کند، کاری که در حالت عادی باید با موس انجام شود. همچنین می‌توان با چشم هنگام استفاده از سلاح نشانه‌گیری نمود.
یکی از کاردبردهای بسیار جالب این تکنولوژی، برقراری ارتباط با شخصیت‌های بازی است. در بازی‌هایی که مجهز به تکنولوژی ردیابی چشم هستند، می‌توان شخصیت‌ها را به گونه‌ای ساخت که مانند انسان واقعی به شخص در حال بازی واکنش نشان دهند. تصور کنید که در بازی وارد یک فروشگاه می‌شوید و به شمشیری که از آن خوشتان آمده است نگاه می‌کنید. فروشنده می‌تواند مستقیماً درمورد آن کالا به شما توضیح دهد و باعث شود این تعامل واقعی‌تر به نظر بیاید. یا اینکه اگر در حین صحبت با یک شخص در بازی به جای نگاه کردن به او به فرد دیگری نگاه کنید، ممکن است وی ناراحت شود. چشم وسیله‌ای بسیار قدرتمند برای برقراری ارتباطات غیر کلامی است و شبیه‌سازی این ارتباطات واقعی انسان‌ها در بازی‌های ویدیویی پیشرفتی بسیار بزرگ محسوب می‌شود.  
به غیر از بازی‌های ویدیویی، ردیابی چشم در زمینه‌های دیگری نیز کاربردهای جالبی دارد. یکی از آنها عینک‌های هوشمند است. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که عینک گوگل ردیاب چشم دارد درحالیکه این‌گونه نیست. اما ورود نسل جدید عینک‌های هوشمند مجهز به ردیاب چشم چندان هم دور از ذهن نیست. این تکنولوژی باعث راحتی هرچه بیشتر افراد برای استفاده از کامپیوتر می‌شود. آنها می‌توانند بدون استفاده از موس صفحات اینترنتی و متن‌ را عوض کنند و کارهای دیگری که همگی باعث می‌شوند دست فرد در حین کار با کامپیوتر آزاد باشد.

 


منبع:

Eye Tracking
 
 

1393/10/5لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8544
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8544