زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  9177
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  9177
 گیاهی به ارزش طلا
گیاهی به ارزش طلازنگ تفريح زيست
محققین ایتالیایی از جنگلهای اطراف رودخانه ی تیرینیو (رودخانه ای واقع در استان مولیزه) مکملی دارویی بدست آورند که می تواند پیشروی سلولهای سرطانی را متوقف کند. حال این پژوهشگران در تلاشند به داروی ضد سرطان دست یابند.

 

 

این کشف توسط استفانیا مِسکینی، پژوهشگر و عضو مهمترین موسسه تحقیقاتی ایتالیا صورت گرفته است. این محقق اکتشاف خود را مدیون برنده جایزه ی نوبل پزشکی می داند، پژوهشگری که توانست از یک گیاه، دارویی برای مبارزه با مالاریا بدست آورد. تو یویو، کاشف داروی مالاریا در سال 2007 طی مصاحبه خود با  خبرنگار روزنامه ی Corriere della Sera  گفته بود:« داستان کشف این دارو به خواص اثبات شده ی آن در اعصار کهن بر می گردد. در اسنادی که متعلق به سالهای 168 و 350 میلادی هستند، ذکر شده است برای از بین بردن تب و لرز باید گیاه درمنه.

 

( در زبان چینی qinghao ) را در دو لیتر آب جوشاند و سپس با فشار آب گیاه را گرفت. نکته ی حائز اهمیت گرفتن عصاره ی گیاه است درغیر این صورت جوشانده به خودی خود موثر واقع نخواهد شد.» تهیه این دارو که توانست جان میلیونها انسان را نجات دهد، سالها به طول انجامید. مردم بسیاری در کشور چین حاضر شدند به مبتلایان بیماری مالاریا کمک رسانی کنند. این آزمایش که هزینه ی هنگفتی بدنبال داشت توانست جایزه ی نوبل را از آن خود کند.

 

 

 

 اِستِفانیا مِسکینی

 

 

مِسکینی در این باره می گوید:« آرتمیسینین ، گیاهی است با ساختار بسیار پیچیده دقیقا همانند گیاه پرونوس (Prunus) که در استان مولیزه به مقدار بسیار زیاد یافت می شود. » او در خصوص کشف خود می افزاید:» امیدوارم بتوانم تحقیقاتم را ادامه داده و به دارو دست یابم.» 

 

 

 

 پرونوس و همینطور تصویر کاور این مطلب

 

                                                                  

این مکمل که ترینیو ام (Trigno M) نام دارد و در توقف رشد سلولهای سرطانی موثر است،  به کوشش شرکت Biogroup srl  تهیه شده و هم اکنون در بسیاری از داروخانه های ایتالیا قابل دسترسی است. این مکمل می تواند جایگزین راه حلهای مرسوم ازجمله شیمی درمانی باشد. 

 

 

 

این پژوهشگر ایتالیایی اذعان می دارد:« ما در آزمایشگاه سلولهای سرطانی روده، شش و رحم را در معرض  عصاره ی پرونوس و نیز مکملی متشکل از آمینو اسید، مواد معدنی و ویتامینها قرار دادیم و مشاهده کردیم این مکمل در مدت زمان 24 ساعت قادر است جلوی پیشروی سلولهای سرطانی را بگیرد. حال در انتظار گزارشات پزشکانی هستیم که این مکمل را با روشهای درمانی بیوشیمی ادقام کرده و برای بیماران خود بکار گرفته اند. »  

 

این گیاه در شهر بانیولی دِل ترینیو (Bagnoli del Trigno)واقع در استان مولیزه یافت می شود. این شهر کوچک که تنها 700 شهروند دارد در اعصار کهن بر فراز صخره ها، برای جلوگیری از ورود اتباع بیگانه ساخته شده بود. این شهر با گذر زمان به دومنطقه جدا تفکیک شده است. این شهر که یکی از مناطق سرسبز ایتالیا محسوب می شود هم اکنون توجه پژوهشگران و دنیای پزشکی را به خود جلب کرده است.

 

 

                                      شهر بانیولی دِل ترینیو

 

 

 

 

جُوانی اوکیونِرو، یکی از داروسازان شرکت Biogroup srl  که به تهیه داروهای گیاهی می پردازد، می گوید:« این منطقه در کل اروپا بی نظیر و از گیاهان دارویی بسیاری بهره مند است.» اکتشاف خانم مِسکینی که حاصل زحمتهای چندین ساله اوست باعث شده است این شهر از اهمیت بسزایی برخوردار گردد. فرانکو روسی، یکی از مهندسان کشاورزی که در حال حاضر در این منطقه در حال فعالیت است می افزاید:« حضور 50 محقق جوان در این شهر کوچک خود پیامد حائز اهمیتی است. کاشت و پرورش گیاهان دارویی از جمله پرونوس در این ناحیه سالانه تا 40 در صد افزایش یافته است. این کشف همچنین بیماران بسیاری را از یاس نجات داده و امید به زندگی را به آنها بازگردانده است.»

 

استِفانیا مِسکینی طی گفتگویی با خبرنگاران ابراز داشته است:« تاکنون تقاضای بسیاری نه فقط از داخل ایتالیا، بلکه از تمامی نقاط جهان دریافت داشته ایم.  لازم می دانم خاطر نشان کنم ما در ابتدای مسیر پژوهش هستیم و هنوز گزارشی از نتیجه ی تلفیق این مکمل با شیمی درمانی دریافت نکرده ایم. این گزارش برایمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چراکه پرونوس به تنهایی تاثیر چندانی ندارد. همانطور که پیشتر اشاره شد این مکمل زمانی موثر واقع خواهد شد که آمیخته ای از چندین راه حل درمانی باشد. این گیاه بخاطر برخورداری از میزان بالای آنتی اکسیدان می تواند نتایج قابل توجهی در خصوص بیماریهای سرطانی داشته باشد. همانطور که در آزمایشات صورت گرفته در آزمایشگاه مشاهده شد این گیاه قادر است تا 70 الی 80 درصد از پیشروی بیماری جلوگیری کند.» این دانشمند  همچنین با افتخار می گوید:« در شرایط دشواری که کشور و نیز اوضاع پژوهش به سر می برد، توانستیم با جدیت تمام حرکتی مهم در تاریخ علم انجام داده و به نتایج مطلوبی دست یابیم.» حال تلاش پزوهشگران بر آن است که به داروی ضد سرطان دست یابند.

 

 «ما تمام تلاشمان را بکار می گیریم تا به داروی موثر دست یابم و اگر توانستیم این خواسته را عملی سازیم، درصدد خواهیم بود گزارش زنده ای از عملکرد این دارو تهیه کرده و به سمع و نظر علاقمندان برسانیم، اگرچه اجرای این مهم مستلزم سالها تلاش، سرمایه و نیز مجوزهای متعدد است. لازم به ذکر است برای ادامه آزمایشات به محقیقن بیشتری احتیاج داریم. در حال حاضر انجام این پژوهش بر عهده دو متخصص زیست شناس است که متقبل زحمات بسیاری در این خصوص شده اند. امیدوارم بتوانم پرسنل بیشتری استخدام کرده و آزمایشات را که با زحمت فراوان آغاز کردیم ادامه داده و به سرانجام برسانیم. درخاتمه باز اشاره ای می کنم به داروی مالاریا. همه چیز با یک مقاله ی پنج صفحه ای در یک مجله ی انگلیسی زبان شروع شد. سپس یک شرکت غربی حاضر شد مبلغ معادل 300 هزار دلار سرمایه گذاری کرده و این دارو را بسازد و جان بسیاری از انسانها را از مرگ حتمی نجات دهد.» 


منبع:

Corriere.it

Ansa

si24.it

کتاب: عوامل سرطان زا و روش‌هاي پيشگيري از آن، دکتر یحیی ذکاوت، دانشگاه شیراز

 

منابع مفید:

پیشگیری از سرطان

نوبل داروسازی و پزشکی ۲۰۱۴ 

نوبل داروسازی و پزشکی ۲۰۱۵

رادیو داروها

رادیوایزتوپ راه کاری برای درمان سرطان

نانوتکنولوژی و درمان سرطان

ویروس های سرطان کُش

 

1394/9/22لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها