توجه :
 
 چنانچه مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات به کار رفته در این صفحه را متوجه نمی شوید، می توانید مطالعه خود را از اولین جلسه آموزشی رباتیک شروع نمایید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
همچنین چنانچه بخشی از مطالب را قبلا خوانده اید، برای مشاهده فهرست موضوعات جلسات آموزشی رباتیک، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
در این بخش از سایت رشد، مطالب آموزشی در زمینه رباتیک با زبان بسیار ساده و بر مبنای مطالبی که در سنین راهنمایی آموخته اید ارائه شده و در هر جلسه مطالب جدیدی آموزش داده شده اند.
 آخرین مطالب
 جلسه‌ي سي و چهارم
جلسه‌ي سي و چهارم
توضيحات در مورد بخش مكانيك ربات، موتور‌هاي گيربكس دار، شاسي ربات و ....
 

به نام خدا

با سلام خدمت همه‌ي دوستان خوبم

بنا به درخواست بسياري از دوستان، ما قبل از شروع بحث PWM در AVR، ابتدا كمي به قسمت‌هاي مكانيكي ربات مي‌پردازيم.

 

شاسي رباتجهت آشنايي دوستان با اين انواع در مورد هر كدام توضيح مختصري بيان مي‌شود.

 


پلكسي گلاس:نوعي پلاستيك فشرده است كه نسبت به حجمش استحكام خوبي دارد. همچنين نسبت به فلزات وزن بسيار كمتري دارد. نوع بي رنگ آن كاملاً شبيه شيشه است، اما بسيار سبكتر از آن است. همچنين مانند شيشه در ضخامت‌هاي مختلفي در بازار موجود است. شكننده است و مانند فلزات انعطاف پذيري ندارد. تنها راه براي انعطاف دادن به آن اعمال حرارت بالا توسط آتش مستقيم يا ... است. براي بريدن آن مي‌توان از اره مويي استفاده كرد، اما راه بهتر و راحت‌تر، استفاده از كاتِر مخصوص پلكسي گلاس است. از همان جايي كه پلكسي گلاس را تهيه مي‌كنيد، مي‌توانيد كاتِر مخصوص آن را هم تهيه كنيد. چگونگي استفاده از آن را هم از فروشنده سوال كنيد.
پلكسي گلاس در ضخامت‌هاي مختلف موجود است. براي ربات مين ياب يا مسير‌ياب ضخامت 4 يا 5 ميليمتر مناسب است.
مي‌توان از پلكسي گلاس مشكي يا دودي هم استفاده كرد كه موجب زيبايي بيشتر ربات مي‌شود.

 


MDFممكن است بسياري از دوستان با اين نوع آشنايي داشته باشند،زيرا در تهيه‌ي كابينت ، كمد‌ و بسياري از اساس منزل استفاده مي‌شود. اين نوع، از تركيب براده‌هاي چوب با نوعي چسب توليد مي‌شود(مشابه نئوپان) و نسبت به چوب‌هاي معمولي استحكام بيشتري دارد. هيچگونه انعطافي ندارد، و مي‌توان با اره برقي و معمولي آن را بريد.

MDF در ضخامت‌هاي مختلفي وجود دارد كه طبيعتاً هرچه ضخامت آن بيشتر باشد،استحكام و وزن آن نيز بالاتر مي‌رود.

MDF 8 ميليمتري براي شاسي ربات‌هاي مسير‌ياب پيشرفته و آتش نشان مناسب است، زيرا براي ساخت اين ربات‌ها محدوديت زيادي براي حجم نداريم، و استحكام بسيار خوبي هم دارد.

 

با اينكه تقريباً پلكسي گلاس از هر نظر از MDF مناسب‌تر است، اما كمي هم از MDF پرهزينه تر است و به همين خاطر MDF‌ هنوز كاربرد زيادي در ساخت ربات‌ها دارد.

 

 


صفحه‌ي آلمينيوميدر ربات‌هاي فوتباليست دانش‌اموزي، به دليل برخورد‌هاي شديدي كه گاهاً ممكن است بين ربات‌ها پيش آيد و فشاري كه به بدنه‌ي ربات وارد مي‌شود،معمولاً شاسي ربات را از جنس صفحه‌ي آلمينيوم 2 يا 3 ميليمتري مي‌سازند، اين امر موجب استحكام بسيار بالاي بدنه مي‌شود.MDF نيز استحكام مناسبي دارد، اما از لحاظ حجمي، حجم صفحه‌هاي فلزي بسيار كمتر از MDF‌است.تنها ايراد صفحه‌ي آلمينيوم، وزن زياد آن است ممكن است كار را دچار مشكل كند، از اين رو دوستان بايد در استفاده از‌ آن دقت لازم را داشته باشند.

 

 

 


چگونه موتورها را به بدنه متصل كنيم؟چند راه براي اتصال موتورها به بدنه‌ي ربات وجود دارد. يكي از ساده‌ترين و سريع‌ترين روش‌ها براي اتصال موتور‌هاي گيربكس دار به بدنه ، استفاده از بَست ديواركوب لوله‌ي آب است. به شكل زير دقت كنيد.

گيربكس چيست و چه كاربردي در ساخت ربات دارد؟براي سرعت موتور كميتي به نام rpm يا "دور بر دقيقه" تعريف مي‌شود كه اين كميت، تعداد چرخش شفت موتور را در مدت يك دقيقه نشان مي‌دهد.موتور‌هاي عادي بدون گيربكس rpm بالا و قدرت كمي دارند. rpm بالا موجب بالا رفتن سرعت ربات مي‌شود. قدرت كم و سرعت زياد،در مجموع موجب غير قابل كنترل شدن ربات مي‌شود و هدايت ربات را دچار مشكل مي‌كند.

با اتصال يك گيربكس يا چرخ‌دنده به شفت موتور، مي‌توان سرعت موتور را پايين آورد و قدرت آن را بالا برد. گيربكسي در تصوير بالا روي موتور نصب شده است، سرعت موتور را تا 16/1 پاييين آورده است و سرعت نهايي موتور را به 330 rpm رسانده است.(در تصوير بالا گيربكس زير بَست قرار گرفته است). در اين موتور، سرعت شفت موتور قبل از اتصال به گيربكس 5280 rpm بوده است. اين سرعت براي يك ربات مسير ياب مقدماتي بسيار بالاست. سرعت موتور ربات‌هاي ما بايد زير 200 rpm باشند.

تمام اطلاعات مربوط به موتور را معمولاً شركت‌هاي معتبر موتورسازي بر روي بدنه‌ي موتور مي‌نويسند.

انواع موتور‌هاي گيربكس‌دار با سرعت‌ها و قدرت‌هاي مختلف در حال حاضر در بازار موجود است. يكي از راه‌هاي ارزان براي تهيه‌ي اين موتور‌هاي گيربكس دار،براي پروژه‌هاي ساده، استفاده از موتور ماشين اسباب‌بازي‌هاي ارزان قيمت ساخت چين است. قيمت اين ماشين‌‌ها زير 2000 تومان بوده و از هر اسباب بازي مي‌توان يك موتور و گيربكس را به همراه چرخ آن استخراج كرد. به شكل نگاه كنيد.

 

 در جلسه‌ي آينده به مبحث ميكروكنترلر برمي‌گرديم و نحوه‌ي كنترل سرعت موتور‌ها را از طريق PWM در ميكروكنترلر‌هاي خانواده‌ي AVR بررسي مي‌كنيم.جلسه‌ي آينده جمعه‌ي هفته‌ي آينده بر روي سايت قرار خواهد گرفت.

منتظر سوالات و نظرات دوستان عزيزم هستم

تا جلسه‌ي آينده خدا نگه دار

 

فراز اميرغياثوند، دوست شما


 

شاسي در ربات‌هاي مختلف بسته به كاربري ربات، ممكن است از جنس‌هاي مختلفي باشد كه محدود به چند نوع فلز يا آلياژ خاص نيست، اما به طور معمول در ربات‌هاي مسابقاتي دانش‌آموزي معمولاً شاسي ربات‌ها را از جنس‌هاي پلكسي گلاس، صفحه‌ي آلمينيوم و يا MDF مي‌سازند.

1388/2/2لينک مستقيم

فرستنده :
omid HyperLink HyperLink 1388/3/3
مـتـن : سلام فراز جان
به نظر شما در ربات مسيرياب پيشرفته استفاده از موتو گيربكس دار بهتره يا ازگيربكس جدا بهتره؟
rpmچند؟
پاسـخ : سلام
من تا حالا نديدم كسي براي ربات مسيرياب از موتور‌هاي با گيربكس جدا استفاده كنه. اگر موتور شما حدوداً 500rpm باشه ايده آله. موفق باشيد

فرستنده :
محمد HyperLink HyperLink 1388/3/3
مـتـن : سلام.واقعا از این همه مطلب جالب ممنونم.با اجازتون دارم از مطالب شما استفاده میکنم و سفارش ساخت یه ربات مسیر یاب رو پذیرفتم.البته من فقط 1 ماهه با ربات آشنا شدم.
پاسـخ :سلام محمد جان
عاليه، انشاالله كه تو كارت موفق باشي، اگر كمكي از دستم بر ميومد در خدمتم.

فرستنده :
enayat HyperLink HyperLink 1388/3/3
مـتـن : یه دنیا ممنون

فرستنده :
آرمان HyperLink HyperLink 1388/2/31
مـتـن : سلام . مطالب خیلی خوبه ولی سرعت کم. من در جلسه ی سی و سوم یک سوال کردم ولی جوابش نیومد. می خواستم ببینم چجوری می شه یک میکرو AVR را به دوربین رنگی وصل کرد جوری بشه رنگ هر پیکسل رو برگردوند؟ آیا قطعه دیگه ای هم می خواد؟ قیمتش حدودا چه قدره؟ از این خیلی سوال می کنم ببخشید. ممنون
پاسـخ : سلام دوست عزيز
به ميكروكنرلر‌هاي AVRي كه ما با اونها سر و كار داريم نمي‌توان دوربين رنگي متصل كرد. كاري كه شما مي‌خواهيد انجام بديد پردازش تصوير هستش. پردازش تصوير يكي از مهمترين و پركاربردترين قسمت‌هاي ساخت ربات‌هاي پيشرفته است و مبحث بسيار گسترده و سنگيني هست. شما اگر به اين مبحث علاقه داريد بايد به طور حرفه‌اي وارد اين بخش بشويد. منابع اينترنتي در اين زمينه كمك‌هاي زيادي به شما مي‌كنند.
موفق باشيد

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 

 

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما