متن كامل خبر
جایزۀ شاؤ ۲۰۱۶ در علوم زیستی و پزشکی

تاريخ خبر : 13/3/1395امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 1569

اعلام جوایز یابود ران ران شاؤ ۲۰۱۶

  جایزۀ شاؤ ۲۰۱۶ به طور مشترک به آدریان پ. بِرد و و هُدی ی. زوقبی اعطا می‌شود. کشفِ ژن‌ها و باز کردن کُد پروتئین‌هایی که یک تغییرِ شیمیایی DNA کروموزوم‌هایی انجام ‌می‌دهند؛ این کروموزوم‌ها به همان صورت روی ژن کنترل دارند که اساس سندروم اختلال در حال گسترش رِت (Rett) روی کنترل ژن نفوذ دارد. 

 

هُدی زوغبی متولد بیروت به سال ۱۹۵۴، در لبنان و استاد ژنتیک مولکولی و انسانی در کالج داروسازی بیلُر است. سِمت‌های متعددی چون سرپرست مؤسسۀ پژوهشی عصب‌شناسی ژان و دان دُنکان، بیمارستان کودکان تگزاس و پژوهشگر مإسسۀ هاوراد هاگِس بوده. در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرده و MD خود را از کالج پزشکی مهرای نَش‌ویل در تنسی آمریکا به سال ۱۹۷۹ گرفته. از همان سال در تگزاس، بیمارستانی که دوره گذراند، شروع به کار کرد و فوق دکترای خود را کالج بیلُر گرفت. ایشان تاکنون در دپارتمان پزشکی کودکان (طب اطفال) کالج بیلُر حضور دارد. زوغبی عضو آکادمی علوم و همینطور آکادمی ملی داروسازی آمریکا شده. عضویت این آکادمی‌ها تنها با کارهای پژوهشی پیشرو و مؤثر در علم و فناوری ممکن است. 

 

 

 

آدریان پ. بِرد، متولد وُولف‌همپتون بریتانیا، و استاد ژنتیک دانشگاه ادینبورگ بریتانیاست.  کارشناسی خود را در بیوشیمی از دانشگاه ساسکس به سال ۱۹۷۰ و دکترایش را در همین رشته به سال ۱۹۷۲ از ادینبورگ گرفته. فوق دکترای ایشان در دانشگاه‌های یِیل و زوریخ بوده. در واحد ژنوم مامالیان (Mamalian) عضو بود و بعداً به وین اتریش نقل مکان کرد و دانشمند مؤسسۀ پژوهشی پاتولوژی مولکولی آنجا شد. در ادینبورگ مرکز Wellcome Trust را پایه گذاری کرد و مدتی هم در نقش دولتمرد در ادینبورگ فعالیت داشت (تا ۲۰۱۰). ایشان عضو انجمن سلطنتی لندن و ادینبورگ و همینطور آکادمی علوم پزشکی بریتانیاست. 


منبع:


Shaw Prize


منابع مفید:


Huda Zoghbi (hmmi page)

Huda Zoghbi (WIKIPEDIA)

Adrian Bird (homepage)

Adiran Bird (WIKIPEDIA)

صفحه‌ی اصلی المپیاد زیست‌شناسی فعالیت‌های علمی


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد

بازگشت