توجه :
 
 چنانچه مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات به کار رفته در این صفحه را متوجه نمی شوید، می توانید مطالعه خود را از اولین جلسه آموزشی رباتیک شروع نمایید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
همچنین چنانچه بخشی از مطالب را قبلا خوانده اید، برای مشاهده فهرست موضوعات جلسات آموزشی رباتیک، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
در این بخش از سایت رشد، مطالب آموزشی در زمینه رباتیک با زبان بسیار ساده و بر مبنای مطالبی که در سنین راهنمایی آموخته اید ارائه شده و در هر جلسه مطالب جدیدی آموزش داده شده اند.
 آخرین مطالب
 جلسه‌ي چهل و هشتم
جلسه‌ي چهل و هشتم
آشنایی با انواع سیستم شوت در روبات های فوتبالیست. آشنایی با سلنویید. آشنایی با رله. توضیح درباره ی مدارات الکترونیکی در سیستم شوت سلنویید و ...

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشید
در این جلسه طبق قرار قبلی به موضوع سیستم شوت در ربات‌های فوتبالیست دانش‌آموزی خواهیم پرداخت. بدون مقدمه وارد بحث می‌شویم.
ربات‌های فوتبالیست هم مثل یک بازیکن فوتبال واقعی باید بتوانند توپ را شوت کنند یا آن را پاس بدهند. ‌برای این کار، ربات نیاز به یک بازوی مکانیکی دارد تا در مواقع لزوم توپ را با قدرت دلخواه به سمت مقصد مورد نظر شوت کند. این بازو فقط کافیست بتواند توپ را از جلوی ربات با سرعت هل بدهد. شدت شوت را می توان با کنترل قدرت این بازوی مکانیکی تعیین کرد.

برای طراحی این بازوی مکانیکی، معمولاً از یکی از دو سیستم زیر استفاده می‌شود:

1- سیستم پنوماتیک یا بادی
2- سیستم سلنویید یا آهنربای الکتریکی


هر کدام از این دو سیستم مزایا و معایبی دارند، به عنوان مثال سیستم ‌پنوماتیک دارای پیچیدگی‌های فنی‌ای است که پیاده سازی این سیستم را بر روی ربات برای ما دشوارتر می‌کند. همچنین این سیستم فضای بیشتری را نسبت به سیستم سلنویید اشغال می‌کند. در این جلسه ما فقط به تشریح سیستم دوم خواهیم پرداخت و در مورد مدارات الکترونیک و راه‌انداز آن توضیح خواهیم داد.  استفاده از سیستم سلنویید یا آهنربای الکتریکی برای سیستم شوتهمان‌طور که گفته شد، اساس کار ما در طراحی این سیستم، یک آهنربای الکتریکی است. آهنرباهای الکتریکی در مدل‌ها و اندازه‌های مختلف در بازار موجود است. در این سیستم ما نیاز به یک آهنربای الکتریکی‌ای داریم که بتواند مانند شکل زیر، یک اهرم را در راستای افقی به سمت جلو هل دهد. این اهرم نیز باید به نوعی با توپ در تماس باشد تا نیروی سلنویید را به توپ منتقل کند.


 
قسمت متحرک در سلنویید اصطلاحاً پیستون نام دارد، جابه جایی این پیستون در انواع مختلف متفاوت است، اما معمولاً در حدود 3-2 سانتی متر است.

سلنویید ها در حالت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
1- ضربه زن یا هل دهنده (Push Type)
2- کشنده (‌Pull Type)سلنوییدهای "ضربه زن" در هنگام برقرار شدن جریان، پیستون را با شتاب به سمت خارج بدنه‌ی اصلی سلنویید هل می‌دهند. نوع دیگری که در بازار ایران نیز بیشتر در دسترس است، سلنوییدهای کشنده است، این نوع سلنوییدها در هنگام برقرار شدن جریان الکتریکی، پیستون را به سمت داخل می‌کشند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلنوییدها می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.societyofrobots.com/actuators_solenoids.shtml مدارات الکترونیکی و راه انداز سلنوییدولتاژ کاری این سلنوییدها معمولاً در حدود 30 ولت است، اما برای افزایش توان و قدرت شوت، می‌توان با رعایت برخی نکات اختلاف پتانسیل بالاتری را بر روی سلنویید اعمال کرد، کما اینکه برخی تیم‌ها تا 120 ولت نیز بر روی سلنویید اختلاف پتانسیل قرار می‌دهند.
اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان چنین اختلاف پتانسیلی را در ربات تأمین کرد؟
برای این منظور چند عدد خازن 20 ولتی را ابتدا به صورت موازی شارژ می‌کنند، سپس آن‌ها را به صورت سری به سلنویید متصل می‌کنند. در شکل‌های زیر این مراحل به تفکیک نشان داده شده است.
مدار شماره 1، خازن‌ها به صورت موازی در حال شارژ شدن:
و مدار شماره‌ی 2، خازن‌ها به صورت سری در حال تخلیه در سلنویید (در زمان شوت کردن توپ) :
 

همان‌طور که در شکل بالا می‌بینید، در مدار شماره‌ی 2، برای تأمین ولتاژ مورد نیاز سلنویید، خازن‌ها با یکدیگر به صورت سری بسته شده‌اند، همان‌طور که می‌دانید در این حالت ولتاژ اعمال شده بر روی سلنویید، برابر با جمع ولتاژ این 4 خازن است.
بدیهیست که ربات در طول بازی ممکن است ده‌ها و صدها شوت بزند و در هر بار شوت زدن نیز باید یکبار خازن‌ها دِشارژ و سپس مجدداً شارژ شوند. اما چگونه می‌توان مداری طراحی کرد که بتواند در یک حالت خازن‌ها را به صورت موازی شارژ کند، و در حالت دیگر خازن‌ها را به صورت سری به سلنویید متصل کند؟
برای پاسخ به این سوال ابتدا با نوعی سوییچ الکترومکانیکی به نام "رله" آشنا می‌شویم. رله نوعی کلید الکتریکی است، که به وسیله‌ی آن می‌توان جریان الکتریکی را قطع و وصل نمود، تنها تفاوت آن با کلیدهای فشاری معمولی‌ای که روی بسیاری از دستگاه‌های خانگی وجود دارند این است که، شما برای قطع وصل کردن جریان، نیازی به فشار دادن کلیدی ندارید، بلکه باید آن را به وسیله‌ی جریان الکتریکی کنترل کنید. 
    
           

رله‌ها بر حسب نوع استفاده در انواع مختلفی ساخته می‌شوند، معروف‌ترین نوع رله، رله‌های 2 حالته (1 کانتَکت) هستند.(شکل بالا سمت چپ)
این رله‌ها 5 پایه دارند که شکل آن به صورت شماتیک در زیر کشیده شده است:


 
همان‌طور که در شکل نشان داده شده است، در حالت عادی پایه‌های 1 و 2 به یکدیگر متصل هستند، اما زمانیکه بر روی پایه‌های + و – (شکل بالا) جریان قرار گیرد، اتصال به شکل زیر برقرار می‌شود:ولتاژی که برای تحریک پایه‌های + و -  رله باید استفاده شود معمولاً 5 یا 12 ولت است. ولتاژ فعال سازی رله‌های معمولاً بر روی بدنه‌ی آن‌ها درج می‌شود.
برای کسب اطلاعات جامعتر در مورد رله نیز می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.rowand.net/Shop/Tech/AllAboutRelays.htm

حال که با رله آشنا شده‌ایم، می‌توان با استفاده از چند عدد رله مداری طراحی نمود که ، در حالت معمولی خازن‌ها با یکدیگر موازی بسته شوند و برای شارژ شدن به باطری متصل شوند، و در حالت دیگر، رله‌ها به صورت سری بر روی سلنویید تخلیه شوند.
نقشه‌ی این مدار به همراه توضیحات کامل‌تر، در جلسه‌ی آینده ارایه خواهد شد.
منتظر سوالات و نظرات دوستان عزیز هستیم.

تا جلسه‌ی آینده خدا نگه‌دار
دوست شما، فراز امیرغیاثوند1388/8/27لينک مستقيم

فرستنده :
علي HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : با سلام
شما در طول جلسات گذشته در مورد step motor هيچ توضيحي نداديد.چرا؟
پاسـخ : سلام دوست عزیز
حتماً در جلسات اینده در مورد این نوع موتورها مفصلاً توضیح خواهیم داد. ممنونم از انتفادتون. پیروز باشید

فرستنده :
رضا HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : با سلام و خسته نباشید و با تشکر از مطالب مفیدتان.من تازه کار روبات را شروع کردم و ابتدا از رباتهای مسیر یاب.آیا نقشه مداری که در سایتتان هست درست کار میکنه؟من جواب نگرفتم.میشه خواهش کنم کمی منو راهنمایی کنید.با تشکر
پاسـخ : سلام رضا جان
ممنونم. بله رضا جان، اما فقط دقت کن که خروجی موتورها نیاز به یک درایور موتور مثل l298 دارد، یعنی خروجی ای که برای موتورها در نظر گرفته شده است جریان دهی کافی ندارد و حتماً نیاز به تقویت دارد.
پیروز باشید

فرستنده :
S_Ahmad HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : با سلام
باید بهتون تبریک بگم و ازتون یه دنیا تشکر کنم!
تبریک به خاطر این که یک سایت عالی دارین و تشکر بابت این که علم خودتون را به اشنراک می زارین.
کمتر سایتی مثل سایت شما دیدم که کامل , دقیق و دارای سطح فنی بالا باشه که این ها همه به خاطر شماست.
پاسـخ : سلام دوست عزیز
ممنونم از لطفتون. خوشحالم که مطالب سایت مورد پسندتون واقع شده. ما رو از نظرات و پیشنهاداتتون خوبتون محروم نکنید.
براتون ارزوی پیروزی و شادکامی می کنم.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : مسخره ها اینقد به تیز هوشا رسیدین چی شد پس اینا می رن تو مسابقات مقام می ران این طوریه رباتیک رو هم مثل همه چیز معلم مخصوصُ و دم تشکیلات لعنتی ها اگه یه خورده انصاف داشتید این همه علاقه ها هدر نمیرفت با همتونم

فرستنده :
andy HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : خیلی عالیه.ممنون

فرستنده :
مريم HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : سلام آقا فراز ماه
ميشه لطفا برنامه نويسي با code vision براي ربات امدادرسان براي من به ايميلم ارسال كنيد نياز فوري دارم
يه دنيا از لطفتون ممنون
پاسـخ : سلام دوست عزیز
متاسفانه باید عرض کنم این کار امکان پذیر نیست. زیرا هر برنامه برای رباتی خاص با سخت افزار مخصوص همان ربات و با توجه به شرایط همان مسابقه نوشته می شود و بر روی هیج ربات دیگری قابلیت اجرا ندارد. اما فکر می کنم شما با استفاده از همین مطالب و با کمی تلاش و پشتکار بتوانید خودتون برنامه ی ربات مورد نظرتو را بنویسید. بنده هم هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمت شما خواهم بود.
پیروز باشید.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : سایت شما خیلی عالیه . خیلی برام کمک کرد.اگه میشه برای من تمام جلسات روباتیک رو بفرستید
پاسـخ :ممنونم علی جان. خوشحالم که مطالب براتون مفید بودند.
شما از همین طریق نمی توانید به مطالب دسترسی داشته باشید؟

فرستنده :
رضا HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : با تشکر از تمام کسانی که زحمت کشیدند.
پاسـخ :

فرستنده :
reza HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : با سلام و خسته نباشید و با تشکر از مطالب ارزنده و مفیدتان.من روبات مسیر یابی که در سایت قرار داده بودید را خواستم درست کنم که با اشکالات متعددی مواجه شدم از جمله فاصله سنسورها و نیز پایه های pic16f84a و بخصوص قسمتی که به dc motor وصل میشه.فکر کنم نقشه مدار کامل نیست و یا برخی خطوط اشتباه رسم شده میشه خواهش کنم کمی بیشتر مرا راهنمایی کنیدبه خدا دعاتون میکنم.(هر چند می دونم کسی به خواهش ما توجه نمی کنه)
پاسـخ : سلام دوست عزیز
ممنونم که مطالب را با دقت دنبال می کنید.
بله، در اون مدار خروجی که به موتور ها متصل شده است جربان دهی پایینی دارد و نیاز به یک درایور مثل L298 یا تقویت ترنزیستوری دارد. اگر در مورد سایر یخش های مدار نیز سوالی دارید بتده در خدمتتون هستم.
پیروز باشید.

فرستنده :
دانیال HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : با عرض سلام خدمت اقا فراز .من تازه با سایتتون اشنا شدم و دانشجو الکترونیک هستم یعنی دنبال سایت خوب میگشتم که سایت شما را پیدا کردم امیدوارم که در تمامی مراحل زندگی موفق باشید. می خواستم بپرسم تقریبا چقدر طول میکشه که من بتونم یک ربات خوب مسیر یاب بسازم با توجه به اینکه من کمیC++ و visual basic بلد هستم وهمچنین برای شروع کار باید چی کار کنم ممنون می شم یه توزیح مفصل بدین(درمورد وسایل الکترونیکی وهمچنین نرم افزارهای مربوطه وقیمت انها ) ببخشید بااین که تازه به گروه شما ملحق شدم این همه سوال پرسیدم
پاسـخ : سلام دانیال جان
بسیار خوشحالم که به جمع ما پیوستی. عذر خواهی می کنم که با تاخیر فراوون به شما پاسخ می دهم. امیدوارم مطالب سایت تا به اینجا برات مفید بوده باشند.
تا همین جا تقریباً تمام مطالبی که شما برای ساخت یک ربات مسیریاب پییشرفته نیاز دارید عنوان شده است. فقط در زمینه ی نظر برنامه نویسی باید مطالب بیشتر مطرح شود، و با توجه به اینکه شما به C++ تسلط دارید پس احتمالاً در این باب مشکلی نخواهید داشت. سایر توضیحات در داخل جلسات به تفصیل داده شده است، در مورد قیمت قطعاتهم، شما برای ساخت یک ربات مسیریاب ،بیش از 50 ، 60 هزار تومان هزینه نخواهید داشت(البته ربات هایی که برای مسابقات طراحی و ساخته می شوند ممکن است بیش از این هزینه داشته باشند.)
اگر در مورد مطالب سایت، نظر، پیشنهاد و یا سوالی داشتید بنده در خدمت شما خواهم بود.
براتون آرزوی پیروزی و موفقیت می کنم.

فرستنده :
ضيائي HyperLink HyperLink 1388/11/7
مـتـن : سلام.من يكبار از شما سوال كردم ولي جواب نداديد.بازم مي پرسم.من كاردان برق هستم و مي خوام الكترونيك رو شروع كنم.ميكرو ها و برنامه نويسي اونها. كمكم كنيد تا از يه جايي شروع كنم.ممنونم.
پاسـخ : سلام دوست عزیز
عذر خواهی می کنم که سوالتون را با تاخیر جواب میدم.
فکر می کنم برای شروع این سایت بتونه خیلی کمکتون کنه. شما اگر مطالب را طبق همین نظمی که در سایت قرار داده شده دنبال کنید، حتماً با کمی تلاش و پی گیری می توانید به سرعت در این مسیر پیشرفت کنید. بنده هم در خدمت شما خواهم بود تا سوالات و مشکلات احتمالی شما را تا حد امکان پاسخگو باشم.
پیروز باشید.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 

 

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما