متن كامل خبر
نشانه‌های درمان ایدز در یک کودک

تاريخ خبر : 10/12/1391امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 816

ناپدید شدن ویروس HIV در یک کودک پزشکان را متعجب کرد!

 محققین دانشگاه پزشکی ماساچوست در کنفرانس علمی آتلانتا اعلام کردند کودکی که دو سال پیش با ویروس ایدز در می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد و تنها 30 ساعت پس از تولد تحت درمان ضد ویروسی قرار گرفت، درمان شده‌است .

 

هنوز مشخص نیست که این درمان موقتی است یا کودک به طور قطع و برای همیشه درمان شده‌است اما به هر حال این خبر امید را در دل 300000 کودکی که با ویروس HIV به دنیا می‌آیند زنده کرده‌است. اگر این درمان یک درمان موقت نباشد این اولین بار است که این ویروس با دارو درمان شده‌است.

کاترین لوزوریگا، پزشک دانشگاه  پزشکی ماساچوست در برنامه‌ی درمانی این کودک مشارکت داشته‌است در اینباره اظهار کرد: ما به این درمان عملکردی می‌گوییم و تنها زمان و تحقیقات آینده می‌توان این اطمینان را بدهد که به طور قطع درمان شده‌است یا خیر. 

 

تشخیص فوری بیماری ایدز در نوزادان تازه متولد شده آسان نیست، پادتنی که از مادر مبتلا به HIV به فرزندش منتقل می‌شود ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا آزمایش‌ها نشان بدهند که HIV مثبت است یا خیر و نوزادان حداقل تا 6 هفته بعد از تولد تا وقتی که از ابتلا به ویروس اطمینان حاصل نشده  تحت درمان دارویی قرار نمی‌گیرد. اما در این مورد خاص، از آنجا که ریسک ابتلا کودک به این ویروس بالا بوده ‌است پس از 30 ساعت از زمان تولد درمان دارویی آغاز شد. آزمایش‌های HIV در 3 هفته پس از تولد هر بار مثبت بود و با گذشت زمان کم کم بار ویروسی در آزمایش‌ها کاهش یافت. پس از گذشت 1 سال غیبت‌ها در جلسات درمانی شروع شد و در 18 ماهگی کودک دیگر تحت درمان نبود. بعد از 23 ماه که مادر کودک را به کلینیک آورد در کمال تعجب هیچ نشانه‌ای از ویروس HIV نبود.

 

این تحقیقات این امید را که شاید در آینده‌ای نه چندان دور بیماری ایدز یک بیماری قابل درمان شود را تقویت می‌کند.


nature

umassmed

 

 


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت