زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  8176
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  8176
 بازشماری سلول‌ها: انسان‌ها میزبان تعداد خیلی کمتری از میکروب‌ها هستند. (2)
بازشماری سلول‌ها: انسان‌ها میزبان تعداد خیلی کمتری از میکروب‌ها هستند. (2)زنگ تفريح زيست
همان‌طور که در قسمت اول این مطلب خواندید، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که محاسبه‌های قبلی از تعداد سلول‌های باکتریایی در بدن ما، بسیار بیشتر از اندازه‌ی واقعی بوده‌ است. هم‌اینک می‌توانید ادامه‌ی این پژوهش را در قسمت المپیاد‌های علمی سایت رشد بخوانید.

 

همان‌طور که انتظار می‌رفت، خیلی از باکتری‌ها به صورت جمعی در بدن زندگی می‌کنند. این بافت که بیشتر ساختار روده‌ها را تشکیل می‌دهد، محل زندگی 39 تا 40 تریلیون باکتری در بدن انسان است.
این عدد ثابت نیست و بسته به اینکه از چه شخصی گرفته می‌شود بین 39 تا 50 تریلیون تغییر می‌کند. تحقیقات جدید مشخص کرده‌ که در بین افراد خاص، شمار این باکتری‌ها تا حداکثر به 52 درصد می‌رسد. محققین یادآور شده‌اند این مقادیر به گونه‌ای هستند که هر بار مدفوع، به خاطر دفع تعداد زیادی از باکتری‌ها، می‌تواند معادله را به نفع سلول‌های بدن جا‌به‌جا کند!

 


 

محققان دریافته‌اند که زن‌ها سلول‌های خونی کمتری نسبت به مردان دارند و این بدین معنی است که در بدن زن‌ها نسبت باکتری به سلول‌های انسانی در حدود 30 درصد بیشتر از مردان است. کودکان در حال رشد نسبتی شبیه به مردان بالغ دارند. آن‌طور که محاسبه کرده‌اند، با چاق شدن این نسبت تغییر چندانی نمی‌کند. درست است که با چاق شدن، بدن سلول‌های چربی بیشتری را جذب می‌کنند، اما به دلیل بزرگ شدن روده‌ی بزرگ، به همان میزان کلونی‌های باکتری نیز خانه و اتاق‌های بیشتری برای تکثیر پیدا می‌کنند.

 


 

همچنان کار رو به پیشرفت است.
یافته‌های این گروه از محققان هنوز توسط سایر دانشمندان مورد بررسی قرار نگرفته است. اما متخصصان میکروبیوم می‌گویند باعث افتخار است که روی تحقیقات آنان کار کرده و مقاله آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند.
مارتین بلیزر (Martin Blaser) میکروبیولوژیست دانشکده پزشکی نیویورک می‌گوید هر زمان که سایر دانشمندان دقت بیشتری در آزمایش داشته باشند، به نفع تحقیق و گروه است. تیم تحقیق هنوز آزمایش جدید با ید را انجام نداده‌اند. بلیزر می‌گوید اکنون دانشمندان و محققان می‌بایست شروع به ارزیابی واقعی باکتری‌ها و سلول‌های بدن بکنند تا مقیاس بهتری از این اعداد و ارقام بدست آورند.

سایر محققان به این نکته اشاره کرده‌اند که این تحقیقات صرفا روی تعداد باکتری‌ها تمرکز کرده است و در عین‌حال بدن می‌تواند میزبان انواع دیگری از میکروب‌ها مانند ویروس‌ها، قارچ‌ها و آرکیاها (انواعی باکتری که با نام باستانیان نیز شاخته می‌شوند.) و ... باشد. جولی سگر (Julie Segre) نسل‌شناس موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی است که می‌گوید: ویروس‌ها تمایل به تکثیری بسیار بیشتر از باکتری‌ها دارند که این نسبت میکروب به سلول انسانی را به سمت بالا منحرف می‌کند. وی رهبر یک گروه تحقیقاتی در پروژه میکروبیوم‌ها روی پوست انسان است.

 


 

رن بلکمن (Ran Blekhman) میکروبیولوژیست دانشگاه مینسوتا می‌گوید بسیاری از تحقیقات بر روی میکروبیوم‌ها روی اینکه تعداد یک نوع باکتری درصورت تغییر نسبت به نوع دیگر، باعث به وجود آمدن بیماری یا مرضی در انسان می‌شود، تمرکز کرده‌اند اما دانشمندان هنوز نمی‌دانند چه تعداد از این باکتری‌ها مهم هستند و باید به آن‌ها توجه کرد.
دانشمندان می‌گویند که بسیار مهم‌تر از این تخمین جدید درباره‌ی تعداد باکتری‌هایی که درون و روی سطح بدن انسان زندگی می‌کنند، این نکته است که تعداد آن‌ها از تاثیرشان در سلامتی انسان نمی‌کاهد. این مسئله مهمی نیست که کدام عدد و معیار برای این بحث درست است، هر اندازه که باشد این عددی صحیح و منطقی است. رزنر می‌گوید اگر این نسبت یک به یک شود، بسیار داستان احساسی خواهد شد. خیلی از آن‌ها درون ما بودند و اینک جزیی از ما شده‌اند.


 منابع :

 

Cell recount: People host far fewer germs

 

bioRxiv.org

 

1394/11/4لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها