زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4577
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4577
 حشراتی که خانه‌ی شما را، خانه‌ی خودشان می‌دانند.
حشراتی که خانه‌ی شما را، خانه‌ی خودشان می‌دانند.زنگ تفريح زيست
دانشمندانی که خانه‌های کارولینای شمالی را به دنبال حشرات پردار، عنکبوت‌ها، مورچه‌ها و سایر بندپایان جستجو می‌کردند، به تعداد بسیار زیادی از آن‌ها در هر خانه دست یافتند. درواقع، هیچ خانه‌ای به طور کامل از کرم‌ها یا بندپایان خالی نبود و تنها 5 اتاق از 554 اتاق مورد آزمایش، در کل خالی از موجودات خزنده بود.

 

خانه‌های ما، بر خلاف آن چنان که به نظر می‌رسد، مملو از حشرات است. اما نگران نشوید؛ بسیاری از آن‌ها مایه بلا و آفت نیستند.
میتیو برتون حشره‌شناسی که در مورد حشرات در دانشگاه کارولینای شمالی در رالیج مطالعه می‌کند، می‌گوید با وجود اینکه این ارگانیسم‌ها در کنار ما برای مدت‌های متمادی زندگی می‌کرده‌اند، خیلی از آن‌ها برای صاحب خانه ناشناخته‌اند چراکه (عنکبوتیان) زندگی‌شان را در خفا پیش می‌برند.

 


 

برتون و همکارانش اولین سرشماری گوناگونی بندپایان در خانه‌ها را به انجام رسانده‌اند. محققان 50 خانه را در سال 2012 در رالیج بررسی کردند و هرگونه بندپای مرده یا زنده‌ای را که از منظر پنهان شده بود، شامل آن‌هایی که در تارهای عنکبوت گرفتار شده بودند؛ جمع‌آوری کردند. آن‌ها همچنین یک بسته کوچک را در مرکز هر اتاق خواب دارای سرویس بهداشتی محصورکرده تا مقدار گرد و غبار کرم پنیر جستجو کنند. سپس آن‌ها نمونه‌های خود را به آزمایشگاه برده و بیش از 10000 نمونه از حشرات جمع‌آوری‌ شده را شناسایی کردند.

 


 

به طور میانگین، هر خانه 62 خانواده و حداقل 93 گونه بندپایان را شامل می شد. بعضی از خانه ها 500 گونه یا بیشتر. خانه‌های بزرگ‌تر گونه‌های بیشتری نسبت به خانه‌های کوچک‌تر داشتند. اما صاحب خانه‌ها غالبا تا زمانی که حشرات برایشان مشکلی به وجود نیاورده بودند، به آن‌ها بی‌توجه بودند.

 

               
 

 همه‌ی خانه‌ها تارعنکبوت، سوسک فرش، مورچه و پشه خرد (حشرات کوچکی که لاروهای خود را داخل سطوح تغذیه می‌کنند) داشتند. تقریباً همه خانه‌ها پشه قارچ بال سیاه و شته کتاب که از پشه‌ها یا قارچ تغذیه می‌کردند، داشتند. سه چهارم نیز کرم پنیر داشتند.
گونه‌های آفت‌دار - موضوع خیلی از مطالعات بندپایان پیدا شده در خانه‌ها – به طور چشمگیری نادر بودند. فقط 6 درصد خانه‌ها سوسک حمام آلمانی، 10 درصد کک و 28 درصد موریانه داشتند. هیچ کدام از آن‌هایی که مطالعه شدند حشرات مربوط به بستر را نداشتند.

 


 

برخی از این حشرات و سایر بندپایان متعلق به گونه‌هایی هستند که در کنار مردم رشد می‌کنند. برتون می‌گوید که خیلی از بندپایانی که ما پیدا کردیم، تصادفاً به خانه‌ها راه پیدا کرده بودند و از روی اجبار می‌مردند. بعد از مدت کوتاهی این‌ها از خانه‌های ما بیرون می‌روند و درکل و به هیچ نحوی به ما آسیبی نمی‌رسانند. سایر آن‌ها ممکن است مفید نیز باشند مانند عنکوبت‌هایی که از گونه‌های آفت‌دار تغذیه می‌کنند.
همچنین ممکن است گونه‌های دیگری همچنان در خانه‌هایشان مخفی شده باشند. در این پژوهش، محققان به دنبال حشرات، داخل کمدها، پشت مبلمان، اطراف ستون‌ها و سقف یا درون دیوارها را جستجو نکردند. و تنها یک جستجو در محیط داخلی خانه انجام داده‌اند. بنابراین این تحقیق یک حقیقت را در مورد تنوع جانوری خانه‌هایمان روشن می‌کند.

 


 

برتون می‌گوید که بازدید خانه‌هایمان در سایر مناطق نتابج بسیار متفاوتی خواهد داشت. سرشماری برخی از گونه‌ها در کارولینای شمالی نشان داده است که آن‌ها فقط در این منطقه زندگی می‌کنند. وی اضافه می‌کند که بنابراین خیلی از چیزهایی که ما پیدا کردیم در کل جهان قابل یافت است و همراه انسان‌ها در جهان سفر کرده‌اند.
 


منبع:

 

Bugs that call your house home


منابع برای مطالعه بیشتر:

 

Insecticide can change a spider’s personality

 

 

 

Return of the bed bug

 

حشرات

 

پشه

 

آیا وجود پشه‌ها در حیات وحش ضروری است؟

 

 

 

 

 

1394/10/7لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها