زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4692
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4692
 درمان پاركينسون به شيوه جديد
درمان پاركينسون به شيوه جديدزنگ تفريح زيست
بیماری پارکینسون یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالان مسن تر که مشخصه آن سفتی عضلانی پیشرونده تدریجی ، لرزش و از دست رفتن مهارت های حرکتی است .

 

 

 

بیماری پارکینسون یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالان مسن تر که مشخصه آن سفتی عضلانی پیشرونده تدریجی ، لرزش و از دست رفتن مهارت های حرکتی است . این اختلال هنگام رخ می دهد که نواحی خاصی از مغز توانایی خود در تولید دوپامین (یکی از ناقلین عصبی در مغز) را از دست می دهند.

 

 

 

 

 

پيوند برخي از سلولهاي ناحيه گردن به بافت مغزي بيماران مبتلا به پاركينسون مي‏تواند به كنترل بيماري در اين افراد كمك كند.محققان اسپانيايي مي‏گويند: نتايج استفاده از اين شيوه در حيوانات آزمايشگاهي به اندازه‏اي اميدواركننده است كه آزمايش بر روي انسان طي چند ماه آينده آغاز خواهدشد.افراد مبتلا به بيماري پاركينسون در كنترل حركات خود با مشكل مواجه هستند، اين بيماري به اين دليل ايجاد مي‏شود كه يك ناحيه از بافت مغزي به نام "سابستنشانايگرا" توليد يك پيام رسان شيميايي مغزي به نام دوپامين را متوقف مي‏كنند.

زماني كه ميزان اكسيژن خود سقوط مي‏كند، سلولهاي گلوماس ماده دوپامين ترشح مي‏كنند و اين ماده سيستم عصبي را تحريك مي‏نمايد تا تنفس سريعتر انجام شود.پيوند سلولهاي گلوماس به بافت مغزي مبتلايان به پاركينسون مي‏تواند ميزان دوپامين را به سطح طبيعي خود بازگرداند.

 

بيهوشي عمومي در جراحيهاي كوچك خطرناك است‏استفاده از بيهوشي عمومي در عملهاي جراحي كوچك و فرعي ممكن است، بيش از آنچه تصور مي‏شود مخاطره آفرين باشد.گروهي از محققان دانشگاه ولز در انگليس مي‏گويند: مطالعات آنها در مورد استفاده از بيهوشي عمومي در هنگام كشيدن دندان عقل نشان مي‏دهد احتمال آسيب رسيدن به‏رشته‏هاي عصبي وجود دارد.

اين محققان تاكيد مي‏كنند هنوز نسبت به دليل چنين پديده‏اي اطمينان ندارند، بر اساس فرضيه‏اي كه اين محققان مطرح كرده‏اند، هنگامي كه بيمار تحت بيهوشي كامل قراردارد، جراح احتمالا از نيرو و فشار بيشتري در هنگام كشيدن دندان عقل استفاده مي‏كنند و اين مسئله خطر آسيب ديدگي رشته‏هاي عصبي را افزايش مي‏دهد.در حالي كه هنگام بيهوشي موضعي، جراح توجه بيشتري به وضعيت بيمار دارد و از فشار و نيروي كمتري استفاده مي‏كنند.

روزنامه گاردين مي‏نويسد: آسيب ديدگيهاي رشته‏هاي عصبي ممكن است دائمي باشد و تلاش براي ترميم اين آسيب ديدگي‏ها غالبا ناموفق است اينگونه آسيب ديدگيها مي‏تواند به از دست رفتن حس در نواحي موضعي منجر گردد.

تلفن‏هاي همراه سبب بروز تومورهاي مغزي مي‏شوندبر اساس دو تحقيق جديد بعمل آمده كه در يك برنامه مستند بي بي سي ارائه شد استفاده از تلفن‏هاي همراه سبب بروز تومورهاي مغزي سرطاني مي‏شود.به گزارش خبرگزاري فرانسه از لندن، اولين تحقيق كه توسط "گنارت هاردان" متخصص سرطان سوئدي بعمل آمده است نشان داد خطر بروز تومورهاي مغزي به هنگام استفاده از تلفنهاي سلولي 5.2 برابر افزايش مي‏يابد. وي استفاده از تلفنهاي با ولتاژ كمتر را توصيه كرد.

هاردل گفت: ما بايد از تلفنهايي استفاده كنيم كه مغز را در معرض اشعه كمتري قرار دهند.ما بايد در خصوص استفاده كودكان يا نوجوانان در خصوص استفاده از اين نوع تلفن‏ها محتاط باشيم.بر اساس جديدترين آمار منتشر كننده توسط شركت آمريكايي "ديتاكوست" فرمش اين تلفن‏ها با 51 درصد رشد در سال 1998 به 9.162 ميليون تلفن رسيده است.

 

 

پارکینسون از جمله بیماریهای مغز و اعصاب در سنین بعد از ‪ ۶۰‬سالگی است از هر ‪ ۱۰۰‬نفر بالای ‪ ۶۰‬سال یک نفر به پارکینسون مبتلا می‌شوند.البته این بیماری گاه در افراد جوانتر هم دیده می‌شود که پنج تا ‪ ۱۰‬درصد بیماران را تشکیل می‌دهند.

بعد از آلزایمر، پارکینسون شایع‌ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می‌آید پارکینسون بیماری مزمن و پیشرونده‌ای است که در آن سلولهای ترشح‌کننده دوپامین در جسم سیاه در مغز می‌میرند و در فقدان دوپامین حرکات بدن نامنظم می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

علایم شایع


لرزش ، به خصوص در حالت عدم حرکت اندام
سفتی عضلانی و کندی حرکت در کل بدن
راه رفتن نامتناسب به حالتی که پاها به زمین کشیده می شوند و فاصله پاها از هم بیشتر از حالت طبیعی است .
قامت خمیده
از بین رفتن حالت چهره
تغییرات صدا؛ صدا ضعیف و بم می شود.
اختلال بلع ، آبریزش دهان
توانایی ذهنی تا مراحل پیشرفته بدون تغییر می ماند و در مراحل پیشرفته به آهستگی کاهش می یابد.
افسردگی ، عصبی بودن

 

 

 

 

1389/12/24لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها