علوم و فنون جدید

 نظرسنجي شماره 1
در مورد كدام‌يك از موضوعات مطرح شده مايل به كسب اطلاعات بيشتر هستيد؟


ارائه نظر 
 خانه‌هایی سبز با کمک تکنولوژی‌های نوین - قسمت دوم
خانه‌هایی سبز با کمک تکنولوژی‌های نوین - قسمت دوم
همان‌طور که در قسمت قبلی این مطلب مشاهده کردید، در این مطلب به معرفی گزینه‌های جدیدی، که در نمایشگاه سالانه‌ی تجارت خانه‌ی سبز؛ عرضه شده‌اند و می‌توانند خانه‌ی شما را امن‌تر، زیباتر و کارآمدتر کنند، می‌پردازیم.

 

5- خشک‌کن‌ها: دریچه‌های کمتر و کارایی بیشتر
لوازم خانگی نیز می‌توانند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. به عنوان مثال یک خشک‌کن جدید لباس (با نام تجاری HybridCare) ارائه شده است که بدون گرم‌کن لباس‌ها را خشک ‌می‌کند. لباس‌شویی‌های معمولی در امریکا، معمولا از چرخاندن و گرم‌کردن همزمان، برای خشک کردن رطوبت موجود استفاده می‌کنند. در مدل جدید از یک محفظه

استوانه‌ای بدون دریچه با طراحی خاص استفاده شده است و قسمت گرم‌کن حذف شده‌است. در نتیجه، این مدل، نسبت به مدل‌های استاندارد در حدود 40 درصد، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. HybridCare با لباس‌ها مهربان است! نیازی به دریچه‌های تهویه ندارد، احتمال آتش‌سوزی آن بسیار پایین است، به راحتی و در همه‌جا نصب می‌شود.

 


6- صفحات روی میزها : ساخته‌شده از مواد بازیافت‌شده

صفحات روی میزها، زیبا و دوستدار محیط زیست هستند. تنوع آن‌ها انقدر زیاد است که تقریبا انتخاب کردن از بین آن‌ها، کاری سخت و سردرگم کننده است. افزایش تنوع آن‌ها نیز روز به روز در حال افزایش است. چندین شرکت مانند IceStone و Cosentino نمونه‌هایی را پیشنهاد داده‌اند که از مواد بازیافت‌شده تولید شده است و سطحی مانند شیشه دارد.

 


امسال، بر اساس تقاضای مصرف‌کنندگان، یک شرکت خط تولید صفحات میز آشپزخانه ای را راه‌اندازی کرده است که تا 65 درصد مواد آن از شیشه‌های بازیافت‌شده تامین می‌شود. آن‌ها خط تولید را در چین راه‌اندازی کرده‌اند تا قیمت پایین بماند، و به همین دلیل قیمت آن‌ها در مقایسه با صفحات فعلی بیسیار رقابتی است.

 


7- رنگ : باکتری‌ها و آلودگی را می‌بلعد.
اگرچه رنگ سفید بهترین رنگ برای انعکاس گرما، و سرد نگه‌داشتن خانه‌ها است، اما انواع رنگ‌های دیگر نیز، کارهایی انجام می‌دهند که فراتر از یک پوشش برای دیوارها هستند.
در اوایل سال آینده، دو محصول جدید وارد بازار خواهند شد که می‌توانند در تمیز کردن محیط زیست، به ما کمک کنند. رنگ‌هایی که ادعا می‌کنند، اولین رنگ‌های تمیز کننده‌ی محیط زیست هستند.

 


ناکسوت اولین و تنها رنگ هوای پاک، در جهان است که از تکنولوژی فتوکاتالیست های کریستال اکتیو بهره می گیرد.ذرات نانوی دی اکسید تیتانیوم (TiO2) موجود در کریستال اکتیو CristalActiv انرژی لازم را از نور خورشید و اشعه ماورای بنفش دریافت کرده و در حضور رطوب و بخار آب موجود در هوا، رادیکالهای هیدروکسیل و پروکسیل آزاد می نماید.این رادیکال های آزاد ایجاد شده در میلیاردم ثانیه، سبب واکنشی خواهد شد که باعث شکسته شدن اکسیدهای نیتروژن (NOx) موجود در هوا می شود. این ذرات شکسته شده با ذرات کربنات کلسیم قلیایی موجود در رنگ خنثی می شود و مقادیر بی‌ضرر از نیترات کلسیم و مقادیر ناچیز از دی اکسید کربن و آب تولید می گردد. نیترات کلسیم محلول در آب است و به راحتی از سطح رنگ جدا شده که این امر باعث آمادگی سطح رنگ برای واکنش بعدی خواهد شد.
یک مزیت بزرگ این واکنش فوتوکاتالیستی این است که ذرات نانوی دی اکسید تیتانیوم (TiO2) در واکنش مصرف نمی گردد و صرفا به عنوان یک کاتالیزور زیستی وارد عمل می شود که به طور مداوم تولید رادیکال های آزاد را انجام می دهد و در صورت وجود نور و رطوبت هوا این عمل ادامه خواهد یافت و همچنین بکارگیری کریستال اکتیو سبب خاصیت خودشویندگی و نیز خواص ضد باکتریایی این محصول می شود.
با کاربرد این محصول در شهرهای آلوده، می‌توان هم جذابیت بصری ایجاد کرد و هم شهری با هوای سالم‌تر داشت.


8- سرویس‌های بهداشتی: مصرفِ کمِ آب، بدون آلودگی و بو
فکر می‌کنید توالت‌ها تا چقدر می‌توانند کم‌مصرف‌تر شوند؟ تا همین چند وقت پیش، به طور معمول هر بار استفاده از سیفون، حدود 19 لیتر آب مصرف می‌کرد، امروزه توالت‌هایی که تا 80 درصد کم‌تر آب مصرف می‌کنند، در خانه‌ها کاربرد دارد و به زودی، از آن هم کم مصرف‌تر خواهد آمد.

 


عرضه‌ی توالت‌هایی که حدود 3 لیتر آب مصرف کنند، از سال 2013 شروع شد و بعد از سال‌ها توسعه، توالت‌هایی ساخته شده‌اند که با 1.5 لیتر آب، می‌توانند به طور کامل، آلودگی را رفع نمایند.
همچنین برای این که هوای داخل سرویس بهداشتی، بوی بدی نداشته باشد، توالت جدیدی ارائه شده است که از یک فیلتر کربن برای جذب کردن بوی نامطبوع استفاده می‌کند. استفاده از این فیلتر در اکثر توالت‌ها امکان‌پذیر است. همچنین یک فن نیز در این توالت تعبیه شده است، و با استفاده از سنسورهایی حساس، هنگامی که فردی روی توالت بنشیند، فن را به کار میافتد.

 

9- باطری‌ها : حفظ قدرت
باطری‌ای که با نام تجاری تسلا به بازار ارائه شد، جایگزین خیلی خوبی خواهد بود برای پشتیبانی در هنگام قطع برق، جلوگیری از نوسانات برق، کاهش هزینه‌ها و ...
این محصول می‌تواند به کمک کسانی بیاید که در محیط‌هایی خارج از شبکه‌ی خطوط انتقال برق زندگی می‌کنند، یا در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که از انرژی خوشیدی استفاده می‌کنند. (برای مواقعی که به علت ابر و ... نمی‌توان از انرژی خورشیدی استفاده کرد.) و یا در محل‌هایی که هزینه‌ی اتصال به شبکه برق خیلی گران است و استفاده از این ابرباطری‌های غول‌پیکر به صرفه‌تر است.

 


مسئولین این شرکت، معتقدند که در آینده‌ای نزدیک این منابع انرژی کاربردهای بیشتری پیدا خواهد کرد. و بازار بسیار بزرگی را به دست خواهند آورد.

10- تصفیه‌ی آب : راه‌حلی برای کشورهای درحال توسعه؟
بسیاری از مواردی که در نمایشگاه خانه سبز به نمایش درآمده‌اند، گران هستند، اما استثناهایی وجود دارد. Kohler که یکی از بزرگترین و شناخته‌ترین کمپانی‌ها در زمینه تولید شیرآلات، دوش و توالت است، از یک محصول آرمانی در این نمایشگاه پرده‌برداری کرده‌است. این محصول، یک سیستم تصفیه آب آشامیدنی است که به منظور کمک به 1.8 میلیارد نفر، در سراسر دنیا که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، ساخته شده‌است.

 


شما می‌توانید آب کثیف را در یکی از آن‌ها بریزید و از آن آب سالم و قابل شرب بدست بیاورید. شرکت سازنده مدعی است که این وسیله مطابق با استاندارد سازمان بهداشت جهانی بیش از 99 درصد آلاینده‌های آب را از بین می‌برد.
همچنین این محصول با قیمتی بین 17 تا 20 دلار، عرضه می‌شود و می‌تواند آب آشامیدنی یک خانواده چهارنفره ‌ را به مدت دو سال تامین کند. (روزانه 40 لیتر آب) پس از آن نیز تنها با 5 دلار هزینه، فیلتر آن تعویض می‌شود و برای مدت 2 سال دیگر توانایی تولید آب آشامیدنی سالم را دارد. 

منبع:

 

10 Nifty New Things That Could Make Our Homes Smarter and Greener


Heat-Pump Clothes Dryers Finally Reach U.S.


GEOS Recycled Glass Surfaces


منابع بیشتر:


روشی نوین برای شیرین کردن آب‌های شور


طراحی باطری‌های جدید لیتیوم - اکسیژن


نیروگاه شبانه روزی خانگی


خانه‌هایی سبز با کمک تکنولوژی‌هایی نوین - قسمت اول

 

1394/6/24لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  520
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  520