زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 آلن متیسون تورینگ (زنگ تفريح شماره‌ي 28)
آلن متیسون تورینگ (زنگ تفريح شماره‌ي 28)زنگ تفريح كامپيوتر
در این زنگ تفریح قصد داریم شما علاقه‌مندان را با یکی از دانشمندان علوم رایانه (به‌عقیده‌ی برخی «پدر علم رایانه‌ی نوین») که تأثیر به‌سزایی در پیشرفت این علم داشته است آشنا کنیم ...

آلن متیسون تورینگ


«آلن متیسون تورینگ»، ریاضیدان، منطقدان و رمزشناس بریتانیايی متولد سال 1281 (۱۹۱۲ میلادی) است که اغلب از او به‌عنوان «پدر علم رایانه‌ی نوین» یاد می‌کنند.

«تورینگ» توانسته بود به‌وسیله‌ی «ماشینِ تورینگ» یک انطباق قوی بین مفهوم «الگوریتم» و «محاسبه» ایجاد کند.

شكل 1 - نمونه‌ای از یک ماشینِ تورینگ


او با معرفی‌ِ «ماشین تورینگ»، مدلی ریاضی برای تحلیل توانایی‌های ذاتی‌ِ الگوریتم‌ها بنیان گذاشت. به‌همین دلیل «ماشین تورینگ» یکی از عناصر اصلی‌ در «نظریه‌ي محاسبات» و «نظریه‌ي پیچیدگی» است.

شكل 2 - نمونه‌ای از یک ماشینِ تورینگ ساده!!او بعدها در «آزمایشگاه ملی انگلستان»، یکی از اولین برنامه‌های ذخیره‌سازی کامپیوتری را طراحی کرد که هیچ‌گاه عمل پیاده‌سازی و اجرا نشد!

شكل 3 - «آلن متیسون تورینگ»


در سال 1329 (۱۹۵۰ ميلادي) در مقاله‌ای معیاری برای تعیین «میزان هوشمندی رایانه» پیشنهاد کرد که پش از آن به «آزمون تورینگ» معروف شد که معیاري برای هوشمند شمردن یک ماشین است.

آزمون او به این شرح بود:

یک فرد به‌وسیله‌ي مکالمه به زبان طبیعی با یک انسان و یک ماشین تشخیص می‌دهد که کدام‌یک انسان و کدام‌یک ماشین است؛ این در حالی است که هم انسان و هم ماشین تلاش می‌کنند تا نشان دهند که انسان هستند!

اگر فرد نتواند تشخیص دهد کدام‌یک از این دو، ماشین و کدام‌یک انسان است آن‌گاه آن ماشین «آزمونِ تورینگ» را قبول خواهد شد! (یعنی آن ماشین به‌وسیله‌ي این آزمون یک ماشینِ هوشمند شناخته می‌شود!)

تورینگ برای این‌که این آزمون به یک آزمون ساده و کلی تبدیل شود پیشنهاد داد که شرط ذيل به آن اضافه شود.

طبق این شرط:

«مکالمه‌ها معمولاً به کانال «فقط متنی» (Text Only) محدود شوند» (در واقع این شرط بدین‌معناست که ارتباط یا در واقع مکالمه‌ي بین فرد و ماشین و انسان از طریق دستگاهی مثل: «ماشین تایپ» برقرار شود (اصطلاح «ماشین تایپ» پیشنهاد خودِ «تورینگ» بود).

شكل 4 - آزمون تورینگنکته‌ی جالب این است که تا به حال هیچ برنامه‌ای قادر به موفقیت در این آزمون نشده است!

«تورینگ» در جریان جنگ دوم جهانی، خدمات زیادی به کشف رمزهای نظامی آلمان از جمله رمز نیروی دریايی آلمان معروف به «انیگما» کرد. بعد از جنگ در طراحی و ساخت نخستین رایانه‌های عددیِ برنامه‌پذیر شرکت داشت.

شكل 5 - تصویر یک دستگاه رمزنگاری در زمان «تورینگ»


«آلن متیسون تورینگ» در سال 1333 (۱۹۵۴ میلادی) پس از درگیری‌های قضايی و محکوم شدنش به‌دلیل برخی از مشکلات اخلاقی بر اثر مسمومیت با سیانور درگذشت ولی اغلب مرگ او را خودکشی می‌دانند.

1386/8/9لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8455
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8455