علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 نانوتكنولوژي و درمان سرطان
نانوتكنولوژي و درمان سرطان
امروزه نانوتكنولوژي اين امكان را براي پزشكان بوجود آورده است كه در مراحل ابتدايي سرطان را شناسايي كنند و در مقياس ملكولي و سلولي به مطالعه هر چه دقيق‌تر و سريع‌تر سلول‌هاي سالم و سرطاني بپردازند...

مطلب قبلي (نظريه‌ي اطلاعات)

صفحه‌ي اصلي علوم و فنون جديد

مطلب بعدي (فيزيك اقتصاد)نانوتكنولوژي و درمان سرطان


امروزه نانوتكنولوژي اين امكان را براي پزشكان بوجود آورده است كه در مراحل ابتدايي سرطان را شناسايي كنند و در مقياس ملكولي و سلولي به مطالعه هر چه دقيق‌تر و سريع‌تر سلول‌هاي سالم و سرطاني بپردازند.چرا مي‌توانيم از نانوتكنولوژي در درمان سرطان استفاده كنيم؟

برخي نانوابزارها از صد تا ده هزار بار از سلول انسان كوچكترند. از نظر اندازه شبيه ملكول‌هاي بزرگي مانند آنزيم‌ها و ملكول‌هاي گيرنده هستند. به عنوان مثال قطر هموگلوبين (سلول‌هاي حامل اكسيژن در خون) در حدود 5 نانومتر است. نانوابزارهاي كوچك‌تر از 50 نانومتر به راحتي مي‌توانند وارد بسياري از ملكول‌ها شوند و نانوابزارهاي كوچك‌تر از 20 نانومتر مي‌توانند از رگ‌ها خارج شوند و در بدن منتشر شوند.
نانوابزارها به دليل اندازه‌ي كوچك‌شان مي‌توانند هم در سطح سلول و هم درون سلول با بيوملكول‌ها فعل و انفعال داشته باشند. همچنين به دليل دسترسي بالايشان به ساير نقاط بدن اين قابليت را دارند كه بيماري‌هايي را تشخيص دهند و داروهايي را منتقل كنند كه در گذشته تشخيص و درمان آن‌ها امكان‌پذير نبود. از آنجا كه فرآيندهاي زيستي كه منجر به بروز سرطان مي‌شوند در مقياس‌ نانو شكل مي‌گيرند، نانوتكنولوژي با داشتن قابليت‌هاي ارزشمند و فراوانش از پژوهش‌گران دعوت مي‌كند براي تشخيص و درمان بيماري سرطان به راه‌هاي نوين و مبتكرانه‌اي روي آورند.
در حال حاضر پژوهش‌گران در حال بررسي راه‌هايي ايمن هستند تا  حاصل يافته‌هاي پژوهشي را در مراكز درماني آزمايش كنند. امروزه نانوتكنولوژي مربوط به سرطان، در دو مسير اصلي قرار گرفته است: آسيب‌شناسي آزمايش‌گاهي و كالبدي و درمان‌شناسي.نانوتكنولوژي و شيوه‌هاي تشخيص

نانوابزارها دانشمندان را قادر مي‌سازند تا متوجه تغييرات ملكول‌ها _ هرچند كوچك – شوند و اين باعث مي‌شود توانايي تشخيص و كشف سريع و موثر ملكول‌هاي مربوط به سرطان براي آنها فراهم گردد. 

     براي آشنايي بيشتر با نانوابزارها روي پيوندهاي زير كليك كنيد:

نانوسيم‌ها

 

نانوپايه‌ها

 
نانوتكنولوژي و درمان سرطان

نانوابزارها اين پتانسيل را دارند كه در درمان سرطان‌ تغييرات اساسي ايجاد كنند و شيوه‌هاي موثر درمان سرطان را به طور چشمگيري افزايش دهند. ساختار‌هاي نانويي اين امكان را به ما مي‌دهد كه داروهاي شيمي‌درماني يا ژن‌هاي درماني را به كمك ناقل‌هاي حاوي آنها به سلول‌هاي سرطاني و بدخيم برسانيم تا سلول‌هاي سالم در اين روش‌هاي درماني آسيب نبينند و عوارض جانبي آنها به كمترين مقدار ممكن برسد.

     براي آشنايي بيشتر با ساختارهاي نانو روي پيوندهاي زير كليك كنيد:

نانوپوسته‌ها

 

نانوذره‌ها

 براي اطلاعات بيشتر در مورد نانوتكنولوژي مي‌توانيد به شماره‌هاي پيشين معرفي علوم جديد مراجعه كنيد:

نانوتكنولوژي (بخش اول - معرفي)
نانوتكنولوژي (بخش دوم - نانو در پزشكي، شيمي و انرژي)
نانوتكنولوژي (بخش سوم - كاربرد نانو در صنايع سنگين، فناوري اطلاعات و كالاهاي مصرفي)مطلب قبلي (نظريه‌ي اطلاعات)

صفحه‌ي اصلي علوم و فنون جديد

مطلب بعدي (فيزيك اقتصاد)


1387/9/13لينک مستقيم

فرستنده :
فرزانگاني HyperLink HyperLink 1388/6/11
مـتـن : كم بود كهنه بود

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4025
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4025