زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8565
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8565
 رفتار ژن‌ها عامل بیماری را مشخص می‌کند.
رفتار ژن‌ها عامل بیماری را مشخص می‌کند.زنگ تفريح زيست
تشخیص عفونت ویروسی از عفونت باکتریایی، راهنمای درمان است.

 

عفونت دستگاه تنفسی می‌تواند سرفه، تب و خلطی سبز‌رنگ به همراه داشته باشد. خیلی وقت‌ها پزشکان فقط درباره‌ی اینکه ویروس یا باکتری مسبب این عفونت شده‌اند، حدس می‌زنند. تحقیقاتی جدید شناسایی اولیه درمورد عفونت‌ها را نشانه گرفته است.
دانشمندان اخیرا گزارش داده‌اند که عفونت، ژن‌های فرد بیمار را دستخوش تغییر قرار می‌دهد؛ این تغییرات بسته به اینکه ویروس یا باکتری مسبب آن بوده است، فرق دارند. دانستن اینکه باکتری یا ویروس باعث مریضی یا عفونت در فرد شده، به پزشک در تصمیم‌گیری سریع‌تر برای یافتن راه حل کمک می‌کند و تجویز متفاوتی را به همرا دارد، آنتی‌بیوتیک یا داروی ضد ویروس یا فقط یک کاسه سوپ مرغ داغ!
محققان نشانه‌ای واضح در ژن‌ها یافته‌اند که در افراد مبتلا به عفونت ویروسی مشاهده می‌شود و این به وسیله مجموعه  اطلاعات بدست آمده درباره‌ی رفتار ژن‌های یک فرد مبتلا به عفونت ویروسی فهمیده و درک شده است. تیمی از محققین درباره سه نوع عفونت ویروسی تحقیق کردند. ابتدا آنفولانزا، سپس ویروس سرما‌خوردگی که از راینو ویروس (که به ویروس سرماخوردگی انسانی مشهور است و شایع‌ترین عامل عفونتی در انسان‌ها و عامل اصلی بیماری سرماخوردگی است. این عفونت در دمای بین ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتیگراد تکثیر می‌شود و احتمالاً همین موضوع دلیل این است که بیماری عمدتاً در بینی اتفاق می‌افتد. راینو ویروس نوعی آنتروویروس است.) نشات می‌گیرد و در آخر ویروس عفونت اعماق دستگاه تنفسی یا RSV. ویروس RSV علائمی شبیه به یک سرما‌خوردگی عادی را در اکثر مردم نشان می‌دهد و بر روی کودکان و افرد سالخورده شرایطی جدی‌تر مانند التهاب ریه (ذات الریه) را پدید می‌آورد.

 


 

آن‌ها با استفاده از ریاضیاتی پیشرفته و محاسباتی دقیق، اطلاعات فراوانی را استخراج کردند. در این تحقیق آن‌ها یک نمونه بسیار مشابه برای عفونت ویروسی که شامل 400 سری ژن می‌شد، پیدا کردند. بعد از حمله ویروسی، رشد هرکدام از این ژن‌ها متفاوت بود، کمتر یا بیشتر می‌شد. این رشد اتفاق عجیبی نبود، زیرا که هر کدام از این ژن ها برای ساخت پروتئینی که در التهاب و سایر وظایف ویروسی نقش داشتند، به بدن دستور می‌دادند.
سپس تیم تحقیق رفتار این ژن‌ها را وقتی که مورد حمله باکتری قرار می‌گرفتند، مورد بررسی قرار دادند و بررسی کردند کدام ژن رفتاری متفاوت از خود در حمله باکتری و یا در حالت عادی نشان می‌دهد. این بار محققان انبوهی از اطلاعات متفاوت را دریافت کردند که در لیست رفتارهای ژنی آن‌ها وجود نداشت. آن‌ها دریافته بودند که نشانه مشخص ویروسی که یک نفر را مبتلا کرده است، قابل پیش‌بینی است. پوروش خاتری (Purvesh Khatri) که  متخصص دستگاه ایمنی بدن در دانشگاه استنفورد است و این تحقیقات را اداره می‌کند، می‌گوید بازخورد ژن بسیار صریح و واضح بود. اما این نشانه واضح در عفونت باکتریایی یا در افراد سالم مشاهده نمی‌شد. تیم وی یافته‌هایشان را 15 دسامبر در نشریه ایمنی ارائه دادند.

 


 

نشانه‌های ویروسی بسیار متمایز و واضح هستند.
یک متخصص دستگاه ایمنی بدن که در تحقیقات اخیر نقشی نداشته می‌گوید: تغییرات ژن تازه یافت شده بسیار ساده بوده و حتی مردم عادی نیز قادر به درک آن‌ها هستند (مانند علائم عفونت) چراکه این نشانه‌ها در بسیاری از تحقیقات، ذکر شده‌اند و مطالعه اخیر فقط به قوی‌تر کردن این فرضیه کمک کرده‌اند. این مسئله همیشه جلوی چشم‌هایمان قرار داشته و منتظر این بوده است که یک نفر آن را انتخاب و ارائه کند و در نهایت این نشانه و علامت نیز بروز داده شد.

 


 

پوروش خاتری می‌گوید تحقیقات آینده به این نکته اشاره می‌کند که کدام ویروس، آنفولانزا را به وجود آورده است. رفتاری که 11 ژن در برابر آنفولانزا دارند، نشانه این بیماری هستند  و این نشانه‌ها، تفاوت‌های آشکاری دارند با بیماری‌های مشابهی که توسط سایر ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. تیم او اطلاعاتی از افرادی جمع‌آوری کرده بود که به آنفولانزا مبتلا شده بودند و این اطلاعات نشان می‌دادند که نشانه‌ی این ویروس در چند ساعت قبل از شروع علائم، پدیدار می‌شوند. این روش حتی افرادی را که مبتلا شده و احساس بیماری نمی‌کردند قابل شناسایی می‌کند. او می‌گوید ما می‌توانستیم افرادی را با این بیماری تشخیص دهیم که اصلا فکر نمی‌کردند بیمار هستند و هیچگونه علائمی از بیماری را نشان نمی‌دادند.

 


 

پوروش خاتری و تیم همکارانش تفاوتی عجیب را در زنان و مردان تشخیص و نشان دادند. پاسخ ژن به واکسن آنفولانزا در مردان یک روز پس از تزریق و در زنان سه روز بعد بود. چندین روز بعد از تزریق واکسن یز پاسخی از ژن‌ها دریافت شد. او می‌گوید ما به این فکر می‌کردیم که پاسخ ژن مردان به این واکسن خیلی ضعیف باشد اما آنچه به نظر می‌رسد این است که در مردان این پاسخ خیلی سریع بوده و این مسئله‌ی ساده و ابتدایی بود که در تحقیقات ما لحاظ نشده بود.
جان سانگ (John Tsong) متخصص دستگاه ایمنی در موسسه‌ی ملی آلرژی و امراض واگیر در بتزدا می‌گوید مزیت اصلی این تحقیقات به خاطر استفاده از گستره‌ی وسیعی از اطلاعات در دسترس بوده است. کلید این تحقیقات بدین صورت است که وقتی به این همه حجم اطلاعات نگاه کرده و آن‌ها را بررسی می‌کنید، نشانه‌ی ویروس را دریافت خواهید کرد و این دلگرم کننده است.

 


 

خاتری و همکارانش مشغول طراحی یک آزمایش هستند که به پزشکان خواهد گفت یک بیمار، عفونت ویروسی دارد یا باکتریایی. او می‌گوید این آزمایش باعث عدم استفاده بی مورد از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود. این داروها با ویروس‌ها مبارزه نمی‌کنند. لذا پزشکان این داروها را فقط برای گروهی از باکتری‌ها تجویز خواهند کرد.
 منابع :

 

Behavior of genes could identify type of infection

 

New gene resists our last-ditch drug


منابع برای مطالعه‌ی بیشتر:

 

 

 

New germ fighter turns up in dirt

 

آنفولانزا و سرماخوردگی

 

واکسن آنفولانزا و سرماخوردگی

 

پیشگیری از سرماخوردگی

 

باورهای نادرست درباره‌ی سرماخوردگی

 

آنتی بیوتیک داروی سرماخوردگی نیست

 

 

 

 

 

1394/10/28لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها