علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت دوم
فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت دوم
...
مطلب قبلی: فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت اول   مطلب بعدی: فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت سوم


 


 

      تشخیص زبان اشاره ایرلندی از ویدیوی زمان حقیقی

  

در این تحقیق، توسعه‌ سیستم تبدیل زبان اشاره توسط رایانه‌ای که می‌تواند زبان اشاره ایرلندی  (ISL: Irish Sign Language) را تشخیص دهد و آن را به متن انگلیسی تبدیل کند، پیشنهاد شده است. به جای استفاده از پردازش سطح بالا یا انجام کار شدید محاسباتی، این سیستم بر روی یک رایانه شخصی استاندارد  (PC: personal computer) متصل به یک دوربین ویدیویی رنگی پیاده‌سازی شده است.
 

شکل 1 -  تصویری از نحوه  عملکرد سیستم تشخیص زبان اشاره  ایرلندی


زبان اشاره زبانی است که برای انتقال مفهوم به جای انتقال الگوهای صوتی، از الگوهای اشاره استفاده می‌کند. زبان‌های اشاره، زبان‌هایی مشخص در نوع خودشان و با لغات و گرامر خودشان هستند. یک سیستم تشخیص اشارات دست، مبتنی بر رایانه، دارای کاربرد وسیعی برای جامعه ناشنوایان می باشد.
یکی از مشکلات در چنین سیستم‌هایی، این است که دست یک شیء بند‌ بند و بد شکل، با بیش از 28 درجه آزادی است. این سیستم‌ها باید برای کاربر‌های مختلف، با اندازه‌های متفاوت دست، رنگ‌های پوست گوناگون، تحت شرایط متغیر روشنایی، و در حالی که اشارات به صورت دقیق انجام نمی شوند، قادر به تشخیص اشارات دست باشند.
روش پیشنهاد شده در این سیستم، پیدا کردن تمام تغییرات ممکن از یک شکل دست واحد و در یک جهت واحد است. با استفاده از مزایای نرم افزار مدل کردن حالت دست، امکان ایجاد خودکار تصاویر در این سیستم به وجود آمده است. توضیح کامل این سیستم در مرجع ]1[ آمده است.


] Tommy Coogan, Dr Alistair Sutherland. " Irish Sign Language Recognition From1[
       Real-Time Video" , 2005.


      سیستم تشخیص حرکات دست برای جایگزینی موس

 

یک سیستم تشخیص حرکات دست مبتنی بر بینایی رایانه‌ای به منظور جایگزینی با موس رایانه در یک مدل اولیه طراحی و ساخته شده است. این سیستم در گروه کامپیوتر، دانشگاه شهر دوبلین، ایرلند پیاده سازی شده است. حرکات دست مانند بالا و پائین آوردن انگشت اشاره منجر به حرکت مکان‌نمای موس در صفحه رایانه می‌شود. به منظور مطالعه بیشتر در نحوه عملکرد این سیستم به مرجع ]2[ رجوع شود.


 

شکل 2 -  تصویری از نحوه  عملکرد سیستم تشخیص اشارات دست برای جایگزینی Mouse


]
http://jeroenarendsen.nl. " A hand gesture recognition system for replacing a mouse ", 2009.2[
 


 

      کنترل بازی‌های سه‌بعدی رایانه‌ای با اشاره‌های دست

 

در بازی‌های سه‌بعدی رایانه‌ای، از ابزاری برای ایجاد محیط‌های تجسمی مجازی استفاده می‌شود. به‌طور مثال: عینک‌هایی بر روی چشم قرار می‌گیرند و فرد به داخل دنیای مجازی وارد می‌شود و با حرکت دست، سر و ... به بازی می‌پردازد. حرکات دست کابر با پوشیدن دستکش‌هایی که به رایانه، توسط یک سری سیم، متصل هستند به صورت سیگنال‌هایی به رایانه منتقل می‌شود.‌ در تکنولوژی جدید تشخیص اشارات دست، کاربر دیگر نیاز به پوشیدن دستکش‌های مزاحم ندارد و صرفا با حرکت طبیعی دستان خود قادر به انجام بازی خواهد بود. حرکات دست کاربر توسط دوربین‌های قرارگرفته شده بر روی یک صفحه مانیتور به رایانه منتقل می‌شود. آنالیز این تصاویر توسط رایانه منجر به اجرای حرکات در محیط بازی می‌شود. به منظور مطالعه بیشتر در نحوه عملکرد این سیستم به مرجع ]3[ رجوع شود.
 

 

شکل 3 -  تصویری از نحوه  عملکرد سیستم تشخیص اشارات دست برای بازی‌های رایانه‌ای


[3]
http://www.techeblog.com/index.php/tech-gadget/gesture-control


      کنترل ساعت با اشاره‌ی دست (فناوری Georgia)

 

محققان در موسسه تکنولوژی Georgia، یک تکنولوژی تشخیص اشارات توسعه یافته را طراحی کرده‌اند که روی دست‌های شما قرار می‌گیرد. این تکنولوژی روی ساعت مچی کار گذاشته می‌شود، که ساعت تشخیص اشارات نامیده می‌شود. 
 

شکل 4 -  تصویری از نحوه عملکرد سیستم تشخیص اشارات دست در ساعت

وسیله کار گذاشته شده روی مچ، گستره‌ی پنج سنسور مادون قرمز را فراهم می‌کند، که قادر است اشارات دست را در قسمت کوچکی از صفحه‌ی ساعت نشان دهد، و از تکنولوژی بلوتوث متصل به رایانه استفاده می‌شود. تفسیر اشارات، بر اساس آموزش از پیش صورت گرفته اشارات، این وسیله را قادر به  کنترل تمام وسائل مختلف از راه دور می‌سازد.
اجازه بدهید چند مثال بزنیم: یک اشاره به صورت "حرکت دایره‌ای انگشت" ممکن است به معنی "روشن شدن دستگاه" باشد، در حالی که اشاره به صورت "حرکت عرضی انگشت" به معنی "چک کردن نامه‌های الکترونیکی". برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه عملکرد این سیستم به مرجع ]4[ رجوع شود.


]
http://www.techgadgets.in/wearables. " Gesture-Recognizing Watch Developed by 4[
        Georgia Tech ", 2007.


      کنترل تلویزیون با اشاره‌ی دست، به‌منظور جایگزینی ریموت کنترل

  

دو مهندس از دانشگاه ولنگانگ استرالیا (UOW : University Of Wollongong) ، جعبه‌ای را ساخته‌اند که جانشین ریموت کنترل تلویزیون شما خواهد شد. شما فقط باید دستانتان را تکان دهید برای کنترل دستگاه الکترونیکی خودتان. جعبه‌ی آنها شامل یک دوربین است که سیگنال‌های دست شما را تشخیص می‌دهد و آن‌ها را به فرمان‌های الکترونیکی برای تلویزیون شما و دیگر ابزار تبدیل می‌کند. ظاهرا، کنترلر قرار داده شده در دوربین می‌تواند هفت اشاره ساده دست را تشخیص دهد و با بیش از هشت دستگاه مختلف کار می‌کند. محققان می‌گویند که ابزار آنها، تحت شرایط نور عادی، 100 % دقیق است و می‌تواند در حدود سه سال به مرحله‌ی فروش برسد. 
 

شکل 5 -  تصویری از نحوه عملکرد سیستم تشخیص اشارات دست در تلویزیون

در شکل فوق، چگونگی عملکرد ابزار جایگزین ریموت کنترل توسط اشارات دست نشان داده شده است. این دستگاه" کنترلر اشارات: ابتکار دانشمندان استرالیایی دکتر Prashan Premaratne از گروه مهندسی الکترونیک، کامپیوتر و مخابرات دانشگاه ولنگانگ و دانشجوی دکترای دانشگاه بومی استرالیا، Quang Nguyen است."
ابزار آنها برای قرار گرفتن روی یک تاقچه یا میز، که جهت‌گیری مستقیمی به سمت تلویزیون و شخص داشته باشد، طراحی شده است. نرم افزار این دستگاه، اشارات ساده و آگاهانه‌ی دست را تشخیص می‌دهد و سپس سیگنال مناسب را به ریموت کنترل عمومی می فرستد. این سیستم برای کار با اغلب تلویزیون‌های ساخته شده، ضبط صوت‌ها، ضبط‌های دی ویدی (DVD player)، دستگاه‌های صوتی بسیار حساس (Hi-Fi)  و جعبه‌های دیجیتالی (Digital Set-Top Box) طراحی شده است.
در " آخرین هورا برای ریموت گمشده" (Last hurrah for the lost remote)، Stephen جزئیات بیشتری را عنوان کرده است. " دکتر Premaratne می‌گوید که او در حال صحبت با سونی (Sony Europe)، در مورد فرایندی است که می‌تواند در بازی‌های رایانه‌ای نیز استفاده شود". او می‌گوید چنین ابزاری کمتر از 50$ هزینه اضافه می‌کند و می‌گوید که واقعا دنبال پولی از این اختراع نمی‌باشد و به جنبه‌های علمی و گسترش مرزهای تکنولوژی فکر می‌کند.
امروزه، اغلب تمام دستگاه‌های الکترونیکی از ریموت کنترل‌ها برای ارتباط استفاده می‌کنند. به هر حال، اشکال فیزیکی گوناگون و فرمان‌های تابعی که هر ریموت کنترلی دارد اشکالات زیادی را ایجاد می‌کند (مانند: ابهاماتی که در دکمه‌ها  و کاربردهای متنوع آن‌ها وجود دارد).
سیستم‌های کنترلی مصرف کننده‌های الکترونیکی که از اشارات دست استفاده می‌کنند، یک ابتکار جدید در رابط‌ها است که پیچیدگی‌های استفاده از ریموت کنترل‌ها را برای کاربرد‌های خانگی حل می‌کند.
بر اساس گروه واحد از اشارات دست، این سیستم اشارات دست کاربر را به فرمان‌های کنترلی از پیش تعریف شده برای کنترل یک یا چند دستگاه بطور همزمان تفسیر می‌کند. این سیستم، آزمایش شده و تحت شرایط نور التهابی و فلورسانت تایید شده است. نتایج تجربی، به عنوان سیستمی که پاسخ‌های زمان حقیقی و تشخیص با دقت بالا در اشارات متنوع را دارا می باشد، بسیار امیدوار کننده هستند. به منظور مطالعه بیشتر در خصوص این کاربرد به مرجع ]5[ مراجعه شود.

 

http://blogs.zdnet.com/emergingtech/?p=638." Wave your hands to control Your TV”, 2007.5[

 

مطلب قبلی: فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت اول   مطلب بعدی: فناوری تشخیص اشاره‌های دست - قسمت سوم


 

1390/5/1لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  6703
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  6703