زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8531
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8531
 یورشی در ده هزار سال پیش، اولین فرمان جنگ
یورشی در ده هزار سال پیش، اولین فرمان جنگزنگ تفريح زيست
باستان‌زیست‌شناسان می‌گویند در کنار تالاب های خشک در شرق آفریقا آثار اسکلتی را کشف کردند که نشان دهنده‌ی مقیاس کوچکی از جنگ است. مهاجمان در یک برنامه‌ریزی جنگی توسط 12 فرد شکارچی- دانه جمع کن بین 10500 تا 9500 سال قبل کشته شدند.

 

اسکلتی که از دره ناتاراک (Nataruk) جایی در نزدیکی تورکانا از زیر خاک درآمده نشان  می‌دهد، رهبران باستانی توانایی طرح ریزی اشکال پیچیده حمله را دارا بوده‌اند، حملات مهلک برعلیه گروه های رقیب بخشی از زندگی آنها بوده است. این گزارشات نشان می‌دهد که از ده هزار سال پیش تا کنون، سرچشمه‌ی تمامی جنگ‌های بشری مشاجره است.


 

 لاهر (Lahr) که یک باستان‌زیست‌شناس است، گزارش داده است ناخن های باقی مانده در کنار این جسد این ایده‌ی غلط را که تا پیش از این تصور می‌شد گروهای شکارچی- جمع کننده گروه‌هایی صلح جو بودند، رد کرده است. لارنس کیلی (Lawrence Keeley ) انسان شناس دانشگاه ایلینویز شیکاگو این گزارش را تاییدی بر این دانسته که جنگهای مشابهی که 60000 سال پیش در عصر حجر توسط خود او مطرح شده صحت دارد.


 

 کرستین مایر (Christian Meyer) انسان شناس دانشگاه مینز(Mainz) می‌گوید کشفیات جدید تایید می‌کند مفهوم جدی کشمکش میان چند گروه حتمی است، آنها توسط یک احساس مشترک یعنی هویت گروهی، از این‌سو و  آن‌سو جمع شده‌اند. برخی از محققان گمان می‌برند که ازدواج میان زنان و مردان گروهای مختلف در دو میلیون سال پیش باعث اتحاد میان گروه ها می‌شده است. مایر می‌گوید قتل عام مورد مطالعه در هفت هزار سال پیش در مزرعه‌ی ناتراک، از جنس همین واقعه بوده است.
 

 داگلاس فرای (Douglas Fry) انسان شناس دانشگاه آلاباما در بیرمنگام  مخالف درگیری بین این گروه‌ها است. استدلال او این است که آنها اقامتگاه طولانی مدت درست کرده بودند که موجب افزایش جمعیت افراد در این گروه‌ها شده و این افزایش جمعیت باعث شده باهم درگیر شوند. زیرا در آن مناطق در 10000 سال پیش آب و مواد غذایی فراوان بوده و همین فراوانی، سبب رشد جمعیت شده است. فرای می‌گوید در زمان حمله ناتراک رشد جمعیت دلیل اصلی این حمله بوده است. آن طور که شواهد نشان می‌دهد ناتاراک یک دره‌ی سرسبز در شرق افریقا بوده است.


 

 کاوش‌ها در ناتراک و بیش از یک دوجین از سایت‌های اطراف نشان میدهد بین 8000 تا 11500 سال پیش آن‌جا منطقه‌ی خوبی برای زندگی بوده، همچنین تالاب و دریاچه ای نیز در چند کیلومتری محل حادثه بوده است فسیلهای یافت شده توسط لاهرنشان می‌دهد در جانورانی مانند مانند فیل، ماهی و بزکوهی در کنار و داخل دریاچه زندگی می‌کرده‌اند. تیم لاهر در یک سایت به نام  kalakoel4واقع در سه کیلومتری ناتاراک استخوان‌ها وقطعات سفال پیدا کردند، این قطعات در سراسر سایت پراکنده شده‌بود. لاهر حدث میزند آنجا یک اردوگاه موقت بوده است. در سال 2012 تحقیقات توسط لاهر منجر به کشف مرد تورکانا شد.

 


تخمین سن 12 اسکلت انسانی در این کاوشها از راه های  تحلیل پوسته وچوب به روش رادیوکربن‌ و همچنین دو روش خاک و قدمت خاک است. ده اسکلت شواهدی از زخم دارند. پنج، شش زخم به سر و گردن و پنج نفر ضربه صورت و گوش، این حجم جراحات وارده نشان‌دهنده‌ی این است که تعداد مهاجمان زیاد بوده است. دو نفر از سه نفر با اصابت سنگی ‌صیقلی که در ساخت تبر دستی استفاده می‌شود و به آن ابسیدسن (Obsidian) گفته می‌شود کشته شده‌اند. لاهر می‌گوید احتمالا مهاجمان غریبه بوده‌اند و از جای دیگری به ایشان حمله کرده‌اند. قربانیان نیز به همراه دوستانشان کشته شدند.


 

منابع:

 

Attack 10,000 years ago is earliest known act of warfare

 

Inter-group violence among early Holocene hunter-gatherers of West Turkana, Kenya
 

منابع برای مطالعه بیشتر:

 

War arose recently, anthropologists contend

 

نئاندرتال‌ها در ایتالیا

 

حلقه گمشده ژنتیک در زنجیره تکامل انسان

 

انسان‌های اولیه

 

1394/9/29لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها