متن كامل خبر
مارها و کنترل جریان خون

تاريخ خبر : 14/8/1392امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 716

پژوهشی جدید نشان می دهد که اگر مار تهدیدی احساس کند، می تواند چشم انداز خود را با کنترل جریان خون در چشمانش بهینه سازی کند.

 کوین ون درن (Kevin van Doorn) دانشجوی دکترا و پروفسور جاکوب سیواک (Jacob Sivak) از دانشکده علوم دانشگاه واترلو (University of Waterloo) کشف کرده اند که تغییر الگوهای جریان خون بصری در گونه ای از مارهای آمریکای شمالی، به آنچه که در پیرامون اوست بستگی دارد.


مار به جای پلک ها، پوست شفافی به نام عینک دارد که مانند یک پنجره، برای پوشش و محافظت از چشمانش کار می کند. این عینک نتیجه ی پلک هایی است که با هم آمیخته و در طول رشد و نمو جنینی شفاف می شوند. در کمال تعجب، بررسی های ون درن نشان داد که عینک ها شامل شبکه ای از رگ های خونی، و بسیار شبیه به یک کور سو در پنجره هستند.


هنگامی که مار استراحت می کرد، رگ های خونی عینک در یک چرخه منظم تنگ و گشاد می شد. این الگوی ریتمیک چندین بار در طول چند دقیقه تکرار شد. اما هنگامی که محققان با یک تهدید مار را تحریک کردند، پاسخ جنگی یا پروازی او الگوی جریان خون عینک را تغییر داد. رگ های خونی تنگ شده و جریان خون برای مدتی طولانی تر از زمان استراحت و تا چند دقیقه کاهش یافت. فقدان سلول های خونی در داخل عروق، ظرفیت بصری را در بیشترین زمان مورد نیاز و به بهترین شکل ممکن تضمین می کند.


سپس الگوی جریان خونی عینک مار در زمانی که مار پوست می ریزد بررسی و الگوی سومی پیدا شد: عروق منبسط و جریان خون قوی و مستمر باقی ماندند.


به گفته ون درن: «این کار نشان می دهد که الگوی جریان خون در عینک مار است ایستایی نبوده و پویاست.»

 


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت