زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 منطق فازی -1 (زنگ تفريح شماره‌ي 10) ويژه‌ي ايام نوروز
منطق فازی -1 (زنگ تفريح شماره‌ي 10) ويژه‌ي ايام نوروززنگ تفريح كامپيوتر
شیوه‌هایی برای طراحی و مدل‌سازی یک سیستم با استفاده از ریاضیات پیچیده و پیشرفته و جايگزيني آن به‌وسيله‌ي «مقادیر زبانی» و «دانش فرد خبره»

منطق فازی

 

 مقدمه
مفاهیم نادقیق بسیاری در پیرامون ما وجود دارند که آن‌ها را به‌صورت روزمره در قالب عبارت‌های مختلف بیان می‌کنیم. به این جمله دقت کنید: «هوا خوب است».
هیچ کمیتی برای خوب بودن هوا مطرح نیست تا آن را اندازه بگیریم بلکه این یک حس کیفی است. در واقع مغز انسان با در نظر گرفتن عوامل گوناگون و بر پایه‌ي تفکر استنتاجی جملات را تعریف و ارزش‌گذاری می‌‌نماید که الگوبندی آن‌ها به زبان و فرمول‌های ریاضی اگر غیرممکن نباشد کاری بسیار پیچیده خواهد بود.
«منطق فازی» فناوری جدیدی است که شیوه‌هایی را که برای طراحی و مدل‌سازی یک سیستم نیازمند ریاضیات پیچیده و پیشرفته است. با استفاده از «مقادیر زبانی» و «دانش فرد خبره» جایگزین می‌‌سازد.

 طرح مطلب
مفاهیم نادقیق بسیاری در پیرامون ما وجود دارند که آن‌ها را به‌صورت روزمره در قالب عبارت‌های مختلف بیان می‌کنیم. به این جمله دقت کنید:
«هوا خوب است». هیچ کمیتی برای خوب بودن هوا مطرح نیست تا آن را اندازه بگیریم بلکه این یک حس کیفی است.

در واقع مغز انسان با در نظر گرفتن عوامل گوناگون و بر پایه‌ي تفکر استنتاجی جملات را تعریف و ارزش‌گذاری می‌‌نماید که الگوبندی آن‌ها به زبان و فرمول‌های ریاضی اگر غیرممکن نباشد کاری بسیار پیچیده خواهد بود.

«منطق فازی» فناوری جدیدی است که شیوه‌هایی را که برای طراحی و مدل‌سازی یک سیستم نیازمند ریاضیات پیچیده و پیشرفته است. با استفاده از «مقادیر زبانی» و و «دانش فرد خبره» جایگزین می‌‌سازد.
اگر از ما پرسیده شود «منطق فازی» چیست شاید ساده‌ترین پاسخ براساس شنیده‌ها این باشد که Fuzzy Logic یا Fuzzy Theory یک نوع منطق است که روش‌های نتیجه گیری در مغز بشر را جایگزین می‌کند.

مفهوم «منطق فازی» توسط «دکتر لطفی‌زاده» - استاد دانشگاه کالیفورنیا در برکلی - ارائه گردید و نه‌تنها به‌عنوان «روش‌شناسی کنترل» ارائه شد بلکه راهی برای پردازش داده‌ها، برمبنای مجاز کردن عضویت گروهی کوچک به‌جای عضویت گروهی دسته‌ای ارائه کرد.

به‌جهت نارسا و نابسنده بودن قابلیت رایانه‌های ابتدایی تا دهه‌ي 70 این فرضیه در «سیستم‌های کنترلی» به‌کار برده نشد.

 

 

«پروفسور لطفی‌زاده» این‌طور استدلال کرد که بشر به ورودی‌های اطلاعاتی دقیق نیازی ندارد بلکه قادر است تا «کنترل تطبیقی» را به‌صورت بالایی انجام دهد.

پس اگر ما کنترل‌کننده‌های بازخورد را در سیستم‌ها طوری طراحی کنیم که بتواند داده‌های مبهم را دریافت کند این داده‌ها می‌توانند به‌طور ساده تر و مؤثرتری در اجرا به‌کار برده شوند.


با عرض سلام و خسته نباشید (به مناسبت پایان امتحانات!!) به کاربران گرامی !

دوستان عزیز ،

شما می توانید در قسمت زنگ تفریح با ارائه نظرات خود و پیشنهاد موضوعات جدید و جالب برای قسمت زنگ تفریح ، در قسمت "نظر شما" ، ضمن مشارکت در فعالیت های رشد ما را در این بخش یاری کنید.

منتظر نظرات شما هستیم !

پیشاپیش از همکاری صمیمانه ی شما سپاس گذاریم !

موفق باشید !

1386/1/8لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8140
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8140