علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 ۱۰ ايده برای تغيير جهان - قسمت اول
۱۰ ايده برای تغيير جهان - قسمت اول
نشریه‌ی Scientific American اخيرا ۱۰ ايده برای تغيير جهان را منتشر کرد.
مطلب قبلی: رادیوداروها   مطلب بعدی: از ۱۰ ايده برای تغيير جهان (قسمت دوم)

 

نشریه Scientific American اخيرا ۱۰ ايده برتر درباره تغيير جهان را منتشر کرد. اين مجله چگونه مي‌تواند تغيير جهاني را تعريف کند؟ در کل، اگر بشر اين توان را داشت که با يک وردِ جادوگري، فقر را از گيتي ريشه کن کند، اين خود يک تغيير بزرگ در جهان به حساب مي‌آمد.

نگاهي به ايده‌هاي جديد تغييردهنده جهان:

 

۱. اندام‌هاي مصنوعي تشکيل‌شده از مولکول‌هاي ساخته دست انسان
ديگر DNA را فراموش کنيد! ما مي‌توانيم زندگي دوباره‌اي با استفاده از مجموعه مولکول‌هاي XNA به شما ببخشيم. اين مجموعه مولکول‌هاي XNA ساختاري همانند اسید دئوکسی ریبونوکلئیک (DNA) و يا اسید ریبونوکلئیک (RNA) دارند. XNA مخفف اسيد زنو نوکلئيک (xeno nucleic acid) است. خاصيت مهم XNA اين است که دانشمندان مي‌توانند با استفاده از آن آنزيمي بسازند که قادر به رشد است. بنابراين XNA در مقايسه با پيوند پروتئين از ريسک کمتري برخوردار است.

 

این نشریه مي‌گويد: "اين واقعيت که XNA مکمل DNA است، باعث مي‌شود که XNA نقش مهم و مفيدي را در تحقيقات رشته‌هاي داروسازي، بيوتکنولوژي و بيولوژي داشته باشد. هوليگر بر اين باور است که XNA مي‌تواند در به انسان تزريق شده و بيماري‌هاي ناشناخته موجود در بدن انسان را شناسايي کند. چيزي که امروزه جاي خالي آن در تکنولوژي پزشکي کاملا محسوس است."

 

۲. ميکروحباب‌هاي قابل تزريقي که باعث برگرداندن تنفس مي‌شوند

هنگامي که شخصي از تنفس کردن ناتوان مي‌شود و مغز او از کار مي‌افتد، شخص به حالت کما رفته و به مرگ نزديک مي‌شود. در حال حاضر تنها راه‌حل براي رفع اين مشکل اين است که يک تيوب تنفسي وارد دهان شخص مريض شود. البته اين کار مي‌تواند مدت زمان طولاني به طول انجامد. يک فرم جديد از اين کار که در مدت زمان بسيار کمتري مي‌تواند انجام شود اين است که از ميکروحباب‌هاي اکسيژني استفاده شود که از طريق خون ظرف چند ثانيه مي‌تواند به جاهاي مختلف بدن منتقل شود. Scientific American گزارش مي‌دهد: "در هنگام تست اين روش، محققان راه تنفس چند خرگوش را به مدت ۱۵ دقيقه مسدود کردند. خرگوش‌هايي که به آنها ميکروحباب‌هاي اکسيژني تزريق شد، نسبت به خرگوش‌هايي که برايشان از محلول سالين استفاده شده بود، کمتر به حالت کما رفتند و اندام آنها کمتر آسيب ديد."

 

 

۳. يک راه ارزان جهت بازيافت و پاک کردن فاضلاب

روزانه حجم بسياري فاضلاب به صورت فاضلاب‌هاي شهري، صنعتي و کشاورزي ايجاد مي‌شود. يک متدولوژي جديد قادر به انجام فرايند بازيافت و تميزکردن اين فاضلاب‌ها با هزينه کمتر و مصرف انرژي کمتر است. هنگامي که درجه حرارت اسيد دکانوئيک بالا مي‌رود، آب را به خود جذب مي‌کند ولي در عين حال آلاينده‌هايي از خود به جا مي‌گذارد که مي‌توان به راحتي از آنها صرف‌نظر نمود. از طرفي پايين آمدن درجه حرارت اين اسيد باعث دفع آب مي‌شود که استفاده مجدد از آن را راحت‌تر مي‌کند. درهنگام تست در ابعاد بزرگ اين پروسه تصفيه آب بسيار ارزان‌تر از روش سنتي انجام مي‌شود.

 

۴. مصرف قرص جهت جلوگيري از آلزايمر

 

در کشور کلمبيا، در يک خانواده با ۳۰۰ نفر جمعيت فاميلي، يک جهش ژنتيکي نشان مي‌دهد که اعضاي اين خانواده در آينده دچار بيماري آلزايمر خواهند شد. بر اساس مطالعاتي که بر روي اين خانواده انجام شد، به‌عنوان آزمايش از دارويي به نام crenezumab جهت پيشگيري از بيماري آلزايمر استفاده شد. براي اطمينان از درستي نتيجه آزمايش و تعميم آن به افرادي با ديگر انواع ژنتيک آلزايمري، در حدود ۳ دز ديگر از جهش ژنتيکي در ارتباط با آلزايمر نيز مورد تست و آزمايش قرار خواهد گرفت. لينک مرتبط: اطلاعيه اولين توزيع گسترده آزمايشي قرص جلوگيري از آلزايمر

 

 

 

 

 

۵. توالي ژن براي جنين‌ها

امروزه محققان مي‌توانند تنها با استفاده از يک نمونه از خون مادر توالي کامل ژنتيکي جنين را به‌دست آورند. با استفاده از اين توالي ژنتيکي مي‌توان در همان اوايل بارداري و شکل‌گيري جنين، ژن‌هاي ناقص مانند cystic fibrosis يا Tay-Sachs را تشخيص داد. با اين تشخيص سريع، دکتر متخصص وقت زيادي جهت رفع بيماري جنين قبل از به‌دنيا آمدن آن دارد. مزيت ديگر اين روش جديد نسبت به روش‌هاي ديگر اين است که نه تنها زندگي مادر به خطر نمي‌افتد، بلکه ديگر نيازي به آموزش‌هاي تخصصي به مادر جنين نيست.
مطلب قبلی: رادیوداروها   مطلب بعدی: از ۱۰ ايده برای تغيير جهان (قسمت دوم)
1391/12/12لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  4834
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  4834