علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 خانه‌هایی سبز با کمک تکنولوژی‌های نوین - قسمت اول
خانه‌هایی سبز با کمک تکنولوژی‌های نوین - قسمت اول
به دنبال آن هستید که خانه‌ی خودتان را جذاب‌تر کنید؟ گزینه‌های جدیدی، در نمایشگاه سالانه‌ی تجارت خانه‌ی سبز؛ عرضه شده‌اند که می‌توانند خانه‌ی شما را امن‌تر، زیباتر و کارآمدتر می‌کنند.

 

 

گروه‌هایی از محصولات جدید، از جمله رنگی که باکتری‌ها را میخورد! و ساعت هوشمندی که نور را تنظیم می‌کند، محصولاتی هستند که خانه‌های ما را در آینده می‌سازند. خانه‌هایی که قرار نیست فقط در مصرف انرژی و آب صرفه‌جویی کنند. آن‌ها به کاهش مرگ و میر پرندگان کمک می‌کنند، به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کنند، در هنگام قطع برق، انرژی مورد نیاز خانه را تامین می‌کنند و برای مردم فقیر در سراسر دنیا، آب آشامیدنی سالم فراهم می‌سازند.


در حالی که برخی از آن‌ها، از آخرین تکنولوژی‌ها، و تکنولوژی‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، برخی دیگر نیز، بسیار ساده و ارزان هستند. در اینجا به ده مورد از آن‌ها که در همایش بین المللی سالانه‌ی خانه‌ی سبز، معرفی شده‌اند، نگاهی خواهیم داشت.

 


1- روشنایی: فراتر از ال ای دی ها
لامپ‌های رشته‌ای بسیار قدیمی هستند، اما ال ای دی ها، نه تنها جدیدتر هستند، بلکه تا 10 برابر در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند؛ امروزه آن‌ها هوشمندتر و متنوع‌تر شده اند، به طوری که در همه جا کاربرد دارند، حتی درون کمد لباس‌ها!

 


برای نمونه نگاهی می‌اندازیم به لامپ‌های ال‌ ای دی داخل کمدها، که با نام تجاری لیتونیا در ماه گذشته در دو سایز ارائه شده‌است. کمپانی کنت‌کمپ (Kenneth Camp) در این باره می‌گوید: ما یک سنسور درون آن‌ها جاسازی کرده‌ایم که می‌تواند به سادگی پول‌های شما را ذخیره نماید. مدل 18 اینچی آن که به صورت خرده فروشی با قیمتی کمتر از 50 دلار عرضه می‌شود، به صورت اتوماتیک بعد از 30 ثانیه که هیچ حرکتی نباشد، خاموش خواهد شد.
 
در این سال ساعت اپل نیز ارائه‌شده است که از تکنولوژی‌ بسیار پیشرفته‌ای برای نور صفحه استفاده می‌کند. اکنون تکنولوژی‌های پوشیدنی، می‌توانند ال ای دی ها، لامپ‌های کم‌مصرف و همچنین دمای محیط را کنترل کنند.


خانه الکترونیک اپل (Apple’s HomeKit) مجموعه‌ای از محصولات هوشمند است که با هم‌دیگر صحبت می‌کنند. و کافی است شما به سیری siri (دستیار شخصی و هوشمند اپل) چیزی مانند "چراغ را روشن کن" بگویید تا آن‌ها متوجه شوند و برایتان انجام دهند.
البته این سیستم هوشمند هم هست، مثلا اگر در طول شب سنسورهای دود آن، متوجه شوند که خانه‌ی شما آتش گرفته است، یا دود یا گاز درون خانه است، شما را بیدار می‌کنند و سپس چراغ‌ها را روشن می‌کنند تا شما بتوانید راه‌تان را به سمت خارج پیدا کنید.


2- اتوماسیون : یک خانه‌ی هوشمند که احساس دارد.
ادغام تمام وسایل با هم، همان انقلاب خانه‌های هوشمند است. که در آن تمام وسایل خانه، با هم شبکه می‌شوند و سپس از طریق یک تلفن همراه ، یا یک ساعت هوشمند، کنترل می‌شوند. شرکت‌های متعددی، از جمله CRESTRON، سیستم اتوماسیون خانه را معرفی کرده‌اند که به افراد اجازه می‌دهد تا امنیت خانه‌شان را کنترل کنند، دمای مورد نظرشان را برای خانه تنظیم کنند یا این که به ماشین لباسشویی بگویند چه زمانی شروع به کار کند.

 


امروزه فن‌های هوشمند سقفی نیز به بازار آمده‌اند، آن‌ها به وسیله‌ی یک حسگر حرکتی خودشان می‌فهمند که چه زمانی وارد اتاق شده‌اید و کی خارج می‌شوید، در ضمن دما و رطوبت اتاق را نیز اندازه‌گیری می‌کنند و خودشان با توجه به افراد حاضر دراتاق، همه‌ی شرایط را بهینه می‌سازند.


3- پنجره‌ها : اندود هوشمند و ایمن برای پرندگان
پنجره‌ها نیز هوشمند هستند. با یک نرم‌افزار بر روی موبایل کنترل می‌شوند، شیشه‌های الکتروکرومیک آن ها، می‌تواند میزان نور ورودی را کنترل کند و داخل اتاق را روشن‌تر یا تاریک‌تر کند. همچنین با این کار می‌توانند دمای اتاق را نیز کنترل کنند.
این پنجره‌های گران قیمت، در حال ورود به خانه‌های مسکونی، و پیدا کردن جایگاه خودشان در بازار مصرفی هستند. و تا پنج سال آینده نبض بازار را به دست می‌گیرند. این پنجره‌ها به این صورت کار می‌کنند که هنگامی که یک جریان ضعیف الکتریکی در آن جریان پیدا می‌کند. می‌تواند میزان انعکاس آن را زیاد کند، عبور نور از آن را تنظیم کند و یا رنگ آن را تغییر دهد.
رنگ‌های تیره‌تر شیشه، می‌تواند جلوی ورود گرمای خورشید را بگیرد، و با بازتابش آن نیاز به تهویه‌ی هوا را کاهش دهد، کارخانه‌ی سازنده ادعا می‌کند که این شیشه‌ها می‌توانند در مقایسه با شیشه‌های معمولی مصرف انرژی برای سرمایش را تا 23درصد کاهش دهند.

 


این شیشه‌های جدید می‌توانند از پرندگان نیز محافظت کنند. سالانه صدها میلیون پرنده در اثر برخورد با شیشه‌های ساختمان‌ها، در سراسر جهان، جان خود را از دست می‌دهند. اما سازندگان شیشه‌های جدید به فکر محافظت از جان پرندگان نیز بوده‌اند. شرکت‌های سازنده محصولاتی را معرفی کرده اند که می توانند در منازل مسکونی نیز استفاده شوند. این شیشه‌ها با توجه به این موضوع که چشم پرندگان، طیف‌های دیگری از نور را می‌بیند، بر روی این شیشه‌ها، یک طرح که در طول موج فرابنفش، قابل رویت است، قرار داده می‌شود تا برای پرندگان قابل دیدن شوند، (و در عین حال، همچنان برای چشم انسان، شفاف هستند.) و به همین دلیل پرندگان با دیدن این طرح، متوجه وجود شیشه می‌شوند و از برخورد آن‌ها با شیشه جلوگیری می‌شود.


4- سایه‌بان‌ها : ساده، اما کارآمد
پنجره‌ها، نوآوری‌های دیگری را هم با خودشان می‌آورند. یک تولیدکننده، سایه‌بانی عرضه کرده است که می‌تواند هرچقدر نور که احتیاج دارید برای شما بیاورد، یا هرچقدر که سایه احتیاج دارید! این سایه‌بان، همچنین بر خلاف سایه‌بان‌های قدیمی که از یک طرف جمع یا بسته‌ می‌شدند، می‌تواند از بالا و یا پایین باز شود و نور را دقیقا به جایی که شما می‌خواهید بیاندازد.
همچنین سایه‌بان دیگری ارائه شده‌است که می‌تواند درصد زیادی از نور را منعکس کند، تا دمای خانه بالا نرود، شما می‌توانید در یک روز آفتابی، در کنار پنجره بنشینید، از منظره لذت ببرید، بدون این که احساس گرما داشته ‌باشید.


 

منبع:

 

10 Nifty New Things That Could Make Our Homes Smarter and Greener


LED Closet Light


The New Power Window


منابع بیشتر:


سیری


دستگاه هوشمند پرورش گیاه در منزل


یخچال مغناطیسی


سلول‌های خورشیدی پوشیدنی


خانه‌هایی سبز با کمک تکنولوژی‌هایی نوین - قسمت دوم

 

1394/6/20لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
خطایی روی داده است.
خطا: بازديدها فعلا" غیر قابل دسترسی می باشد.