علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 رشته MBA
رشته MBA
رشته MBA از اوايل دهه 1920 در آمريكا و سپس در كانادا و اروپا متولد شد. اين رشته كه رسالت اصلي آن آموزش مهارتهاي كاربردي مديريتي بود، در مدت كوتاهي توانست توسعه قابل توجهي در جهان پيدا كند تا جايي كه امروزه MBA پر طرفدارترين رشته جهان است.
مطلب قبلی: جهت‌گيري اصلي شاخه‌هاي مختلف در دهه‌ی ‌آينده - قسمت سوم   مطلب بعدی: شاخه‌های مکانیک


 

 

 

 

 رشته MBA از اوايل دهه 1920 در آمريكا و سپس در كانادا و اروپا متولد شد. اين رشته كه رسالت اصلي آن آموزش مهارتهاي كاربردي مديريتي بود، در مدت كوتاهي توانست توسعه قابل توجهي در جهان پيدا كند تا جايي كه امروزه MBA پر طرفدارترين رشته جهان است.

افرادي كه وارد رشته MBA مي‌شوند اغلب افرادي هستند كه در رشته هاي غير مديريتي اعم از فني يا نظري فارغ التحصيل شده‌اند، ولي چون در سازمان يا کسب و کار خود نقش و ميزان تأثير مديريت صحيح و علمي را احساس مي‌كنند دست به دامان رشته MBA مي‌شوند و يا مي توانند خود کسب و کاري ايجاد نمايند.

امروزه MBA يكي از گرانترين رشته هاي دنياست تا جايي كه در دانشگاههاي شاخص دنيا هزينه تحصيل MBA چندين برابر رشته هاي ديگر است. درآمد فارغ التحصيلان رشته MBA هم به مراتب بالاتر از ديگر رشته هاست، شايد ذکر اين نکته جالب باشد که در دنيا درآمد فارغ التحصيلان MBA به طور متوسط 5 برابر ميانگين درآمد فارغ التحصيلان ديگر رشته ها است.

در ايران براي MBA به دليل سابقه اندك و تعداد محدود فارغ التحصيلان آن بازار كار فوق‌العاده خوب و مناسبي وجود دارد. چرا كه فقدان وجود مديريت صحيح در اغلب سازمانهاي دولتي و غير دولتي به ميزان زيادي محسوس است و در اين عرصه MBA مي‌تواند بسيار مفيد و كار گشا بوده و داراي عرصه کاري بسيار خوبي باشد.

تعریف و هدف

دوره مدیریت سازمان كه معادل Master of Business Administration) MBA ) است به منظور پرورش مدیران كارآمد برای اداره سازمانهای اقتصادی - اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است.

رشته MBA یا مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست. از آنجا که در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه اصلی بازرگانی، صنعتی و دولتی تقسیم می شود برای اكثر متقاضیان این گمان پیش می آید که MBA تنها در برگیرنده مباحث مدیریت بازرگانی است و به طور مثال برای مدیریت صنعتی باید به سراغ رشته دیگری رفت در حالی که این تصور کاملا اشتباه است.

MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می شود و به صورت مکرر اتفاق می افتد.

برای رشته MBA حدود 30 گرایش مختلف در کشورهای مختلف تعریف شده است. اما چهار گرایش اصلی این رشته که تقریبا در همه دانشگاه ها تدریس می شوند به شرح زیر است:

1- بازاریابی و مدیریت فروش ( Marketing )

2- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی ( Finance )

3- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه ( Operation )

4- مدیریت منابع انسانی ( Human Resources )

 

 

امروزه حتی MBA با گرایش هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فارغ التحصیلان این رشته است.

 

 

مطلب قبلی: جهت‌گيري اصلي شاخه‌هاي مختلف در دهه‌ی ‌آينده - قسمت سوم   مطلب بعدی: شاخه‌های مکانیک


 

1390/1/23لينک مستقيم

فرستنده :
sanam HyperLink HyperLink 1393/4/7
مـتـن : مرسي از مطالب مفيدتون.
ميشه بگيد از چه رشته اي (رشته هاي دبيرستان)ميتونيم وارد اين رشته بشيم؟
با تشكر

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  7324
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  7324