زنگ‌تفریح تصادفی

 پيوندهاي المپياد كامپيوتر
 سايت‌هاي المپياد كامپيوتر
 
 شبکه‌های عصبی مصنوعی (زنگ تفريح شماره‌ي 30)
شبکه‌های عصبی مصنوعی (زنگ تفريح شماره‌ي 30)زنگ تفريح كامپيوتر
شبکه‌های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Networks) یا به‌زبان ساده‌تر شبکه‌های عصبی (Neural Networks) یک مدل ریاضی یا یک مدل کامپیوتری، محاسباتی است ...

شبکه‌های عصبی مصنوعی

(Artificial Neural Network)


«شبکه‌های عصبی مصنوعی» (Artificial Neural Networks) یا به‌زبان ساده‌تر «شبکه‌های عصبی» (Neural Networks) یک مدل ریاضی یا یک مدل کامپیوتری، محاسباتی است برای یادگیری ماشینی، نمایش دانش و در انتها اعمال دانش به‌دست آمده در جهت بیش‌بینی پاسخ‌های خروجی از سامانه‌های پیچیده که براساس «شبکه‌های عصبی زیستی» (Biological Neural Networks) هستند (شبکه‌های عصبی زیستی مانند: نورون‌های مغز و یا سیستم عصبی انسان)


شكل 1 - نمونه‌اي از
«شبکه‌های عصبی زیستی» (Biological Neural Networks)

در میان محققان هیچ تعریف دقیقی برای «شبکه‌های عصبی» جود ندارد اما بیش‌تر آن‌ها بر این نکته توافق دارند که شبکه‌های عصبی، شبکه‌ای هستند از واحدهای پردازشگر (نورون‌ها) که می‌تواند رفتار کُلیِ پیچیده‌ای را نمایش دهند.

عنصر کلیدی این مدل، ایجاد ساختارهایی جدید برای سامانه‌ي پردازش اطلاعات است. این سیستم از شمار زیادی عناصر پردازشی فوق‌العاده به‌هم‌ پیوسته با نام نورون تشکیل شده که برای حل یک مسأله با هم هماهنگ عمل می‌کنند.

در واقع در این مدل ترکیبی است از گروهی از نورون‌های مصنوعی (Artificial Neurons) متصل به هم وجود دارند که در آن‌ها پردازش اطلاعات صورت می‌گیرد.

در بسیاری از موارد، «شبکه‌های عصبی مصنوعی» (ANN) سیستم سازگاری است که ساختار خود را براساس اطلاعات خارجی و یا داخلی‌اي تغییر می‌دهد که در مرحله‌ي یادگیری (Learning) در شبکه جریان دارند.


شكل 2 - نموداري از شبكه‌هاي عصبي.

اگر بخواهیم کاربردی‌تر بحث کنیم، «شبکه‌های عصبی» ابزارهایی برای مدل کردن داده‌های آماری غیرخطی (Non-Linear statistical Data Modeling) هستند! در واقع آن‌ها می‌توانند برای مدل کردن روابط پیچیده میان ورودی‌ها و خروجی‌ها و یا برای پیداکردن الگو در داده‌ها استفاده شوند.

با استفاده از دانش برنامه‌نویسی رایانه می‌توان ساختمان داده‌ای طراحی کرد که همانند یک نورون عمل كند. سپس با ایجاد شبکه‌ای از این نورون‌های مصنوعی به‌هم‌پیوسته، ایجاد یک الگوریتم آموزشی برای شبکه و اعمال این الگوریتم به شبکه، آن را آموزش داد.

اگر یک شبکه را «هم‌ارز» با «یک گراف» بدانیم فرایند آموزش شبکه، تعیین كردن وزن هر یال خواهد بود.

1386/8/23لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 زنگ تفريح‌ها

 
 المپياد كامپيوتر

 

     

 

 

صفحه‌ي اصلي

     

 

راهنماي سايت

     

 

 

آموزش

     

 

بانك سوال

     

 

 

مسابقه

     

 

 

زنگ تفريح

     

 

 

مصاحبه و گزارش

     

 

 

معرفي كتاب

     

 

 

مشاوره

     

 

 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي

     

 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8848
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8848