توجه :
 
 چنانچه مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات به کار رفته در این صفحه را متوجه نمی شوید، می توانید مطالعه خود را از اولین جلسه آموزشی رباتیک شروع نمایید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
همچنین چنانچه بخشی از مطالب را قبلا خوانده اید، برای مشاهده فهرست موضوعات جلسات آموزشی رباتیک، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
در این بخش از سایت رشد، مطالب آموزشی در زمینه رباتیک با زبان بسیار ساده و بر مبنای مطالبی که در سنین راهنمایی آموخته اید ارائه شده و در هر جلسه مطالب جدیدی آموزش داده شده اند.
 آخرین مطالب
 جلسه‌ی بیست و یکم
جلسه‌ی بیست و یکم
LM317، کنترل کننده‌ی ولتاژ و جریان ...

این جلسه می‌خواهیم شما رو با رگولاتور LM317 آشنا کنیم. رگولاتورهایی که ما تا به حال با آن ها آشنا شده‌ایم همگی ولتاژ خروجی ثابتی داشتند، مثلاً 7805 خروجی ثابت 5 ولت به ما می‌دهد و 7809 خروجی ثابت 9 ولت!!! اما با رگولاتور LM317 و به کمک یک مقاومت ثابت و یک پتانسیومتر، می توانیم سطح ولتاژ خروجی را به دلخواه خود تنظیم کنیم. البته طبیعتاً سطح ولتاژ خروجی نمی تواند از ولتاژ ورودی بیشتر باشد!


جلسه‌ي بيستم

صفحه‌ي اصلي رباتيك

جلسه‌ي بيست و دوم


به نام خدا

با عرض سلام خدمت همه‌ي دوستان خوبم

اين جلسه مي‌خواهيم شما رو با رگولاتور LM317 آشنا کنيم. رگولاتورهايي که ما تا به حال با آن ها آشنا شده‌ايم همگي ولتاژ خروجي ثابتي داشتند، مثلاً 7805 خروجي ثابت 5 ولت به ما مي‌دهد و 7809 خروجي ثابت 9 ولت!!!
اما با رگولاتور LM317 و به کمک يک مقاومت ثابت و يک پتانسيومتر، مي توانيم سطح ولتاژ خروجي را به دلخواه خود تنظيم کنيم. البته طبيعتاً سطح ولتاژ خروجي نمي تواند از ولتاژ ورودي بيشتر باشد!

ترتيب پايه هاي LM317 در شکل زير نشان داده شده است.


همان‌طور که در شکل مي‌بينيد، خود آي سي يک هيت سينک دارد، ولي معمولاً براي پايين‌تر آوردن دماي آي سي در مدارهايي که نياز به جريان دهي بالا دارند، هيت سينک آي سي، به وسيله‌ي يک پيچ، به يک هيت سينک کمکي بزرگتر متصل مي‌شود. هيت سينک يک قطعه فلزي است که گرما را به خوبي انتقال مي‌دهد و نمي‌گذارد دماي آي سي بيش از حد بالا رود. اين قطعه به صورت آماده در اندازه‌هاي مختلف موجود است.

براي استفاده از اين آي سي در مَد کنترل کننده‌ي ولتاژ، بايد مدار زير را ببنديم:در مدار بالا، 470اهم=R1 است و R2، يک پتانسيومتر يا مولتي‌ترن 10 کيلو اهمي.

حالا با تغيير مقاومت پتانسيومتر، سطح ولتاژ خروجي تغيير مي کند و مي‌توانيم آنرا تنظيم کنيم.

براي محاسبه‌ي سطح ولتاژ خروجي، فرمول زير وجود دارد:
 

 ((V = 1.25(1+ (R2/R1

طبيعتاً نيازي نيست شما هردفعه براي محاسبه‌ي ولتاژ خروجي از اين فرمول استفاده کنيد، شما مي‌توانيد با چرخاندن پيچ مولتي‌ترن، ولتاژ خروجي را در سطح ولتاژ مورد نظر تنظيم کنيد.

حداقل ولتاژ خروجي در اين آي سي 1.25 ولت مي تواند باشد، و حداکثر ولتاژ خروجي نيز، 37 ولت!.

همچنين اين آي سي مي‌تواند با يک مدار کوچک ديگر، به عنوان کنترل‌کننده‌ي ميزان جريان خروجي استفاده شود.

به مدار دقت کنيد:

به وسيله‌ي رابطه I out= Vin/R1 مي‌توان ميزان جريان خروجي را حساب کرد.
البته اين مدار کاربرد بسيار کمي دارد، و براي کنترل جريان در مدارهاي ساده، معمولاً از مقاومت‌هاي معمولي استفاده مي‌کنيم.

منتظر سوالات و نظرات دوستان خوبم هستم.

موفق و پيروز باشيد؛ تا جلسه‌ي آينده خدا نگه دار

دوست شما، فراز


جلسه‌ي بيستم

صفحه‌ي اصلي رباتيك

جلسه‌ي بيست و دوم


1387/6/9لينک مستقيم

فرستنده :
سعید HyperLink HyperLink 1387/12/7
مـتـن : سلام خسته نباشید واقعا از زحماتتون تشکر میکنم
چرا اسم پایه adj رو نزاشتن همون گراند (زمین) و منظور از این نامگزاری چی بوده ؟ adj مخفف چیه ؟
هر چند سوال عجیبیه ولی برام سوال شده
پاسـخ : سلام سعيد جان
ممنونم. AdJ مخفف واژه‌ي Adjust به معناي "تنظيم" هستش. اين پايه توسط يك مقاومت متغير كنترل مي‌شود و براي تنظيم به كار مي‌رود.
موفق باشي دوست عزيز

فرستنده :
smgh HyperLink HyperLink 1387/12/7
مـتـن : خیلی جالب بود هم بحث lm317 و هم سوالاتی که دوستان مطرح میکردن ؟
واقعا از شما تشکر میکنم که با حوصله زیاد خود جوابه دوستان مبتدی را میدهید
قصد جسارت ندارم من خودم هم زمانی مبتدی بودم و برای همه دوستان آرزوی موفقیت دارم
پاسـخ : سلام. ممنونم، ما هم براي شما آرزوي موفقيت مي‌كنيم.

فرستنده :
فاطمه HyperLink HyperLink 1387/6/15
مـتـن : سلام،ممنون،خيلي عالي بود!
من يه سواله خارج از اين جلسه داشتم!
چه جوري ميشه يه كيتي ساخت كه به يه موتور وصل بشه و بعد از يه مدت زماني خودش جريان ورودي به موتور رو عكس كنه؟تا موتور بر عكس بچرخه؟؟
بازم از مطالب خوبتون متشكرم!
پاسـخ :سلام دوست عزیز
ممنون. کیت های اماده برای مداری که شما مد نظر دارید در بازار وجود داره. شما می تونید از یک مدار فیلیپ فلاپ برای این منظور استفاده کنید.
اما اگر کمی بتونید صبر کنید، ما به زودی وارد مبحث میکروکنترلر می شویم و شما می تونید به کمک میکرو کنترلر کارهای بسیار دشوارتر از این هم به راحتی انجام دهید.
موفق و پیروز باشید

فرستنده :
سارا پورمرز HyperLink HyperLink 1387/6/15
مـتـن : سلام
واقعا خسته نباشيد و خيلي ممنون كه تجربيات خودتون رو در اختيار ما گذاشتيد.فقط يه درخواست تكراري دارم.اگه امكانش است مطالب و زودتر در اختيار ما بزاريد.بازم تشكر ميكنم.
موفق و مؤِِييد باشيد
پاسـخ :سلام دوست عزیز
ممنونم. فکر می کنم دیگه 5 روز فاصله ی مناسبی باشه برای ارائه ی مطلب جدید. چون این مطالب طبق طرح درس کلاس های حضوری ارائه میشه، مجبوریم فاصله ی زمانی معقولی بین جلسات در نظر بگیریم.
به هر حال ممنون از پیشنهادتون
موفق و پیروز باشید

فرستنده :
elnaz HyperLink HyperLink 1387/6/15
مـتـن : با سلام من ميخواستم با استفاده از op-ampمداري طراحي كنم كه در سطح ولتاژ2روشن و در سطح ولتاژ ورودي 2.5خاموش بشه ميشه راهنماييم كنين
پاسـخ :سلام
در جلسه ی پانزدهم من در مورد Op-Amp توضیحاتی دادم، قسمت اول در مورد مد مقایسه کنندگی توضیح دادم، شما می تونید ولتاژ ورودی خود را با یک ولتاژ حد واسط، مثلاً 2.3 ولت مقایسه کنید!!!
موفق باشید

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1387/6/15
مـتـن : سلام،با تشكر از كار خوبتون! كارتون واقعا عاليه،فقط تنها مشكلي كه داره وقفه‌ي زياد بين جلساته، همين!
يه سوالي داشتم،وقتي توي مداري گفته ميشه ولتاژ ورودي مثلا 5 ولته،و يه جاي ديگه ميگن بايد به ولتاژ صفر يا زمين وصل بشه يعني چي؟،خوب، ما از يه منبع تغذيه استفاده مي كنيم ولي توي نقشه‌ي مدار مشخص نكرده كدوم سر مثبته و كدوم منفي،مثلا من يه نقشه‌اي ديدم ،5 جا گفته بود به زمين وصل بشه و 3جا گفته بود به ولتاژ 5.ميشه در اين باره يه كمي توضيح بدين!
پاسـخ :سلام. ممنونم
هر منبع تغذیه (مثل باطری و یا آداپتورهای معمولی و ...) یک قطب مثبت و یک قطب منفی دارد که ما از اختلاف پتانسیل بین این 2 قطب برای تامین تغذیه ی مدار استفاده می کنیم. به قطب منفی ما می گوییم 0 ولت. 5 ولت یا هر ولتاژ دیگری هم که ذکر می شود، همان قطب مثبت منبع تغذیه است.
شما می تونید چندین سیم به هر قطب منبع تغذیه متصل کنید،مشکلی نیست...
موفق باشید...

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 

 

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما