زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 اثرمغزی، ایده‌ای برای آینده امنیت اطلاعات 
اثرمغزی، ایده‌ای برای آینده امنیت اطلاعات زنگ تفريح كامپيوتر
زنگ تفریح شماره 185

 

 همه ما هر چند کم، امواج متقاوتي را در پاسخ به تحريکات از خودمان نشان مي‌دهيم. محققان معتقدند که اثرمغزي (Brainprints) هر شخص، نشان‌دهنده شخصيت و هويت آن فرد است. فناوري بيومتريک (Biometrics tech) قبلا به عنوان يک مساله علمي تخيلي بود، تا به حال چند فيلم را ديده‌ايد که يک فرد به‌وسيله اسکني از چشم و يا انگشت خود‌، قادر به رفتن به يک مکان امنيتي شده است؟ در حالي که امروزه، شما مي‌توانيد تکنولوژي بيومتريک را در جيب ميليون‌ها نفر پيدا کنيد! البته به‌عنوان اسکنر لمسي در آيفون.

البته بايد بدانيم اسکنر لمسي هم بدون عيب و نقص و حفره امنيتي نيست. هکرها، اثرانگشت‌ها (fingerprints) را از روي عکس‌ها مي‌دزدند و به‌عنوان يک اثر تقلبي براي دسترسي به ابزارهاي داراي تکنولوژي لمسي استفاده مي‌کنند. به‌علاوه، همواره روش‌هاي غيرمنطقي و بي‌رحمانه‌اي هم وجود دارد، مانند زماني که گروهي در مالزي نوک انگشت مردي را با کارد بزرگي بريدند تا با سيستم اثرانگشتي مرسدس بنز آن قرباني ارتباط برقرار کنند!
 
 
 
سارا لازلو (Sarah Lazlo)، روانشناس از دانشگاه ايالتي نيويورک در اين باره مي‌گويد: يک بيومتريک کمترشناخته‌شده نيز وجود دارد که ممکن است سخت‌تر جعل شود، «امواج مغزي» که در جدول کتاب‌هاي بيومتريک، اغلب بيومتريک مغز، به‌عنوان يک بيومتريک داخلي از آن نام برده شده است. به همين خاطر حدس مي‌زنم که مردم چندين سال است که در انديشه آن هستند، اما با اين حال به عنوان يک موضوع مبهم در نظر گرفته مي‌شود.
براي آزمايش پتانسيل بيومتريک امواج مغزي (brainwave)، لازلو و همکارانش الکترودهايي به پوست سر45 داوطلب متصل کردند. سپس با استفاده از موج نگار مغزي electroencephalogram -
(EEG) آن فعاليت‌هاي الکتريکي مغز بر اساس واژه‌هايي که بر روي نماشگر نشان داده مي‌شد ثبت شد. اين آزمايش نشان داد که هر يک از کلمات اختصاري (مانند DVD، FBI، VCR و غيره) يک الگوي خاص از فعاليت مغزي را بر روي صفحه کامپيوتر نمايش مي‌دهد که معادل با امضاي مغز شماست و تفاوت کم اين الگوها اصطلاحا اثرمغزي (brainprints) ناميده مي‌شود. البته اين ميزان تفاوت به اندازه‌اي است که کامپيوترها در 94 درصد موارد قادر به تشخيص و شناسايي افراد داوطلب مورد مطالعه در اين آزمايش بوده اند. اين آزمايش پس از 6 ماه دوباره روي آنها تکرار مي‌شود.
البته بر اساس قوانين آژانس امنيت ملي آمريکا (NSA) اين ميزان دقت، يعني 94درصد، قابل‌قبول نيست. در يک کنفرانس فضاي مجازي امن که در ژانويه امسال برگزار شد يکي از محققان بيان کرد که چيزي به نام قانون5 وجود دارد، به اين معني که شما به 99.99999 (پنج تا 9) نياز داريد – قانون پنج – که به عنوان يک بيومتريک عملي مورد استفاده قرار گيريد. 
 
 
 
با اين حال لازلو و همکارانش در تلاش براي خلق ايده‌هاي جديد براي بالا بردن دقت آزمون هستند. به‌عنوان مثال آنها از نمايش تصاوير غذاهايي استفاده مي‌کنند که بعضي از مردم علاقه زيادي به آنها دارند و بعضي ديگر از آن دوري مي‌کنند، مانند سوشي ( نوعي غذاي ژاپني که در ساير کشورها تهيه مي‌شود - sushi). اين ايده ممکن است باعث شود تا اثرمغزهاي مشخص‌تري استخراج شود.
               
 
 
به عنوان يک تهديد؟ براي باج خواهي؟
اثرمغزي، برخلاف اثرانگشت و اسکن‌هاي شبکيه (چشمي)، چيزي است که مي‌تواند در برابر انواع تهديدات و موقعيت‌هاي تهديدآميز مصون بماند. هنگامي که شما دچار استرس مي‌شويد، فعاليت مغز تغيير مي‌کند. اين موضوع کاملا شناخته شده است. در اين حالت شما مي‌توانيد انگشت يک نفر را قطع کنيد‌، اما نمي‌توانيد مغز کسي را در بياوريد!
جاسوس‌هاي آينده مشخصا بايد به دنبال راهي براي تکرار و تقليد امواج مغزي دشمن خود باشند. با این حال، يکي از شاگردان لازلو هم اکنون به مطالعه در اين زمينه مي‌پردازد.
   

 
منبع : Scientific American  
 
مطالعه بیشتر :
 

 زنگ تفریح کامپیوتر - آشنایی با رمزنگاری

 زنگ تفریح کامپیوتر - وبگردیِ امن

 
 

 

1393/10/13لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8454
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8454