زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5283
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5283
 ساختن باغچه بر روی پشت بام
ساختن باغچه بر روی پشت بام زنگ تفريح زيست
آیا تا به حال باغچه های روی پشت بام را دیده اید؟ در سراسر دنیا، پشت بام بعضی خانه ها به محیط های سرسبز زنده تبدیل شده اند. به غیر از زیبایی، باغچه های موجود در پشت بام ها فواید بسیار دیگری نیز دارند، از جمله پرورش محصولات محلی. شما می توانید از سبزیجات خانگی برای شام یا گل های تازه چیده شده برای گلدان های خود استفاده کنید.

 

مفاهیم کلیدی: حفظ انرژی، دما، گرما، گیاهان، عایق
مقدمه:
آیا تا به حال باغچه های روی پشت بام را دیده اید؟ در سراسر دنیا، پشت بام بعضی خانه ها به محیط های سرسبز زنده تبدیل شده اند. به غیر از زیبایی، باغچه های موجود در پشت بام ها فواید بسیار دیگری نیز دارند، از جمله پرورش محصولات محلی. شما می توانید از سبزیجات خانگی برای شام یا گل های تازه چیده شده برای گلدان های خود استفاده کنید. باغچه های پشت بام هم چنین کربن دی اکسید هوا را جذب کرده و در عوض اکسیژن را برای تنفس آزاد می کند. ساختمان شهرداری شیکاگو یکی از معروف ترین ساختمان هاست که در پشت بام خود باغچه دارد. اما آیا این باغچه ها می توانند در روزهای گرم تابستانی خانه ی شما را خنک کنند و پول قبض شما را کاهش دهند؟ با انجام این آزمایش متوجه خواهید شد.

 

 


پیش زمینه:
این باغچه ها که پشت بام سبز یا زنده نیز نامیده می شوند، فواید بسیاری از جمله تأمین فضای بیشتر برای کشاورزی، زیباسازی فضای ساختمان و افزایش کیفیت هوا دارند. طی فرآیند فتوسنتز، گیاهان کربن دی اکسید را از هوا جذب می کنند و اکسیژن لازم برای تنفس ما را آزاد می کنند.در روزهای گرم تابستان، این باغ ها ساختمان را خنک تر نگه می دارند، مخصوصاً نسبت به ساختمان های بزرگ که معمولاً سطح پشت بامشان قیرگونی شده است. از آنجا که پشت بام های معمولی برای مدت طولانی در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند دمایشان نسبت به دمای هوا بیشتر می شود. این حرارت باعث می شود محیط های شهری گرم تر از محیط های روستایی و حومه ی شهر باشد. اگر شما در شهرهای بزرگ زندگی می کنید یا در طول ماه های گرم سال به مراکز خرید با تعداد زیادی ساختمان های بتونی رفته باشید، حتماً به تفاوت دما توجه کرده اید. در محیطی با تعداد زیادی ساختمان مانند شهرها حرارت ناشی از پشت بام ها دمای هوای محل را 2 تا 4 درجه سانتیگراد افزایش می دهد. این پدیده جزایر گرمایی شهری نامیده می شود.

 

 


مواد و وسایل مورد نیاز:
- دو جعبه ی کفش یا کارتن شیر. کارتن ها باید یک شکل، یک رنگ و یک اندازه باشند.
- چمن، قابل خرید از گلخانه ها و ابزار باغبانی فروشی ها. برای جایگزین می توان از مقدار کمی خاک نم دار، علف های هرز کنده شده و نوار چسب استفاده کرد.
- چاقو (برای استفاده از چاقو از بزرگتر ها کمک بگیرید.)
- محلی بیرون از خانه و در معرض آفتاب در یک روز گرم
- دماسنج
- ساعت یا تایمر

 

 آماده سازی:
- درپوش یکی از جعبه ها (یا بغل کارتن شیر) را بر روی چمن بگذارید. با استفاده از چاقو دور در پوش را ببرید تا یک تکه چمن به اندازه ی درپوش جعبه در بیاورید. تکه چمن را بر روی جعبه (یا بغل کارتن شیر) قرار دهید.
- اگر از خاک و علف به جای چمن استفاده می کنید، با استفاده از نوار چسب کناره ی درپوش را برآمده کنید. سپس لایه ی نازکی از خاک مرطوب را روی درپوش بریزید (نوار باید کمک کند تا خاک روی درپوش بماند.) و سپس تعدادی علف تازه کنده شده را اضافه کنید.
- حالا باید یک جعبه با چمن (یا خاک و علف) بر روی آن داشته باشید که در واقع مثالی از پشت بام سبز و یک جعبه بدون چمن که مثالی از پشت بام های معمولی است.

 

 روش کار:
- در یک روز گرم، دماسنج را درون جعبه ی با خاک بر روی آن قرار دهید و جعبه را ببندید و به بیرون ببرید.
- جعبه را به مکان آفتابی که انتخاب کرده بودید ببرید. آن را برای مدت 30 دقیقه در معرض تابش آفتاب بگذارید.
- زمانی که 30 دقیقه تمام شد بلافاصله دماسنج را بخوانید. درون جعبه چقدر گرم است؟
-دماسنج را در نزدیکی جعبه و جایی که سایه باشد قرار دهید. بعد از چند دقیقه دما را بخوانید. دمای سایه چقدر بود؟ دمای آن در مقایسه با دمای درون جعبه چگونه بود؟
- همین مراحل را با جعبه ی بدون خاک تکرار کنید. در مدت 30 دقیقه دمای آن چقدر شد؟ دمای آن در مقایسه با دمای سایه چگونه بود؟
- در کل درون کدام جعبه از همه خنک تر بود؟ آیا می توانید نتایج را توضیح دهید؟

 

 


آزمایش های تکمیلی:

- شما می توانید با تکرار آزمایش با این تفاوت که جعبه ها را در تمام طول روز بیرون قرار دهید (حتی بعد از تاریکی هوا) اثر باغچه های روی پشت بام را بر روی دمای ساختمان در طول روز بررسی کنید. تغییرات دمای جعبه ها در طول روز چگونه بود؟
- شما می توانید پشت بام سبز خود را درست کنید و متغیر های زیادی را تست کنید. چه نوع گیاهی بهترین عملکرد را داشت؟ آیا عمق خاک نتایج دما را تغییر داد؟
- شما می توانید تأثیر بام های سبز را در گرم نگه داشتن ساختمان در طول زمستان بررسی کنید. برای این کار، همین آزمایش را تکرار کنید اما این بار در یک هوای خنک تر. همچنین یک لایه یخ روی جعبه ها بریزید (ابتدا روی جعبه ها را با پلاستیک بپوشانید تا خشک بماند.) همچنین می توانید جعبه ها را بر روی سینی قرار دهید. کدام جعبه در شرایط زمستان گرم تر است؟

 


مشاهده و نتیجه گیری:
پشت بام های سبز می توانند جزایر گرمایی شهری را از بین ببرند. به طور کلی، پشت بام های سبز می توانند گرما را جذب کنند و عایقی بهتر از قیرگونی برای ساختمان ها باشند.. در اولین آزمایش در حالی که هر دو جعبه گرم تر از سایه بودند، دمای جعبه ای که بر رویش خاک بود در مقایسه با جعبه ی دیگر نسبتاً خنک تر بود. به عنوان یک مثال از پشت بام های سبز که چگونه می توانند ساختمان را خنک نگه دارند، اندازه گیری ها در ساختمان شهرداری شیکاگو نشان داد که زمانی که دمای هوا بالای 30 درجه است دمای پشت بام های قیرگونی شده تا 75 درجه سانتیگراد رسیده است در حالی که برای پشت بام سبز این دما 48 درجه سانتیگراد بود.

 

7


منابع مفيد:

جزاير گرمايي شهري
 
بام سبز

فتوسنتز


گياهان

 


Green Roofs: Best management practices

ْGreen Roofs

1393/9/10لينک مستقيم

فرستنده :
افشین برومند HyperLink HyperLink 1397/1/1
مـتـن : عالی.بود من که انجام دادم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها