علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 دستگاه هوشمند پرورش گياه در منزل
دستگاه هوشمند پرورش گياه در منزل
امروزه در اکثر مناطق شهري، شهروندان مجبورند سبزيجات و سيفي‌جات مورد نياز خود را به صورت بسته‌بندي شده و از سوپرمارکت‌ها خريداري کنند.

 

 همواره نگراني‌هايي درباره‌ي رعايت بهداشت در مراحل تهيه و بسته‌بندي اين نوع محصول‌ها وجود دارد. هميشه اين احتمال وجود دارد که در سبزيجات بسته‌بندي شده، ميکروب‌ها و عوامل بيماري‌زا فعال باشند.


به تازگي محققان دانشگاه ماساچوست نمونه‌ي اوليه‌ي دستگاهي را طراحي کرده‌اند که نوعي باغ کوچک هوشمند محسوب مي‌شود. اين دستگاه که در آزمايشگاه گراو (Grove Lab) ماساچوست ساخته شده است، اکوسيستمي‌ است که شما مي‌توانيد در آن ميوه‌ها و سبزي‌هاي مورد نياز خود را خودتان کشت کنيد و ديگر نيازي به خريد سبزي‌هاي بسته‌بندي شده و غيرتازه از فروشگاه‌ها نخواهيد داشت.

 


همچنين شما مي‌توانيد با استفاده از اپليکيشن تلفن همراه اين دستگاه که Grove OS نام دارد، اکوسيستم خود را مديريت و نظارت کنيد و اطلاعات لازم درباره‌ي کشت ميوه و سبزي در داخل منازل را به دست آوريد. اين اپليکيشن داده‌هاي لازم را درباره‌ي کنترل لامپ‌ها، فن و پمپ آب، دماي هوا، ميزان رطوبت و درجه‌ي حرارت آب در اختيار مصرف کننده قرار مي‌دهد.
بن شيلر (Ben Schilller) از انجمن غير انتفاهي همزيستي مي‌گويد: «اين دستگاه در حقيقت ‌يک کابينت پرورش گياه است.» وزن آن در حالت خالي 60 کيلوگرم و در حالت پر حدود 180 کيلوگرم است.

 

 


گيب بلانشت (Gabe Blanchet) و جيمي‌بايرون (Jamie Byron) بنيانگذاران آزمايشگاه گراو هستند. آن‌ها براي اجراي اين پروژه گروهي را گرد هم آورده‌اند که شامل کشاورزان، مهندسان، مخترعان، زيست شناسان و طراحان حرفه‌اي است. اين گروه تاکنون بيش از 50 نمونه‌ي اوليه از اکوسيستم خود را به خانواده‌هاي داوطلب استفاده از آن ارائه دادند و اين افراد حدود شش ماه است که از اکوسيستم گراو استفاده مي‌کنند و رضايت خود را ابراز داشته‌اند.  دستگاهي که در نهايت با همکاري کمپاني کيک استار( Kickstarter) توليد شده است، کاملاً کارآمد و آماده‌ي ارائه به بازار مصرف است. سازندگان اين اکوسيستم مايلند آن را در سطح ملي توليد کنند و براي اين کار به دنبال جلب همکاري کمپاني‌ها هستد. آن‌ها مي‌گويند: «ما مي‌توانيم‌ يک تحول اساسي را در حوزه‌ي تغذيه آغاز کنيم. بياييد دوباره توليد غذا را به خانه‌ها ببريم.»

 

 

 

 


محيط اصلي اين سيستم براي رشد گياهان، سنگ ريزه‌ي خاک رس است. سرعت رشد گياهان در اين دستگاه بالاست، به طوري که براي مثال ‌يک بوته‌ي کاهوي نسبتاً بزرگ در سه روز به عمل مي‌آيد. همچنين مي‌توان در اکوسيستم مذکور سيفي‌جات، سبزي‌ها و ميوه‌هاي کوچک را پرورش داد. سبزي‌ها و سيفي‌جاتي مانند شاهي، رزماري، خردل، چغندر و ميوه‌هايي مثل گيلاس بوته‌اي و توت فرنگي در اکوسيستم قابل کشت هستند.

 

 


در قسمت پايين اين دستگاه آکواريمي ‌تعبيه شده است که در آن ماهي‌ها، گياهان و باکتري‌ها همزيستي دارند. هنگامي ‌که شما به ماهي‌ها غذا مي‌دهيد، آن‌ها غذا را خورده و فضولات توليد مي‌کنند. باکتري‌هاي مفيد داخل آب اين فضولات را به نيترات تبديل مي‌کنند که‌ يک کود عالي براي پرورش گياه است.

 


در طراحي گراو، سه لايه‌ي دستگاه در ارتباط با هم کار مي‌کنند. در لايه‌ي بالايي، نور لازم براي رشد گياهان قرار داده شده است که با توجه به ارتفاع گياه، قابليت تنظيم ارتفاع دارد. اين صفحه‌ي ال اي دي که توسط گروه مهندسان آزمايشگاه گراو ساخته شده است، نور سفيد کامل را با شبيه‌سازي نور خورشيد به گياه مي‌تاباند و موجب انجام فرآيند فتوسنتز در گياه به طور کامل مي‌شود.  لايه‌ي وسطي مخصوص کشت دانه‌ها و سبزي‌هاي کوچک، مانند گندم است. اين صفحه حدود 2/0 متر مربع مساحت و 20 سانتي متر عمق دارد تا ريشه‌ي گياه فضاي کافي را براي رشد داشته باشد. در چنين محيطي که دما و نور مناسب و فضاي کافي در اختيار گياه قرار دارد، انتظار مي‌رود محصولاتي با بالاترين کيفيت به عمل بيايند.  لايه‌ي پاييني همان آکواريم ماهي‌ها است. ظرفيت اين آکواريم 25 گالن است و توصيه مي‌شود که در آن ماهي‌هاي قرمز و تترا نگه‌داري شوند. گياهان موجود در آکواريم، آب را تصفيه مي‌کنند و نيازي نيست دارنده‌ي دستگاه آب آکواريم را تعويض کند.

 

 

 


طراحان اين اکوسيستم در جواب اين سوال که چه مدت طول مي‌کشد تا چرخه‌ي اکوسيستم برقرار شود مي‌گويند: «گياهان از همان ابتداي راه اندازي دستگاه شروع به رشد مي‌کنند، اما سرعت رشد آن‌ها کم است. حدود سه هفته طول مي‌کشد تا باکتري‌ها فعاليت خود را به طور منظم انجام دهند و تعادل اکوسيستم برقرار شود. مي‌توان گفت بين روزهاي پانزدهم تا بيستم کار دستگاه، اولين سري از محصولاتي که شما کاشته‌ايد آماده‌ي استفاده است. برآوردها نشان مي‌دهند که قيمت اکوسيستم گراور در صورت خرده فروشي 4500 دلار و در صورت توليد انبوه 2700 دلار خواهد بود. علاقه مندان به استفاده از اين اکوسيستم مي‌توانند لوازم جانبي مورد نياز خود، مانند بذر گياهان مختلف، دستگاه تنطيم پي اچ محيط  و ... را از توليدکنندگان در کيک استار دريافت کنند.  

 


در سبک زندگي شهري و حضور در دنيايي مدرن، انسان‌ها ديگر ارتباط چنداني با طبيعت ندارند. اما ساکنان شهرهاي بزرگ و صنعتي مي‌توانند با آوردن چنين اکوسيستمي ‌به خانه‌هايشان، لذت کار با خاک، گياه و ماهي‌ها را تجربه کنند.

 


منبع:


TechXplore


منابع مفيد:

 

انواع گياهان گلخانه‌اي


کشت هيدروپونيک گياهان


کاشت و تکثير گياهان زينتي


روشهاي پيشگيري از آفات گلخانه‌اي

 

چگونه گلخانه بسازيم

 

فيزيولوژي جذب آب در گياهان

 

پيشرس سبزيجات


Grove


Indoor gardening


Hydroponics Go Beyond Weed


growing an indoor vegetabe garden


How to grow vegetables with Grow lights

 

 

1394/5/3لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  6205
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  6205