زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 هوش مصنوعی در اَبَرشبکه
هوش مصنوعی در اَبَرشبکهزنگ تفريح كامپيوتر
سيستم نروانا مي‌تواند الگوريتم‌هاي يادگيري عميق هوش مصنوعي را در ابرشبکه قرار دهد.

 

 

 

يادگيري عميق آخرين و بزرگترين تلاش در حوزه‌ي سيليکون‌ها بود که به محققان کمک مي‌کرد تا حجم وسيع اطلاعات رايانه‌ها را پردازش و غربال کنند. به تازگي شرکتي به نام نروانا (Nervana) قصد دارد شبکه‌ي عصبي يادگيري عميق هوش مصنوعي را در ابرشبکه (cloud) قرار دهد تا دسترسي به آن در گستره‌ي بزرگتري امکان پذير باشد و کمپاني‌هاي بزرگ که داده‌هاي عظيمي ‌را براي پردازش دارند، بتوانند با سرعت بالاتر و کيفيت بهتري اطلاعاتشان را بررسي کنند.   ناوين رائو (Naveen Rao)، مديرعامل و يکي از بنياد گذاران شرکت نروانا مي‌گويد: «هدف ما اين است که پلت فرم بزرگي باشيم که سراسر دنيا براي استفاده از هوش مصنوعي به آن مراجعه مي‌کنند.» 

 

نروانا با شرکت‌هاي مشابهي که تنها قصد رقابت سرسختانه با شرکت‌هايي مانند گوگل دارند تفاوت دارد. رائو در اين باره مي‌گويد: «در حقيقت تمامي ‌شرکت‌ها در تلاشند تا با گوگل رقابت کنند، زيرا گوگل بزرگترين  حجم داده را دارد و با استفاده از متخصصان و دانشمندانش سعي دارد اين حجم از اطلاعات را به خوبي مديريت کند. اما نيروانا قصد دارد که سيستم يادگيري عميق هوش مصنوعي خود را طراحي کرده و بفروشد تا شرکت‌هايي که مشکل زياد بودن اطلاعات را دارند، اما متخصصان مجرب و يا ابزار لازم براي پردازش اين داده‌ها را در اختيار ندارند بتوانند از آن استفاده کنند و با استفاده از سيستم نيروانا اطلاعاتشان را مديريت کنند. ما از ابتدا هدفمان اين بود که ياديگيري عميق را سريع، آسان و متمرکز کنيم.»

 

 

 

در روز 29 فوريه، شرکت نيروانا رسماً اعلام کرد که سرويس نيروانا در ابرشبکه قرار گرفته است. ابرشبکه‌ي نيروانا يک پلت فرم ميزباني نرم‌افزاري و سخت‌افزاري است که مي‌تواند يادگيري عميق خود را با توجه به موضوع مسئله‌ي ارائه شده، مانند بهداشت و درمان، کشاورزي، امور مالي، انرژي و يا هر چيز ديگري طراحي کند. مالکان نروانا وعده داده‌اند که اين سرويس ابرشبکه ده برابر سريع‌تر از ساير سرويس‌هاي هوش مصنوعي روي ابرشبکه است. 

 

 

 

 

يادگيري عميق هوش مصنوعي نروانا هم اکنون براي چند کمپاني سرويس‌دهي مي‌کند. شرکت بلو ريور تکنولوژي (Blue River Technology) يک کمپاني پيشرفته‌ي کشاورزي است که از رايانه‌هاي مدرن و روبات‌ها براي بهبود راندمان کشاورزي استفاده مي‌کند. اين شرکت براي از بين بردن گياهان خودرو و علف‌هاي هرز و همچنين براي تنظيم شرايط مناسب براي انواع مختلف گياهان از روبات‌ها استفاده مي‌کند. اين کمپاني با استفاده از سرويس نروانا مي‌تواند به طور کامل به روبات‌ها و نرم‌افزارهايش اعتماد کند و قابليت روبات‌ها را براي انجام وظايفشان ارتقا دهد. 

 

 

 

 

مورد ديگر کمپاني پارادايم (Paradigm) است که در زمينه‌ي حفاري نفتي فعاليت مي‌کند. پارادايم توانسته است با استفاده از ابرشبکه‌ي نروانا در حفاري‌هايش محل دقيق ناهمواري‌ها و شاخصه‌هاي زيرزميني را تشخيص داده و از هدر رفتن زمان و سرمايه در پي حفاري‌هاي اشتباه جلوگيري به عمل آورد.  رائو توضيح مي‌دهد: «نيروانا به مشتريان خود کمک مي‌کند تا به بينش مناسبي در رابطه با داده‌هايشان برسند و از آناليز آن‌ها به نفع خود بهره ببرند. پلت فرم ما به شرکت‌ها اجازه مي‌دهد تا راه حل‌هاي تضميني را براي حل مشکلات اطلاعاتي خود در پيش بگيرند.» در حال حاضر نرم‌افزار يادگيري عميق هوش مصنوعي نروانا بر روي تراشه‌هاي NVIDIA GPU اجرا مي‌شود. اما شرکت در دراز مدت طرح سخت‌افزارهايي را دارد که بهينه سازي شده‌اند. اما به طور کلي فعلاً نروانا تنها درب ورود شرکت‌هاي بزرگ به منابع يادگيري عميق در ابرشبکه است. 

 

رائو درباره‌ي فعاليت‌هاي آتي نروانا مي‌گويد: «قرار است تراشه بازطراحي شوند و با الهام از عملکرد مغز انسان، تراشه‌هاي تخصصي براي هر بخش ساخته شود. اين تراشه‌هاي متخصص در ارتباط با هم کار مي‌کنند و مي‌توانند يک شبکه‌ي عصبي هوش مصنوعي را تشکيل دهند که کارکردي شبيه به مغز دارد. چنين سيستم‌هايي قابليت‌هاي بيشتري در مواجهه با حجم بالاي اطلاعات دارند. به ويژه در پردازش تصاوير و فيلم‌هايي با کيفيت بسيار بالا موفق‌تر از سيستم‌هاي کنوني عمل مي‌کنند.»

 

 

 

 

کمپاني نروانا که در سال 2014 تأسيس شده، 42 کارمند دارد و دفتر اصلي آن در شهر سن‌ديگو واقع است. نروانا در کنار شرکت‌هاي بزرگي مانند گوگل و آي بي ام، خدمات هوش مصنوعي را به مشتريانش ارائه مي‌دهد. مدير عامل نروانا معتقد است که اين شرکت در ابتداي راه است و بايد براي تثبيت جايگاه پلت فرم نيروانا تلاش‌هاي زيادي صورت بگيرد. 

 


منبع:

IEEE

الگوریتم درک و شهود

پردازش داده های مغز

 

منابع مفید:

 

شبکه های عصبی مصنوعی

هوش مصنوعی: ۱ - ۲

هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری

تراشه ای که ذهن انسان را می خواند

مغز اندیشه روان

 

یادگیری کامپیوترها

آینده کشاورزی شهری


1394/11/11لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8445
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8445