متن كامل خبر
نرم افزار فضایی برای شناسایی آلزایمر

تاريخ خبر : 12/4/1392امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 891

نرم افزار پردازش تصاویر ماهواره ای، اکنون با روشی ساده و در مقیاس گسترده، به کمک محققان پزشکی در غربالگری بیماری آلزایمر آمده است.

 
محققان رایانه در الکنور دیموس (Elecnor Deimos) اسپانیا پس از سال‌ها تجربه در زمینه تجزیه و تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای، برنامه‌ای ساخته‌اند به نام AlzTools 3D Slicer که در تحلیل تصاویر رزونانس مغناطیسی (MRI) بکار می‌رود، و مسیرهای فضایی را با تجزیه و تحلیل اسکن مغز انسان سازگار می‌کند.


کارلوس فرناندز دِ لا پنا (Carlos Fernández de la Peña) از دیموس، توضیح داد: « اگر شما یک تصویر فضایی داشته باشید و مجبور به انتخاب بخشی از تصویر باشید، نیاز به روال خاصی برای استخراج اطلاعات دارید. آن‌چه پزشکان برای درک اسکن‌‌هایی همچون MRI انجام می‌دهند را می‌توان با مشاهده و تحلیل تصاویر ماهواره ای مقایسه کرد. آنان همچنین به شناسایی ویژگی‌هایی نیاز دارند که نشانگر اختلال در عملکرد با توجه به ویژگی‌های خاص باشد.»


تطبیق تکنیک‌های تجزیه و تحلیل تصاویر پیچیده فضایی، در کاربرد تحقیقاتی دانشمندان پزشکی روی بیماری آلزایمر، به همکاری نزدیک بین دیموس و متخصصانی از دانشگاه فنی مادرید نیاز دارد.

 


در حال حاضر این ابزار برای تحقیقات آلزایمر در دانشکده پزشکی دانشگاه شهر کاستیا لامانچا در اسپانیا بکار می‌رود.

به گفته‌ی ریچارد سدان، از آژانس فضایی اروپا (ESA): «حتی اگر برای برنامه های کاربردی خاص توسعه یابد، ما اغلب دیده‌ایم که فناوری های فضایی در ارائه راهکارهای هوشمندانه و نوآورانه برای حل مشکلات موجود در بخش های غیر فضایی به نتایج مطلوبی رسیده‌اند.»


با استفاده از آلزایمرتولز (AlzTools)، دانشمندان دیموس با داده های خام بدست آمده از اسکن مغز، به جای تصاویر ماهواره ای کار کرده و به جای مشاهده یک میدان یا یک مسیر در تصویر ماهواره ای، آنان مناطقی از مغز مانند هیپوکامپ را بررسی می‌کنند، که در ارتباط با آلزایمر است.

 

 

 

 


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت