متن كامل خبر
سفر تاریخی نخستین فضانورد ایرانی به سوی ایستگاه فضایی آغاز شد

تاريخ خبر : 28/6/1385امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 877

فضاپیمای Soyuz  حامل انوشه انصاری، نخستین فضانورد ایرانی و دو فضانورد دیگر دقایقی پیش از پایگاه فضایی سازمان فضایی روسیه در بایکونور قزاقستان به مدار زمین پرتاب شد.

به گزارش سرویس «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انوشه انصاری - نخستین زن فضاگرد (گردشگر فضایی) جهان - مایکل لوپز آلگریا فضانوردی از ناسا و کیهان نورد روس میخاییل تورین روز چهارشنبه به سکنه ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند پیوست.

انصاری، برخلاف سه گردشگر فضایی قبلی که صرفا ثروتمندانی ماجراجو بودند، چهره‌ای علمی و کاملا شناخته شده در عرصه طرح‌های پیشتازانه فضایی است.

وی که دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک و کامپیوتر دانشگاه جرج واشنگتن است، چندین مقاله و دو اختراع در زمینه عملگرهای خودکار و گره‌های شبکه‌ بی‌سیم دارد.

انصاری در حال حاضر مشغول طی کردن دوره‌ای در دانشگاه سوئین‌بورن است تا دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اخترشناسی دریافت کند.

وی که همچنین از پیشگامان طرح‌های توسعه سفرهای فضایی است، در سفر فضاییش آزمایش‌هایی را در زمینه فیزیولوژی انسان و تاثیر امواج رادیویی بر بدن در فضا انجام می‌دهد.

از دیگر آزمایش‌های انوشه انصاری در مدت اقامت در فضا، بررسی دقیق مکانیسم ماهیچه‌های بدن فضانوردان در شرایط محیطی جدید است.

وی و خانواده‌اش نامی کاملا شناخته شده در عرصه تحقیقات فضایی دارند.

خانواده انصاری مبتکر جایزه 10 میلیون دلاری Ansari X Prize است که چندی پیش به سازنده نخستین فضاپیمای خصوصی که قابلیت پرواز در ارتفاع بیش از 100 کیلومتری زمین را داشت اعطا شد.

به گزارش ایسنا، انصاری در حال حاضر ریاست شرکتی را برعهده دارد که با مشارکت شرکت «ماجراجویی‌های فضایی» و آژانس فضایی فدراسیون روسیه، طرحی را جهت ایجاد ناوگانی از فضاپیماهای تجاری برای اعزام گردشگران به ارتفاعات زیرمداری در دست اجرا دارد.

انوشه انصاری که چهل‌و‌پنجمین فضانورد زن در تاریخ سفرهای فضایی جهان است،‌ چهارمین زن فضانوردی است که به وسیله آژانس فضانوردی فدرال روسیه راهی فضا شده است.

 


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت