متن كامل خبر
عملکرد تحصیلی، معیار «هدایت تحصیلی» دانش‌آموزان

تاريخ خبر : 21/6/1397امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 4914

معاون سابق آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه هدایت تحصیلی توانسته رضایتمندی دانش‌آموزان و اولیاء را فراهم کند گفت: در هدایت تحصیلی فرد اختیار دارد ولی در چارچوب عملکرد تحصیلی‌اش است. نرخ ثبت‌نام فنی و کاردانش به ۳۳ درصد رسیده است و نیاز نیست بچه‌ها را مجبور کنیم به رشته‌های فنی بروند.

علی زرافشان در گفت‌وگو با ایسنا، توضیحاتی درباره روند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهمی و ساماندهی ورود به شاخه‌ها و رشته‌های مختلف ارائه و اظهار کرد: هدایت تحصیلی توانسته رضایتمندی دانش‌آموزان و اولیاء را فراهم کند.
 
وی افزود: تا هفته گذشته از یک میلیون دانش‌آموز واجد شرایط ۵۶۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و هنوز اطلاعات ۴۴۰ هزار نفر وارد سامانه سناد نشده است. اطلاعات قبولی‌های خرداد وارد سامانه سناد شده اما بخشی از دانش‌آموزان منتظر نتایج آزمون نمونه و سمپاد هستند و قبولی‌های شهریور هم هنوز انتخاب رشته نکرده‌اند و برخلاف برخی اظهارات، اطلاعات سامانه سناد بروز است و اطلاعات ثبت‌نامی روزانه دریافت می‌شود.
 
وی در پاسخ به اینکه چرا در برخی برگه‌های هدایت تحصیلی، اولویت اول رشته‌ای مانند کشاورزی درج شده درحالی‌که مثلاً در تهران، هنرستان کشاورزی نداریم؟ گفت: فرم هدایت تحصیلی همه امکاناتی را که دانش‌آموز می‌تواند از آن برخوردار شود را در اختیارش می‌گذارد. در فرم به دانش‌آموز می‌گویند با این سابقه تحصیل و رغبت و علاقه‌مندی می‌توانی این رشته‌ها را انتخاب کنی. حالا ممکن است در هنرستان‌های آن منطقه، همه رشته‌ها ارائه نشوند، در این صورت دانش‌آموز می‌تواند به هنرستان شبانه‌روزی دارای همان رشته و یا هنرستان منطقه مجاورش برود.
 
زرافشان ادامه داد: درواقع ما در فرم هدایت تحصیلی به دانش‌آموز می‌گوییم توانمندی‌ات در همین زمینه است و اینکه در فرم هدایت تحصیلی برای همه علایق دانش‌آموزان اولویت‌بندی و به آن اشاره می‌شود و تناقضی با عدم وجود یک رشته در یک منطقه وجود ندارد.
 
وی با تأکید بر اینکه در فرم هدایت تحصیلی بر اساس سوابق و آزمون‌های مشاوره‌ای تمام علایق و توانمندی‌های دانش‌آموز را سنجیده و اولویت‌هایش را قید می‌کنیم، در پاسخ به اینکه آیا ورود به رشته تجربی دارای محدودیت است؟ گفت: اولویت بر مبنای عملکرد تحصیلی است. به‌عنوان مثال اگر یک دانش‌آموز نمره ریاضی و تجربی‌اش ۲۰ است و دیگری هر دو را ۱۷ گرفته باشد و ما یک صندلی خالی داشته باشیم دانش‌آموزی را که نمره‌اش ۲۰ بوده را ثبت‌نام می‌کنیم.
 
معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش افزود: درواقع این اولویت‌بندی بر مبنای ظرفیت هم هست. اگر در ریاضی ظرفیت پذیرش ۱۰۰ دانش‌آموز را داریم از اولویت "الف" شروع می‌کنیم، به همین ترتیب ۳۰ نفر اول در اولویت "الف"، بعد "ب" و " ج" ثبت‌نام می‌شوند. اگر دانش‌آموزی اولویت "ج" اش رشته تجربی باشد و ظرفیت خالی وجود نداشته باشد و اولویت اول وی انسانی باشد، باید رشته انسانی ثبت‌نام کند.
 
زرافشان افزود: در هدایت تحصیلی فرد اختیار دارد ولی در چارچوب عملکرد تحصیلی‌اش است و شرط حداقل حدنصاب نمره برای ورود به رشته‌های مختلف وجود دارد. تاکنون نرخ ثبت‌نام فنی و حرفه‌ای و کاردانش به ۳۳ درصد رسیده است و نیاز نیست بچه‌ها را مجبور کنیم به رشته‌های فنی بروند. اکنون بالاتر از سقف مورد انتظار در فنی، ثبت‌نام انجام داده‌ایم.


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت