مسابقه‌ی تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 شجره‌نامه (مسابقه شماره‌ي نه) ويژه‌ي ايام نوروز (با پاسخ)
شجره‌نامه (مسابقه شماره‌ي نه) ويژه‌ي ايام نوروز (با پاسخ)مسابقه زيست
با توجه به شجرنامه، نحوه به ارث رسيدن بيماري را شرح دهيد

سلام بر دوستان عزيز المپياد زيست‌شناسي!

سال نو شما مبارك! اميدوارم هرجاي ايران عزيز كه هستيد، شاد و خندان و سرحال باشيد. همان‌طور كه از قبل هم قول داده بوديم، در روزهاي تعطيلات عيد، هر روز يك مسابقه خواهيم داشت. پس حتماً هر روز به اين‌جا سر بزنيد و در مسابقه‌ي ما شركت كنيد. اما مسابقه‌ي امروز....

شجره‌نامه‌ي زير نشان‌دهنده‌ي نحوه‌ي به ارث رسيدن يك بيماري ژنتيكي است كه باعث ايجاد اختلالي در ماهيچه‌ها مي‌شود. با دقت آن را بررسي كنيد و در مورد نحوه‌ي به ارث رسيدن اين بيماري توضيح دهيد.


نويد، عطيه و برديا .... جواب شما درست است. ممنون از اين كه به دقت جواب داديد.

- جواب:

این بیماری ژنتیکی از نوع وابسته به X مغلوب است. با توجه به دودمان بالا مادر 100% نسبت به این صفت هموزیگوت می‌باشد یعنی هر دو کروموزوم جنسی آن (XX) دارای صفت مغلوب‌ هستند.پس نتیجه اینکه تمامی پسران این زوج بی شک بیمار خواهند بود. در زوج سمت چپ زن سالم و مرد بیمار است که در نتیجه تمامی پسران سالم خواهند بود و در زوج سمت راست زن دارای یک کروموزوم دارای صفت مغلوب است که در نتیجه بعضی از پسران بیمار خواهند بود.

1386/1/4لينک مستقيم

فرستنده :
علي راموز HyperLink HyperLink 1386/2/1
مـتـن : چون خانواده اي وجود دارد كه در آن از والدين سالم فرزند بيمار متولد شده بنابراين بيماري مغلوب است وچون تمامي پسران خانواده ي 1 كه مادرشان بيمار است بيمارند پس بيماري جنسي مغلوب است.

فرستنده :
بردیا مرزبانی از رشت HyperLink HyperLink 1386/1/14
مـتـن : جواب سوال 8 چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

فرستنده :
بردیا مرزبانی از رشت HyperLink HyperLink 1386/1/12
مـتـن : سلام.سال نو مبارک. فکر نمی کنید که شاید سطح سوالات بخش زیست نسبت به بخش های دیگه خیلی آسون باشه؟
این بیماری ژنتیکی از نوع وابسته به X مغلوب است. با توجه به دودمانه بالا مادر 100% نسبت به این صفت هموزیگوس می باشد یعنی هر دو کروموزوم جنسی آن (XX) دارای مشکل هستند.پس نتیجه اینکه تمامی پسران این زوج بی شک بیمار خواهند بود! در زوج سمت چپ زن سالم و مرد بیمار است که در نتیجه تمامی پسران سالم خواهند بود و در زوج سمت راست زن دارای یک کرزموزوم دارای مشکل است که در نتیجه بعضی از پسران بیمار خواهند بود.اگه درسته لطف کنید به من میل بزنید!

فرستنده :
نوید رحمانیان HyperLink HyperLink 1386/1/5
مـتـن : با سلام اول از همه اگر ما اسم بیماری را y بگذاریم ژنوتیپ مادر بصورت XyXy می باشد و چون همه دختران سالم اند پس پدر خانواده سالم است که البته این موضوع از روی سفید بودن رنگ پدر معلوم بود پدر به پسرانش کروموزوم Y می دهد و چون همه کروموزومهای X مادر الل مغلوب بیماری را داشته و به پسرانش X می دهد همه انها بیمارند و دخترها هم همه هتروزیگوت اند پسر بیمار سمت چپ با دختری که فنوتیپ سالم را نشان می دهد ازدواج می کند و همه فرزندان فنوتیپ سالم را نشان می دهند پس این زن هم به احتمال زیاد هموزیگوت غالب است ولی می تواند هتروزیگوت هم باشد و دختر سمت راست که هتروزیگوت است با پسری که سالم است ازدواج می کند هر پسر به احتمال 50% الل غالب و به احتمال 50% الل مغلوب را می گیرد از سه پسر دو تا الل مغلوب را گرفته اند و بیمارند و یکی الل غالب را گرفته و سالم است دخترشان هم که فنوتیپ سالم دارد یا X بیمار را از مادرش گرفته و هتروزیگوت است و یا X سالم را گرفته و هموزیگوت است ولی در کل نحوه به ارث رسیدن این بیماری به صورت وابسته به جنس مغلوب است. ببخشید که با حرف زیاد سرتان را درد اوردم راستی اسم این بیماری چسیت؟ از سایت بسار عالیتان متشکرم عیدتان مبارک خداحافظ.

فرستنده :
عطيه HyperLink HyperLink 1386/1/5
مـتـن : سلام!
از والدين اول شروع مي كنم . مادر خانواده روي دو كروموزوم x الل مغلوب بيماري رو داشته(هموزيگوت مغلوب) ولي پدر سالم هست. حالا اون كروموزوم x رو به همه ي پسراش مي ده و همه ي اونها كه xy هستند يك كروموزوم x دارند كه الل مغلوب بيماري رو داره و چون Y اللي رو نداره بيماري بروز پيدا مي كنه. اما همه ي دخترها هتروزيگوت هستند و روي يكي از كزوموزوم هاي x الل بيماري رو دارند. حالا اون دختر(دختر سمت راستي) بعد از ازدواج اين كروموزوم مثل مادرش مي ده به پسراش. اما يك پسر جون سالم به در مي بره و اون X سالم رو مي گيره و بيمار نمي شه. دخترهام ممكنه مثل مادرشون هتروزيگوت باشن يا اصلا بيمار نباشن.ويكي از پسرها ازدواج مي كنه و همسرش سالمه پس مطمئنا همه ي پسرها سالم هستند . دخترها هم يا سالم يا هتروزيگوت هستند كه در هر دو صورت بيماري رو نشون نمي دن. نتونستم براتون با x ,y,a, نشون بدم چون خراب تايپ مي شد. در كل بيماري مغلوب وابسته به جنسه اميدوارم منظورم رو تونسته باشم برسونم.
پاسـخ : خیلی ممنون از جواب مفصلت. سال نو هم مبارک!

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 
 المپياد زيست شناسي

 


 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها
 تاريخچه‌ي المپياد جهاني زيست‌

المپياد زيست شناسی جمهوري اسلامي ايران در تابستان 1377 هنگام برگزاری نهمين المپياد جهانی زيست‌شناسی در «کيل» آلمان شکل گرفت.

در اين دوره از المپيادهای جهانی بود که درخواست مشارکت جمهوري اسلامي ايران در اين رقابت جهانی به‌تصويب رسيد.

ادامه ...

 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  7061
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  7061