متن كامل خبر
پدر علم آناتومی ایران هشت پژوهش علمی را در مجامع جهانی به نام کشورمان ثبت کرد

تاريخ خبر : 9/9/1384امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1456

دکتر جمال‌الدین مستقیمی، پدر علم آناتومی ایران و چهره همیشه ماندگار دانش پزشکی ایران که با علاقه وصف‌ناشدنی به دانش و دانشجویان، افزون بر شصت سال عاشقانه تدریس، تحقیق و تالیف کرد، بعد از ظهر یکشنبه، ششم آذرماه جاری  در سن نود سالگی در مشهد دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، استاد مستقیمی هشت پژوهش علمی را در زمینه آناتومی در مجامع جهانی به نام کشورمان ثبت کرد که از جمله آنها «اثبات عدم ارتباط بین دو پیاز شامه در مغز» می باشد که در سال 1965 در هشتمین کنگره بین‌المللی آناتومی و تشریح در آلمان تصویب و ثبت جهانی شد.

از جمله تحقیقات و کشفیات مهم دیگر دکتر مستقیمی کشف دو رشته عصبی در مغز و شناسایی طبقه عمقی رباط دلتوئید - که در ارتوپدی نقش بسیار مهمی دارد - و ثبت آن‌ها در مجامع جهانی است.

تهیه مدل‌های بیوپلاستیک در سال 1960 درکشور آلمان برای اولین بار از دیگر کارهای دکتر مستقیمی در دنیا بود که به دلیل تواضع دکتر مستقیمی و عدم ثبت این مدل‌ها به نام خودشان، 20 سال بعد به نام یک آلمانی ثبت شد و در حال حاضر نیز 160 مدل از مدل‌های بیوپلاستیکی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود دارد نیز در دنیا بی‌نظیر است.

دکتر جمال الدین مستقیمی در سال 1319 برای تاسیس بخش تشریح دانشکده علوم پزشکی مشهد به این شهر هجرت کرد و سپس بنیان گذاری بخش آزمایشگاه تشریح دانشکده علوم پزشکی اهواز، ‌بخش آزمایشگاه تشریح دانشکده علوم پزشکی ایران، بخش آزمایشگاه تشریح دانشکده علوم پزشکی ارومیه، بخش آزمایشگاه تشریح بیمارستان شفایحیائیان تهران، بخش آزمایشگاه تشریح دانشکده پزشکی بابل و ... را انجام داد.

وی تا آخرین سال‌های عمر همواره عاشقانه به تدریس در دانشگاه و پژوهش علمی ادامه ‌داد و در سال 1379 به عنوان پزشک نمونه شناخته شد.

استاد که به دلیل تسلط کامل به سه زبان آلمانی، انگلیسی و فرانسه تصحیح کننده چندین کتاب معتبر مرجع در زمینه علم آناتومی در دنیا - از جمله Grays Anatomy و So batta - بود، همچنین هشت کتاب و تعداد زیادی مقاله را در زمینه این علم تالیف کرد که از مهمترین آنها کتاب «آناتومی کالبدشکافی» است.

یاسمن مستقیمی دختر دکتر جمال الدین مستقیمی چند ماه پیش در گفت‌و‌گو با خبرنگاران علمی ایسنا در مشهد با اشاره به دعوت‌های بی‌شماری که برای استاد از کشورهای مختلف برای تدریس و تحقیق می‌رسید، عنوان کرد: «عشق به ایران و دانشجوی ایرانی به دکتر اجازه نمی‌داد تا حتی لحظه‌ای به امکانات آن به سوی مرز‌ها فکر کند و بدترین لحظات دکتر زمانی بود که دانشجویانش برای رفتن از ایران برای خداحافظی به دکتر مراجعه می‌کردند و همیشه اشک در چشمانش حلقه می زد و در مورد خودش می‌گفت: می‌خواهم قلبی که برای ایران نمی‌تپد از تپش باز ایستد.»

وی ادامه داد:« دکتر مستقیمی چه در زمان ریاست دانشگاه علوم پزشکی مشهد و چه بعد از آن دانشجویان بی‌بضاعت بسیاری را از پول و سرمایه خود مورد حمایت قرار داد و بسیاری از آنها خود را مدیون دکتر می‌دانند.»

دکتر یاسمن مستقیمی اظهار داشت: «دکتر مستقیمی هرگز به آنچه داشت فخر نفروخت و هر لحظه که دانشجو به او نیاز داشت مثل یک کتاب باز و بدون هیچ حب و بغضی نسبت به آنچه دانست داشته‌های خود را در اختیار دانشجو قرار می‌داد و دانشجوی محبوب استاد دانشجویی بود که داشته‌ها و نتایج تحقیقات او را نقد می‌کرد. »

وی افزود: «من به یاد دارم در بسیاری از محافلی که دکتر را نمی‌شناختند خود را یک معلم ساده معرفی می‌کرد و از این که بگوید من یک پزشک هستم پرهیز می‌کرد چرا که معلمی و تعلیم و تعلم را برجسته‌ترین قسمت کار خود می‌دانست.»

وی ادامه می‌دهد: «در تمام سال‌های زندگی علمی دکتر که به هیچ عنوان از زندگی فردی‌اش جدا نبود دکتر حتی لحظه‌ای به استفاده از موقعیت و یا ارتقا مقام فکر نکرد. او پله‌های ترقی را بدون هیچ پشتوانه مالی و خانوادگی با تکیه بر پشتکار خود طی کرد و در سال‌های استادی نیز با وجود جفاها و تنگ نظری‌های فراوانی که به ایشان شد با عشق دانشجویان کار خود را ادامه داد و تکیه‌هایش عشق به دانشجو بود نه هیچ چیز و هیچ کس دیگر.»

وی تاکید می‌کند: «کسی که 65 سال در شرایط تالار تشریح عاشقانه کار کند؛ به دنبال کسب رتبه علمی یا افزایش تعداد مریض‌هایش نیست بلکه او جان و عمرش را فدای جوان‌های دانشجوی این مملکت می‌کند.»


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت