متن كامل خبر
تصویب راه اندازی 21 رشته و 7 دانشکده جدید در دانشگاه پیام نور

تاريخ خبر : 11/7/1384امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 9444

به آیین نامه استخدام اعضای هیات علمی اخیرا تصویب شد و دانشگاه پیام نور موظف است که تا پایان برنامه چهارم توسعه 2 هزار و 400 عضو هیات علمی استخدام کند یعنی باید روزی 5/1نفر استخدام شود.
وی تاکید کرد:‌ دانشگاه پیام نور آمادگی استخدام افرادی که دارای دکتری تخصصی دانشگاه‌های دولتی را دارد و واجدین شرایط می‌توانند به مراکز پیام نور در سراسر کشور مراجعه کنند.
وی با اشاره به آیین نامه استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه ، گفت: در این آیین نامه وظایف،‌ نحوه استخدام، تبدیل وضعیت از رسمی به آزمایشی به رسمی قطعی هیات علمی،‌ نحوه تغییر وضعیت کارمند اداری به هیات علمی،‌ ترخیص، ارتقا،‌ ماموریت، انتقال و ... تعیین شده است.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه استخدام در دانشگاه پیام نور به دو شکل صورت می‌گیرد، یادآور شد: افرادی که دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه دولتی و آزاد هستند، می‌توانند به عنوان دستیار آموزشی با دانشگاه همکاری کنند که آیین نامه آن تدوین و مورد تصویب هیات امنا قرار گرفته است.
دکتر بخشی خانیکی در تعریف دستیار آموزشی اظهار کرد: ‌دستیار آموزشی عضوهیات علمی نیست، اما می‌تواند در صورت دارا بودن شرایط آیین نامه ارتقا، به هیات علمی ارتقا یابد و بر همین اساس مجوز استخدام دو هزار دستیار آموزشی از هیات امنا کسب شده است.
وی روش دیگر استخدام در دانشگاه پیام نور را استخدام دارندگان مدرک دکتری تخصصی عنوان کرد و گفت: این دسته از متقاضیان در بدو ورود به دانشگاه به عنوان مدرس استخدام می‌شوند.
وی مدرس را یک مرحله قبل از هیات علمی دانست و افزود: گزینش علمی و عمومی این افراد در زمان فعالیت آنها در مراکز انجام می‌شود و با تایید هیات ممیزه به عنوان هیات علمی شناخته می‌شوند، بنابراین کار استخدام هیات علمی آسان و زمینه برای آن باز شده است.
دکتر بخشی خانیکی مصوبه دیگر دانشگاه را نحوه رسمی قطعی شدن اعضای هیات علمی عنوان کرد و گفت:‌ در دانشگاه‌های دیگر طبق قانون اگر یک عضو هیات علمی رسمی آزمایشی در پنج سال نتواند رسمی قطعی شود به هیات علمی پیمانی تبدیل می‌شود، اما طبق مصوبه هیات امنای دانشگاه پیام نور اعضای هیات علمی رسمی آزمایشی تا آخر عمر کاری به صورت فعلی باقی بمانند و پیمانی نمی‌شوند و یک روز مانده به بازنشستگی توسط هیات ممیزه به رسمی قطعی تبدیل و بازنشست می‌شوند.
وی درباره مصوبه هیات امنا دانشگاه در مورد کمک به اعضای هیات علمی که در شرف بازنشستگی هستند، با بیان اینکه طبق قانون افرادی که 30 سال خدمت می‌کنند و سنشان به مرز 60 تا 65 سال می‌رسد، بازنشسته می‌شوند، گفت: فوق العاده ویژه از 11 بهمن سال 83 به هیات علمی تعلق گرفت و همواره بحث بر سر این مساله بود که آیا این فوق العاده به بازنشستگان تعلق می‌گیرد یا نه، که هیات وزیران مصوب کرد این فوق العاده به بازنشستگان هم تعلق می‌گیرد اما باید دو سال پیش از بازنشستگی فوق العاده گرفته باشند.
وی ادامه داد: هیات امنای دانشگاه پیام نور تصویب کرد اعضای هیات علمی که دانشگاه به آنها نیاز دارد و دارای توان علمی هستند تا 11 بهمن 84 می‌توانند بازنشسته نشوند و اخیرا پیشنهاد شد بازنشستگی این اعضا تا 11 بهمن 85 به تعویق بیفتد که کمیسیون دائمی آن را تایید کرد و هیات امنا در حال بررسی است که امیدوارم تصویب شود.
دکتر بخشی خانیکی افزود: ‌اگر عضو هیات علمی با پایه 18 به هر علتی فوت کند این متوفی می‌تواند پایه 30 را هم اخذ کند، یعنی تا 12 سال پس ازمرگش می‌تواند گروه پایه را بگیرد که تاثیر مثبتی بر حقوق وی که توسط خانواده‌اش دریافت می‌شود، دارد.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور اظهارکرد: سقف پایه اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها 30 است، اما در دانشگاه پیام نور این محدودیت برداشته شد یعنی اگر فردی شرایط لازم را داشته باشد می‌تواند بیشتر از 30 پایه را دریافت کند.
دکتر بخشی خانیکی با بیان اینکه مشوق‌های برای ارتقای اعضای هیات علمی در دانشگاه وجود دارد، ادامه داد: اکنون حدود600 عضو هیات علمی در دانشگاه‌ فعالیت می‌کنند که بیش از نیمی از آنها مربی‌ هستند و دانشگاه اهمیت ویژه برای ادامه تحصیل آنها در نظر گرفته است.
وی ادامه داد: هم اکنون 137 مربی دانشگاه مشغول به تحصیل در دوره دکتری هستند و بیش از 200 دانشجوی بورسیه داریم که به تدریج پس از پایان تحصیلشان به سیستم منتقل می‌شوند.
وی در عین حال با بیان اینکه هنوز از نظر مرتبه به حد قابل قبول نرسیده‌ایم، خاطر نشان کرد: هنوز در دانشگاه استاد وجود ندارد و تعداد دانشیاران از انگشتان دست نیز بیشتر نیست، اما حرکاتی برای ارتقای اعضای فعلی آغاز شده است.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور بزرگترین مشکل واحدهای دانشگاه در نقاط محروم کشور را کمبود عضو هیات علمی در این مناطق دانست.
دکتر بخشی خانیکی با بیان اینکه بیش از 6 هزار نفر به عنوان مدرس یا مدعو با دانشگاه همکاری می‌کنند، ادامه داد: دانشگاهی که حدود 500 هزار دانشجو و دانشپذیر دارد نمی‌تواند با 6000 عضو هیات علمی فعالیت کند.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور در بخش دیگری از سخنان خود دانشگاه پیام نور را کتاب محور نامید و افزود: اگر روزی کتاب خودآموز و در کنار آن یک فیلم یا CD آموزشی به دانشجو دادیم دیگر نیاز به استاد نخواهیم داشت و استاد تبدیل به تکنسین فنی تولید کننده مواد می‌شود اما تا رسیدن به این مرحله راه زیادی مانده است.
دکتر بخشی خانیکی تصریح کرد: کمبود اعضای هیات علمی از طریق استخدام دستیاری آموزشی حل شد که اختیار تدریس به او داده شده و می‌تواند رئیس یا معاون یک مرکز باشد.
وی درخصوص کتب درسی که همواره مورد اعتراض دانشجویان این دانشگاه قرار میگیرد، اظهار کرد: طبق گزارشات مدیر انتشارات مشکلی در تعداد و نحوه توزیع کتب در دو ترم وجود ندارد.
وی با بیان اینکه خواستار آسان کردن پروسه توزیع و فروش کتب هستیم، ‌گفت: با بخش خصوصی قراردادهایی برای خرید کتب منعقد شده که بخشی از آنها کتب را احتکار و کپی کردند و نتوانستیم با آنها ادامه همکاری دهیم.
دکتر بخشی خانیکی با اشاره به قیمت پایین کتب پیام نور، تصریح کرد: دانشگاه دنبال کسب سود از طریق فروش کتاب نیست.
وی ادامه داد: تلاش ما این است که کتب را با کاغذ دولتی در اختیار دانشجویان قرار دهیم که سال گذشته به همین دلیل دچار مشکل شدیم و 17 و 18 عنوان کتاب به موقع تولید نشد و برخی امتحان عقب افتاد تا دانشجویان آسیب نبینند.
دکتر بخشی خانیکی تصریح کرد: دانشگاه سه قرارداد با شبکه آموزش تلویزیون برای تولید پنج هزار دقیقه فیلم داشت که اکنون مشغول تکثیر و قراردادن آن در شبکه دانشگاه هستیم.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور با اشاره به مرکز مجازی دانشگاه به نام دانشستان ادامه داد: این مرکز با همکاری دانشگاه صنعتی شریف در حا ل راه ‌اندازی است.
وی از عقد قرارداد دانشگاه برای تهیه 50 سی دی آموزشی که بتوان بر روی سایت قرار داد، خبر داد وگفت:بیشتر از 70 عنوان سی دی آموزشی با همکاری اعضای هیات علمی وشرکت‌های خصوصی در دانشگاه تهیه شده است.
دکتر بخشی خانیکی اظهار کرد: با راه‌اندازی دانشستان متقاضیان می‌توانند بدون مراجعه به دانشگاه و تنها از طریق اینترنت نسبت به ثبت‌نام ، پرداخت شهریه و تهیه کتاب وCD اقدام کنند.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور در ادامه از تصویب راه اندازی 21 رشته و 7 دانشکده جدید در دانشگاه خبر داد.
وی با اشاره به نگاه مثبت شورای گسترش به این دانشگاه، گفت: طبق گزارشات رسیده، شورای گسترش وزارت علوم با ایجاد 21 رشته‌ مورد درخواست دانشگاه در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری موافقت کرده است.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور با اشاره به درخواست دانشگاه از شورای گسترش وزارت علوم مبنی بر افزایش تعداد دانشکده‌ها، اظهار کرد: شورای گسترش با تاسیس هفت دانشکده دیگر موافقت کرد.
وی با بیان اینکه برای چهار دانشکده از مجموع هفت دانشکده موافقت قطعی صادر شده است، گفت: شورای گسترش برای راه‌اندازی دانشکده علوم اجتماعی موافقت قطعی صادرکرده است ، یعنی دانشکده ادبیات و علوم انسانی به دو دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی مجزا شدند.
دکتر بخشی خانیکی با اشاره به تقسیم دانشکده علوم گفت: این دانشکده به دانشکده علوم مهندسی و علوم پایه تبدیل شد که در دانشکده علوم مهندسی پیش از این رشته مهندسی کامپیوتر، مهندسی معماری و ... وجود داشت و شورای گسترش برای راه‌اندازی رشته‌های تاسیسات، مهندسی صنایع، عمران،‌ مکانیک، برق در مقطع کارشناسی و کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد موافقت قطعی صادر کرد.
وی یادآور شد: رشته مهندسی کشاورزی نیز به دانشکده علوم مهندسی منتقل می‌شود و تا زمانی که 3 رشته کشاورزی در دانشگاه راه اندازی شود، در این دانشکده می‌ماند و پس از آن دانشکده علوم کشاورزی بصورت مستقل فعالیت می‌کند.
دکتر بخشی خانیکی تصریح کرد: تا امروز موافقت قطعی دانشکده‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه و علوم مهندسی اخذ شده و برای دانشکده‌های هنر، علوم، کشاورزی و پزشکی نیز موافقت‌ نامه‌هایی کسب شده که قطعی نیست.
وی در مورد دانشکده پزشکی اظهار داشت: ‌برای تاسیس این دانشکده باید مذاکراتی با وزارت بهداشت صورت گیرد، البته در هفت الی هشت سال پیش موافقتنامه تاسیس دانشکده پزشکی از وزیر بهداشت وقت اخذ شد اما با توجه به حساس بودن مساله آموزش پزشکی و انتقال آن به وزارت علوم، نیاز به مذاکره مجدد هستیم.
معاون آموزشی دانشگاه پیام نور با اشاره به مذاکرات دانشگاه با دانشکده مهندسی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: در صدد برگزاری دوره مهندسی به صورت مشترک با دانشگاه صنعتی شریف هستیم یعنی مدرک از سوی دانشگاه پیام نور صادر می‌شود و دانشگاه صنعتی شریف امکاناتی مانند کارگاه‌ها را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.


     منبع خبر : سلام

بازگشت