متن كامل خبر
تشک هوشمند برای خواب راحت

تاريخ خبر : 20/7/1384امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1497

در این روزها آن قدر وسایل عجیب و غریب به بازار می آید و یا آن قدر اسم  هایی که با کلمه هوشمند همراه می شوند را دیدیم و شنیدیم که از شنیدن نام وسیله ای با عنوان تشک خوش خواب هوشمند بعید می دانم کسی متعجب بشود!
این تشک را شاهین غازی بیات جوان مبتکر
۲۲ ساله اختراع و با نام خودش به ثبت رسانده است. ایده آن هم از یک فراخوان مقاله در روزنامه همشهری به ذهن او رسیده است!
فراخوان مقاله از یکی از دانشگاه های انگلستان با این تیتر بود: تنبل ها دیرتر به ناراحتی های پوستی دچار می شوند. و دلیل آن هم چنین ذکر شده بود: افرادی که بعد از بیدار شدن، تخت خواب خودشان را بلافاصله مرتب می کنند، بیشتر در معرض بیماری های پوستی هستند.چون در طول روز، باکتری ها و میکروب هایی که در هوا هستند، بر روی تشک می نشینند و شب که فرد به داخل رختخواب می رود، سلول های مرده سطح پوستش بر روی تشک می ریزد و رطوبت بدن هم جذب تشک می شود. به این ترتیب یک محیط کاملا مناسب، تاریک و نمور با مواد غذایی کامل برای باکتری ها و میکروب هایی که در تشک هستند، به وجود می آید.
بعد از بیدار شدن از خواب و مرتب کردن بلافاصله تخت خواب، آن فضای تاریک برای میکروب ها محفوظ باقی می ماند و میکروب ها می توانند بهتر به حیات خود ادامه دهند، اما اگر این مرتب کردن دیرتر اتفاق بیفتد و نو ر آفتاب به تشک بتابد یا در معرض جریان هوا قرار بگیرد تا رطوبت سطح آن خشک بشود، این اتفاق نمی افتد.
حالا برای این که هم مرتب بودن اتاق خواب حفظ بشود و هم فرد به ناراحتی های پوستی دچار نشود، شاهین غازی بیات دست به ابداع تشک جدیدی زده که بعد از بیدار شدن فرد و بلند شدن وی از روی تشک، تشک هوشمند متوجه شده و سیستم خود را فعال می کند تا داخل تشک خشک شود و با تشعشعاتی تمام باکتری ها و میکروب ها را از بین می برد.
یک صفحه LCD هم در کنار این تشک نصب است که به طور کامل رطوبت و حتی دمای تشک را نشان می دهد. به این ترتیب هم تخت خواب فرد مرتب است و هم به عارضه های پوستی دچار نمی شود. وقتی از ساز و کار تشک و تفاوتش با تشک های معمولی پرسیدیم، غازی بیات پاسخ داد: این تشک کاملا ساختاری متفاوت با تشک های معمولی دارد. سیستم هوشمند در داخل آن نصب شده و چهارچوب خاصی برای آن در نظر گرفته شده است. در اطراف آن هم موادی تعبیه شده که برخلاف تصور افراد خاصیت رطوبت گیری ندارد بلکه مانند یک فن، رطوبت را به خارج از تشک هدایت می کند.


     منبع خبر : همشهری

بازگشت