متن كامل خبر
جایزه‌ی یک میلیون دلاری شاو در سال 2009 میلادی به دانلدسُن و تابز تعلق گرفت

تاريخ خبر : 1/4/1388امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 938

این جایزه‌ی یک میلیون دلاری به طور مشترک به هر دوی ایشان داده خواهد شد.جایزه‌ی یک میلیون دلاری شاو در سال 2009 میلادی به دانلدسُن و تابز تعلق گرفت


سیمُن ک. دانلدسُن (Simon K. Donaldson) از ایمپریال کالج لندن (Imperial College, London) و کلیفُرد ه. تابِز (Clifford H. Taubes) از دانشگاه هاروارد آمریکا (Harvard University, USA) جایزه‌ی سال 2009 میلادی شاو (Shaw Prize, 2009) را در علوم ریاضی برای، سهم درخشان در هندسه‌ی بُعدهای سه و چهار،  به خود اختصاص دادند. این جایزه‌ی یک میلیون دلاری به طور مشترک به هر دوی ایشان داده خواهد شد. دانلدسُن استاد ریاضی محض در جامعه‌ی تحقیقاتی سلطنتی (Royal Society Research) و نیز رئیس انستیتوی علوم ریاضی در ایمپریال کالج (Institute for Mathematical Sciences at Imperial College) است. او دکترای خود را در سال 1983 میلادی از دانشگاه آکسفُرد (Oxford University) دریافت کرد و در سال 1986 میلادی به‌عنوان عضو جامعه‌ی سلطنتی برگزیده شد. او همچنین در سال 2008 میلادی جایزه‌ی نِمِرز در ریاضی (Nemmers Prize in Mathematics) دریافت کرد.
تابِز که کرسی استادی ویلیام پیشکک (William Petschek Professor of Mathematics) را در دانشگاه هاروارد (Harvard University) را داراست، دکترای خود را از دانشگاه هاروارد آمریکا و در سال 1980 میلادی دریافت کرده است. او توامان عضو آکادمی علوم و هنرهای آمریکا (American Academy of Arts and Sciences) و نیز آکادمی ملی علوم (National Academy of Sciences) است. تابِز در سال 1991 میلادی جایزه‌ی وِبلِن جامعه‌ی ریاضی آمریکا (AMS Veblen Prize) و در سال 2008 میلادی جایزه‌ی بنیاد ملی علوم در ریاضیات (NAS Award in Mathematics) را از آن خود کرد. شناخت فضای 3-بُعدی و 4-بُعدی از جمله‌ مسائل پایه‌ای برای هندسه‌دانان و فیزیک‌دانان قرن بیستم و بیست‌ویکم بوده است. دانلدسُن و تابِز دو هندسه‌دانی هستند که این مساله را با تکنیک‌های پیشرو و ایده‌هایی که ریشه در فیزیک نظری مانند نظریه‌ی کوانتم دارند، بررسی کرده‌اند و شناخت ما از فضا و زمان را به کلی تغییر داده‌اند. جایزه‌ی شاو یک جایزه‌ی بین‌المللی است که در سال 2002 میلادی در هنگ‌کنگ (Hong Kong) بنیان نهاده شده است که ارزش مادی معادل یک میلیون دلار را دارد و هر ساله به برندگان اهدا می‌شود. این جایزه امسال در ماه اُکتبر به‌طور رسمی به برندگان اهدا خواهد شد.

منابع:

     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت