توجه :
 
 چنانچه مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات به کار رفته در این صفحه را متوجه نمی شوید، می توانید مطالعه خود را از اولین جلسه آموزشی رباتیک شروع نمایید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
همچنین چنانچه بخشی از مطالب را قبلا خوانده اید، برای مشاهده فهرست موضوعات جلسات آموزشی رباتیک، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
در این بخش از سایت رشد، مطالب آموزشی در زمینه رباتیک با زبان بسیار ساده و بر مبنای مطالبی که در سنین راهنمایی آموخته اید ارائه شده و در هر جلسه مطالب جدیدی آموزش داده شده اند.
 آخرین مطالب
 جلسه ی شصت و چهارم
جلسه ی شصت و چهارم
روش تعیین پهنای مسیرهای مختلف در PCB...

 

به نام خدا
 
با سلام خدمت دوستان عزیز
ما در جلسات گذشته دیدیم که چگونه می توان در قسمت تنظیمات خصوصیات PCB، پهنا یا عرض یک مسیر مسی را در PCB تنظیم کرد. یکی از قابلیت­های مهم این نرم افزار این است که به اجازه می­دهد پهنای مسیرهای مختلف را مدار به صورت جداگانه تعیین کنیم. (طبق روشی که تا کنون آموزش داده شده است، یک پهنای مشخصی برای تمام مسیرهای مدار تعیین می­شود که ما آن را 0.8 میلیمتر تعیین کرده­ایم)
اما ما می­خواهیم برای مسیرهای تغذیه­ی مدار، یعنی 12v و GND، مسیرهایی با پهنای بیشتری داشته باشیم، این نرم افزار به ما این قابلیت را می­دهد که پهنای این مسیرها را به صورت جدا از سایر مسیرها تعیین کنیم. این قابلیت می­تواند برای هر مسیری استفاده شود و فقط محدود به مسیرهای تغذیه نیست، یعنی ما می­توانیم چندین پهنای مختلف را در مدار برای مسیرهای مختلف داشته باشیم.
برای این کار باید برای آن بخش از مدار که می­خواهیم در آن تغییراتی به وجود آوریم (در اینجا منظور همان مسیرهای 12v و GND است)، قواعد جدیدی تعیین کنیم. روش کار به این صورت است که ابتدا قوانین تعریف می­شوند، سپس تعیین می­شود این قوانین بر روی چه بخش­هایی باید اعمال شوند. (به بخش­هایی از مدار که می­خواهیم قوانین بر روی آن­ها اجرا شوند، Scope می­گویند.)
در این مدار، همانطور که در مثال گفته شد، می­خواهیم پهنای دو مسیر اصلیِ 12v و GND را به 1.0mm افزایش دهیم. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:
1-   از منوی Design>>rules، از شاخه­ی Routing قسمت Width را انتخاب کنید و بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه­ی New Rule را انتخاب کنید.
همانطور که می­بینید یک زیر شاخه­ی جدید با نام “Width­_1” به وجود آمد. بر روی آن کلیک کنید.
2-   در قسمت سمت راست، در بخش Name، عبارت 12v or GND را تایپ کنید. اگر دقت کنید اسم زیر شاخه­ی جدید به همین نام تغییر کرد.
3-   قبل از تعریف کامل قوانین جدید، باید قلمرو و حدود اجرای این قوانین(Scope) را تعیین کنید. همانطور که گفته شد، قوانین جدید فقط قرار است بر روی دو مسیر 12v و GND اعمال شود. برای این کار از سمت چپِ کادر بالا، Query Builder را انتخاب کنید.
4-   بر روی Add First Condition کلیک کنید تا یک لیست باز شود و در آن لیست، Belongs to Netرا انتخاب کنید. حالا لیست تمام مسیرهای موجود در مدار، در کادر مجاور آورده شده است. از این لیست مسیر 12v را انتخاب می­کنیم.
5-   تا به اینجا قوانین جدید ما بر روی مسیر 12v اعمال خواهد شد. حالا باید مسیر Gnd را نیز اضافه کنیم. در خط بعد، بر روی Add another condition… کلیک کنید و مجدداً Belongs to Net  را انتخاب کرده و این بار از لیست موجود GND را انتخاب کنید.
6-   سپس بر روی AND کلیک کنید و آن را تبدیل به OR کنید. و در نهایت اگر تمام تنظیمات طبق شکل بالا انجام شده است، Ok را بزنید.
7-   حالا وقت این رسیده است که خود این قوانین تعریف شوند، در اینجا قانون مورد نظر ما در مورد پهنای مسیرها می­باشد. در پایین­ترین قسمت صفحه، 6 کادر وجود دارد که از طریق آن ها بیشترین، کمترین و متوسط پهنای مسیرها را تعیین ­می­کنیم. در اینجا چون می­خواهیم پهنای این مسیرها، کمی بیشتر از سایر مسیرهای بورد باشد، عدد 1 را به معنی (1mm) در هر 6 کادر وارد می­کنیم. طبق شکل:
8-   و در نهایت ok را بزنید تا از این صفحه­ی خارج شوید. حالا پهنای همه­ی مسیرهای مدار به جز GND و12v، 0.8 میلی متر، و این دو مسیر، 1 میلی متر می­باشند.
جلسه­ی آینده در مورد نحوه­ی چینش مناسب قطعات بر روی مدار بحث خواهیم کرد.
شاد و پیروز باشید.
 
خدا نگه دار
فراز امیرغیاثوند
 
1390/3/21لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 

 

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما