زنگ‌تفریح تصادفی

 المپياد جهاني زيست‌شناسي
 
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5285
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5285
 بررسی سلامت گیاهان با استفاده از عینک
بررسی سلامت گیاهان با استفاده از عینکزنگ تفريح زيست
دانشمندان امریکایی عینکی طراحی کرده‌اند تا غلظت کلروفیل برگ‌ها را با آن اندازه بگیرند.

 

 

تیم تحقیقاتی Aydogan Ozcan در دانشگاه کالیفرنیا علاقه‌ی خاصی به ایجاد فن‌آوری‌های جدید از طریق روش‌های فتونیک نوآورانه هستند و به خوبی با امکانات مختلف فناوری‌های قابل پوشیدن در پژوهش‌های علمی آشنا هستند. غلظت کلروفیل معیاری مناسب برای نظارت بر سلامت گیاه است و سیستم ابداع شده توسط تیم Ozcan عینک‌های گوگل را با یک نگهدارنده‌ی برگ و نرم افزار سفارشی برای تعیین این غلظت ترکیب می‌کند. 

 

 

 

 

با قرار دادن برگ در قسمت نگهدارنده‌ی دستی برگ و تاباندن نور به آن با LED قرمز و سپس سفید، سیستم میزان جذب نور کلروفیل در ناحیه‌ی سبز از طیف مرئی را دریافت می‌کند. عینک سپس با فرمان صوتی «عینک تصویر برگ را تهیه کن» با نرم افزار خود نتیجه را در اختیار شخص قرار می‌دهد. در کمتر از ده ثانیه میزان حدودی کلروفیل محاسبه شده به عینک به منظور نمایش ارسال می‌شود. طبق توضیحات Ozcan انجام این آزمایش در دانشگاه UCLA تجربه‌ای جالب بود و نظر همه را به خود جلب کرد. 

 

 

در حال حاضر روش مورد استفاده برای اندازه‌گیری غلظت کلروفیل استخراج شیمیایی است که مخرب برگ، پیچیده و وقت گیر است. ابزار اندازه‌گیری کلروفیل قابل حمل به عنوان جایگزین غیر مخرب وجود دارند. قابل اطمینان‌ترین آنها SPAD-502 است که جذب برگ در ناحیه‌ی 650 تا 940 نانومتر را آنالیز می‌کند. با این حال این روش نیازمند اندازه‌گیری‌های متعدد برای یک برگ است زیرا هر اندازه‌گیری تنها مساحتی کوچک (شش میلی‌متر مربع) را مورد بررسی قرار می‌دهد و برای برآوردی صحیح باید تعداد اندازه‌گیری‌ها بالا رود.

 

 

 

عینک‌های ابداعی تیم Ozcan مزایایی نسبت به ابزارهای موجود در بازار دارند. این عینک‌ها می‌توانند نتایج بررسی منطقه‌ای مدور به مساحت پنج سانتیمتر مربع را ضبط کنند و تا حجم ۱۲ گیگابایت داده را در خود جای دهند؛ یعنی چند هزار آزمایش. همچنین می‌توان با استفاده از Cloud این اطلاعات را به یک پایگاه داده موجود در وب منتقل کرد. مزیت اصلی این عینک‌ آن است که می‌تواند اطلاعات GPS مربوط به اندازه‌گیری‌ها را در اختیار افراد بگذارد. به عقیده‌ی Ozcan این قابلیت برای بررسی نتایج و مقایسه‌های بعد از کار بسیار مفید خواهد بود. Tong Huang مهندس پزشکی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیای امریکا عقیده دارد که سرعت و دقت این عینک‌ها بسیار بالاست و قابلیت بالایی برای استفاده از آنها در حیطه‌ی کشاورزی و زیست‌محیطی وجود دارد.

 

 

 


منبع:

 

Scientific American

Labona Chip

سبزينه (کلروفيل( - ويکي پديا

عينک گوگل - ويکي پديا


منابع مفيد:


نقش گياهان در جلوگيري از فرسايش خاک

آزمايش مولز

رنگ هاي نهفته در برگ هاي پاييزي

گياهان جهش يافته و پاکسازي بمب

انتقال الکترون در سنتز

گياهي به ارزش طلا

Dr. Tony Haung

Aydogan Ozcan

 

1395/1/16لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 انيميشن‌هاي زيست‌شناسي

 
 المپياد زيست شناسي

 

 
 

 


 

صفحه‌ي اصلي


 

 
 


 

راهنماي سايت


 

 
 

 


 

آموزش


 

 
 


 

بانك سوال


 

 
 

 


 

مسابقه


 

 
 

 


 

زنگ تفريح


 

 
 

 


 

مصاحبه و گزارش


 

 
 

 


 

معرفي كتاب


 

 
 

 

 

مشاوره


 

 
 

 


 

پرسش‌و‌پاسخ‌علمي


 

 
 


 

اخبار

 

فعاليت‌هاي علمي

 پيوندها