علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 جهت‌گیری اصلی شاخه‌های مختلف در دهه‌ی آینده - قسمت اول
جهت‌گیری اصلی شاخه‌های مختلف در دهه‌ی آینده - قسمت اول
پژوهش، اخترشناسي و كشف دارويي
مطلب قبلی: رمزنگاری کوانتومی - قسمت سوم   مطلب بعدی: جهت‌گيري اصلي شاخه‌هاي مختلف در دهه‌ي آينده - قسمت دوم


 

چشم انداز 2010

نشریه نیچر در اولین شماره ی دهد ی جدید، از گروهی از سرپرستان تیم های پژوهشی و سیاستگذاران دعوت نموده تا به این پرسش که جهت گیری اصلی شاخه های مورد مطالعه ی آنها در دهه ی آینده به کدام سمت خواهد رفت و مشکلات اساسی در مسیر گامهایی آینده چه هستند، پاسخ دهند.

پتر نورویگ  Peter Norvig

مدیر پژوهش در گوگل

همانطور که می دانیم، تنها یک دهه از عمر جستجوی اینترنتی میگذرد و تا سال 2010 مرزهای کنونی را پشت سر خواهد گذاشت. محتویات جستجو ها همچنان شامل ترکیبی از  متن، سخنرانی و نیز تصاویر ویدیویی، سابقه تعامل با همکاران، دوستان، منابع اطلاعات آنها خواهد بو، از قطعه های حسگر های خوانش ابزار های سیستم مکان یاب جهانی (جی پی اس) تا دستگاه های پزشکی و سایر حسگر های تعبیه شده در محیط زندگی ما.

بیشتر جستجوها بصورت گفتاری خواهند بود و  نوشته نخواهند شد و بخش کوچکی از آنچه باید جستجو شود هم از طریق مشاهده ی مستقیم سیگنال های مغز انجام خواهد شد. اعضا تصمیم خواهند گرفت که می خواهند چقدر از زندگی خود را با موتورهای جستجو به اشتراک بگذارند و به چه صورت.

نتایج جستجو که ما به جستجو گر برمیگردانیم دیگر یک لیست نخواهد بود بلکه یک ترکیب خواهد بود. برای مثال اگر امروز عبارت "رویکردها به همجوشی هسته ای را مقایسه کن" را درخواست کنم، موتور های جستجوی اصلی همگی عنوانی از دایره المعارف عمومی را در ابتدای لیست قرار می دهند و عناوینی شبیه به آن را در ادامه می آورند. در دهه ی آینده، نتیجه رویکرد های مختلف را خلاصه خواهند کرد و تفاوت ها ی آنها را مشخص نموده و بطور خودکار متون خارجی رابه زبان مورد نظر من ترجمه خواهند کرد و سپس نتایج را در یک جدول به ترتیب اهمیت شان نمایش خواهند داد. اگر راجع به "پیش زمینه ی ریاضیاتی نظریه ی همجوشی "بپرسم، رئوس مطالب درسی با تمرکز بر تحلیل های پیچیده ی مورد نیاز برای کاربرد در همجوشی و در سطح فهم من از ریاضات ، بدست خواهم آورد. اگر آنچه می بایست را نیافتم، مطالب باز نتظیم خواهند شد تا متناسب نیاز من شود و احتمالا مرا به یک استاد و یا دانشجو که در زمینه ی مشابهی تحقیق می کند ارتباط خواهند داد. تعامل با موتور جستجو به یک گفتگوی مداوم تبدیل خواهد شد و با زندگی روزمره ما گره خواهد خورد.

چالش بزرگ موتور های جستجو سنجش کیفیتی است که تنها بر اساس محبوبیت نباشد. موتور های جستجو باید هم مرتبط بودن و هم کیفیت را تعیین کنند. میزان مرتبط بودن کنونی تا حد زیادی خوب است اما سنجش کیفیت، نیاز به مدل‌های بهتری از مفاهیم و ارتباطات بیان شده در متون دارد . هم این‌که آن‌ها چگونه با واقعیت جهان در ارتباط هستند، و هم‌چنین باید مدل‌هایی از قابل اعتماد بودن نویسندگان درست شود. از این رو، سایتی که ادعا می‌کند که فرود انسان بر روی ماه یک دروغ بوده و به نظر می‌رسد که ساختاری از بحث‌های منطقی از این دست داشته باشد، در مدل تولید شده با کیفیت پایین‌تری از سایت‌های منطقی و قانونی اخترشناسی رده‌بندی می‌شود، چرا که بنیاد و اساس این ادعا در مورد دروغ بودن فرود انسان روی ماه، با واقعیت‌های موجود هم‌خوانی ندارد. درک و ارتقای این مدل‌ها، یک چالش کلیدی برای دهه ی پیش رو است. 

 

اختر شناسی

آدام باروز

نایب رئیس هیئت مدیره فیزیک و ستاره شناسی شورای پژوهش ملی ایالات متحده

سوالات کلیدی برای دهه های آینده عبارتند از تعیین ماهیت ماده تاریک که در سرتاسر جهان نفوذ می کند. اگر ماده تاریک پس از 40 سال از مطرح شدنش توسط تشخیص مستقیم از ذرات با برهم کنش ضعیف تایید نشود مایه شرمساری خواهد بود. برخی از افراد به ماهیت انرژی تاریک به تنهایی به عنوان اساسی ترین قطعه ی گم شده ی پازل ستاره شناسی می نگرند . برخی دیگر می خواهند بدانند که چگونه گاز و گرد و غبار ریز به ستاره ها و سیاره های چگالیده تبدیل می شوند و چند سیاره شبیه زمین و قابل سکونت در کهکشان وجود دارند.  پاسخ به تمام این پرسش ها را می توان تا سال 2020 یافت ، اما جامعه نجوم باید تصمیم بگیرند که کدامیک در اولویت است.

اولویت بندی آسان نخواهد بود. فن آوری های آینده بناچار پیچیده تر و پرهزینه تر خواهند بود. میان ستاره شناسی مبتنی بر زمین که به یک علم مهم تبدیل شده است و ستاره شناسی مبتنی بر فضا برای برقرار کردن توازن خلاقیت و توانایی کشمکش وجود دارد. یکی از پیامد های این کشمکش، تحمیل بودجه عملیاتی تلسکوپ های فعلی به پروژه های ساخت تلسکوپ آینده است. علاوه بر این ، هزینه های چرخه عمر تلسکوپ فضایی جیمز وب با توجه به اینکه در 2014 راه اندازی می شود باعث کاهش بودجه ، ارزان تر شدن و هوشمند تر شدن ماموریت های فضایی شده و خواهد شد.

برای ایجاد استراتژی یکپارچه و محرک رسیدن به وعده ی قبلی، در دهه ی آینده، ایالات متحده برنامه ریزی دوره ده ساله ی نجوم خود را آغاز کرده ، تا قبل از پایان سال 2010 تکمیل شود. اخترشناسان حجم عظیمی از مقالات عمومی بدون متن با عناوین علمی و مهندسی را برای ماموریت ها و امکاناتی که در مجموع می تواند بیشتر از 70 میلیارد دلار آمریکا هزینه در بر داشته باشد ارائه کرده اند. این هزینه به احتمال زیاد بیش از حداقل 4-5 برابر بودجه ی طرح های جدید در ده سال آینده است. بنابراین، کمیته برنامه ریزی مسئولیت ایجاد تعادل در سرمایه گذاری میان پروژه های بزرگ و کوچک و ادغام رصد خانه های مبتنی برزمین و فضا را بر عهده دارد. همچنین باید هماهنگی میان تلسکوپ های دولتی و خصوصی،که یکی از ویژگی های منحصر به فرد ستاره شناسی آمریکا است ، و نیز تعیین مجموعه بهینه از ابزارها برای این تلسکوپ ها را به انجام برساند.

عصرحاضر، عصر طلایی ستاره شناسی است.  توان بالقوه برای پیشرفت های شگفت انگیز بسیار زیادی وجود دارد، اما پول و مهارت قابل توجهی برای بالفعل در آمدن تنها کسری از آن لازم است. آیا بشر در آستانه درک جامع از جهان متوقف می شود؟ تصمیم های سیاست گذاران در یکی دو سال آینده این مساله را روشن خواهد کرد.

کشف دارویی

گری پی.پیزانو (Gary P. Pisano)

 

 

 

 

ده سال آینده شاهد شتاب تحول در صنعت داروسازی خواهد بود. تغییرات ژرف در پژوهش و توسعه دارو، رقابت ، سیاست های دولت و بازار ادامه خواهد یافت و  مدل کسب و کار و استراتژی موجود را به چالش خواهد کشید. برخی از شرکت های معتبر کنونی بدلیل حق مالکیت نابود خواهند شد.

صنعت داروسازی به دو شاخه تقسیم خواهد شد: شرکت هایی که تعهد دراز مدت برای تولید مواد دارویی جدید دارند و آنهایی که در بازاریابی تمرکز دارند. گروه دوم ممکن است در کوتاه مدت بهتر کار کنند  اما در نهایت محکوم به شکست هستند. توسعه درمانهای موثر تنها منبع پایدار سرمایه در صنعت داروسازی است. با توجه به کم بودن روش های درمانی برای بسیاری از بیماری های جدی و اثر بخشی متوسط بسیاری از داروهای موجود ، فرصت های بسیار وسیعی وجود دارند. ریسک هایی در تلاش برای کشف داروهای جدید وجود دارد ، اما خطر عدم انجام آن بیشتر است.

ما با یک مدل غالب از لحاظ اندازه و یا ساختار سازمانی روبرو نیستیم. ما اکوسیستمی از چند بازیگر بزرگ جهانی با منابع علمی عمیق و بسیاری از شرکت های متخصص خواهیم دید. جهانی شدن نوآوری مواد دارویی ادامه خواهد یافت. ظهور شرکت چینی الاصل چند ملیتی تولید داروی با قابلیت های نوآوری زیاد شگفت آور نخواهد بود.

 

 

 

استاد مدیریت بازرگانی، مدرسه ی بازرگانی هاروارد

 

مطلب قبلی: رمزنگاری کوانتومی - قسمت سوم   مطلب بعدی: جهت‌گيري اصلي شاخه‌هاي مختلف در دهه‌ي آينده - قسمت دوم


 

1389/10/8لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  3812
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  3812