زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8489
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8489
 جذب میلیون‌ها نفر در بزرگترین بانک DNA جهان : دی ان ای لند
جذب میلیون‌ها نفر در بزرگترین بانک DNA جهان : دی ان ای لندزنگ تفريح زيست
دانشمندان امیدوارند که بتواند یک پایگاه داده عظیم از DNA را برای مطالعات ژنتیکی جمع آوری کنند. محققان علم ژنتیک پروژه ای را شروع کرده اند تا بتوانند بدون گرفتن یک قطره خون، یا آزمایش بزاق دهان، بر روی میلیون ها نسخه ی ژنتیکی مطالعه کنند.

 

 

این پروژه که دی ان ای لند (DNA Land) نام دارد در صدد است تا از مردمی که قبلا در شرکت‌های ژنتیکی دیگری، آزمایش ژنتیک داده اند، اجازه بگیرد تا بتواند بر روی نتیجه ی آزمایش ژنوم آن ها مطالعه کند.


با این که  برخی از شرکت های آزمایش ژنتیک اطلاعات خود را در اختیار محققان قرار می دهند، اما این اطلاعات به صورت اطلاعاتی کلی مانند رابطه‌ی ژنتیک و برخی بیماری‌ها، یا اطلاعات آماری دیگر است و نه نقشه‌ی ژنوم مشخص و کامل افراد.

 

یانیو ارلیک - محقق ژنتیک محاسباتی - می‌گوید : "میلیون‌ها نفر از مردم روی زمین، به نسخه‌ی ژنوم خودشان دسترسی دارند و چندین میلیون نفر دیگر نیز در آینده‌ای نزدیک به آن دسترسی خواهند داشت " به همین خاطر او به همراه ژنتیک‌دان دیگری به نام جوزف پیکرل در حال راه اندازی پروژه‌ی دی ان ای لند در مرکز ژنوم نیویورک و دانشگاه کالیفرنیا هستند.
آن‌ها به این فکر می کنند که آیا بهتر نیست به جای هزینه کردن در هر مطالعه بر روی ژن‌ها، از این منبع بزرگ که در دست مردم است استفاده کنیم؟

ارلیک اولین بار این پروژه را در 18 مهر 94 در همایش سالیانه‌ی انجمن ژنتیک انسانی امریکا در بالتیمور مریلند معرفی کرد. این اولین باری نیست که او به دنبال مشارکت‌دادن عموم در جمع آوری داده‌ها برای مطالعات تحقیقاتی بزرگ است. به عنوان نمونه، قبلا هم اطلاعات شجره‌نامه‌ی 13 میلیون نفر را از سراسر جهان، که در وب‌سایت‌های مختلف قرار داشت با هم ترکیب و در یک پروژه تحت عنوان " بزرگ ‌ترین شجرنامه‌ی خانواده‌ی بشری " منتشر کرده بود.


میشل مایر، یک محقق حوزه‌ی اخلاق زیست شناسی در دانشگاه مونت ساینای نیویورک می گوید : دی ان ای لند یک نمونه از مشارکت مردمی در تحقیقات علمی است. این پروژه یک مدل تحقیقاتی هوشمند است، زیرا مرتب سازی و ذخیره سازی داده‌ها را کم هزینه و ارزان می سازد و همین‌طور با مشکلات قانونی از نظر دسترسی به اطلاعات شخصی افراد برخورد نمی‌کند. زیرا افراد خودشان اطلاعات را در اختیار دی ان ای لند قرار می‌دهند.
 

اهدا کنندگان DNA

ارلیک امیدوار است که بتواند به اطلاعات نسخه‌ی ژنوم بیش از سه میلیون نفر از مشتری‌های کمپانی‌های بزرگ ژنتیکی دست پیدا کند. این کمپانی‌ها به مشتریانشان اجازه می‌دهند که یک فایل شامل اطلاعات ژنتیکی خودشان را دانلود کنند.
با تلفیق این اطلاعات به همراه سایر اطلاعات شرکت کنندگان، مانند وضعیت سلامتشان ، ارلیک می تواند حجم داده‌ی بسیار زیادی را جمع آوری کند.
ارلیک مطالعاتی در مورد این که آیا می تواند هویت اهدا کنندگان DNA را عمومی بسازد یا نه انجام داده است.


اهدا کنندگان  DNAبایستی رضایت نامه‌ای را امضا کنند که در آن آمده است : "ما نمی توانیم تضمین بدهیم که هویت و اطلاعات شما هرگز فاش نخواهد شد، فاش شدن اطلاعات شما می تواند پیامدهای مهمی در بعضی موارد داشته باشد. برآورد ما این است که احتمال چنین پیامدهایی بسیار کم است، اما به هر حال هرگز صفر نخواهد شد."
به همین خاطر مسئولین این پروژه تصمیمی اتخاذ کرده اند تا اهدا کنندگان DNA خودشان اطلاعات ژنتیکی‌شان را به صورت عمومی در سایت ثبت کنند.


 

شریک کردن مردم در علم
دی ان ای لند به اهدا کنندگان DNA هزینه‌ای نمی پردازد؛ اما با روش‌های دیگری مردم را تشویق می‌کند تا اطلاعاتشان را در اختیار آن‌ها قرار دهند. این روش‌ها چیزهایی مانند اهدای یک مدال دیجیتال به صاحبان  DNA است. یا این که به آن ها قول می‌دهد اطلاعات پژوهش‌های جدید در مورد ژن‌های خودشان را برایشان ارسال نماید.


بانک‌های اطلاعاتی بزرگی مانند دی ان ای لند به دانشمندان کمک می‌کنند که درک بهتری از رابطه‌ی ژنتیک و بیماری‌ها و همچنین سلامت جوامع بشری داشته باشند.
مسئولین این پروژه به دنبال پیدا کردن راه‌های جدیدی برای آشنا کردن مردم با دی ان ای لند هستند، راههایی مانند کمک گرفتن از شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ویروسی!


شما هم می‌توانید از طریق وب‌سایت این پروژه در این پروژه‌ی علمی شریک شوید.


  http://DNA.land

 

 

 


 منبع :

Scientists hope to attract millions to 'DNA.LAND'

 

 منابع مفید :

ژن

ژنتیک پایه

ژنتیک جمعیت

ژنتیک پزشکی و انسانی

آموزش گام به گام استخراج DNA

FamiLinx (شجره نامه بزرگ خانوادگی )

Genome researchers raise alarm over big data

 

1394/4/3لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها