توجه :
 
 چنانچه مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات به کار رفته در این صفحه را متوجه نمی شوید، می توانید مطالعه خود را از اولین جلسه آموزشی رباتیک شروع نمایید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
همچنین چنانچه بخشی از مطالب را قبلا خوانده اید، برای مشاهده فهرست موضوعات جلسات آموزشی رباتیک، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
در این بخش از سایت رشد، مطالب آموزشی در زمینه رباتیک با زبان بسیار ساده و بر مبنای مطالبی که در سنین راهنمایی آموخته اید ارائه شده و در هر جلسه مطالب جدیدی آموزش داده شده اند.
 آخرین مطالب
 جلسه شصت و هفتم
جلسه شصت و هفتم
آشنایی با قابلیت Auto Rout کردن مدار. نمایش PCB به صورت 3 بعدی

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

همانطور که در پایان جلسه­ی پیش گفته شد، در این جلسه، با یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند این نرم افزار آشنا خواهید شد که به شما کمک خواهد کرد تا کل مدار را فقط با یک کلیک Rout کنید.

قابلیت Auto Rout کردن PCB:

برای این که قدرت جادویی این ابزار را ببینید مراحل زیر را دنبال کنید:

1-   ابتدا باید مدار را Un Rout کنید، یعنی باید مدار را به حالت اولیه­ی Rout نشده برگردانید. از منوها Tools>> Un-rout>> All را انتخاب کنید (میانبر{U,A}).

 

2-   از منوها Auto Rout>>All را انتخاب کنید. پنجره­ای با نام Situs Routing strategies باز می­شود. این پنجره برای انجام تنظیمات اولیه­ی PCB یا اصلاح آن کاربرد دارد. چون ما تنظیمات مورد نظرمان را قبلاً انجام داده­ایم، تغییری در آن اعمال نمی­کنیم.

 

 

3-گزینه­ی Rout All را انتخاب کنید تا کل مدار با همان تنظیماتی که قبلاً انجام شده است(مانند پهنای مسیرها و ...) Rout شود. همانطور که می­بینید روند این عملیات در پنل message در سمت چپ تصویر به طور کامل نوشته می­شود.

 

 

4-پروژه را save کنید{F,S}.

 

توضیح آن که همانطور که می­بینید مسیرها در 2 رنگ متفاوت ترسیم شده اند. مسیرهای قرمز مسیرهایی هستند که از روی بورد عبور داده شده­اند، و آبی­ها نیز از زیر بورد عبور کرده­اند. این که در هنگام Auto Rout شدن از چند لایه استفاده شود برمی­گردد به همان تنظیماتی که قبلاً انجام داده­ایم. همچنین همانطور که می­بینید طبق تنظیمات ما، پهنای مسیرهای Gnd و 12v بیشتر از سایر مسیرهای بورد است.

نکته­ی دیگر آن که نگران نباشید اگر شکل مسیرهای شما دقیقاً مانند شکل بالا نشده است. زیرا تفاوت­هایی که در مکان قرار دادن المان­ها به وجود می­اید باعث می­شود شکل مسیرهای مدار به کلی تغییر کند.

چون ما از اول هدفمان طراحی مدار به صورت 2 رو بوده است، می­توانید برای تمرین بیشتر یکبار دیگر مدار را Un-Rout کنید(با میانبر {U,A}) و سپس مجدداً به صورت دستی هم مدار را به صورت دو رو Rout کنید. با این تفاوت که اینبار به جای استفاده از فقط یک روی PCB برای Rout کردن دستی، می­توانید با فشار دادن کلید * از قسمت عددهای کیبورد، از هر دو روی آن استفاده کنید. نرم افزار به صورت خودکار در محل­های مورد نیاز، Viaها را برای اتصال مسیرهای پشت و روی بورد به یکدیگر، قرار می­دهد.

 

نمایش PCB به صورت 3 بعدی:

طراحی مدار PCB شما حالا دیگر به پایان رسیده است. نرم افزار دیگر به شما این امکان را می­دهد که PCB خود را به صورت 3 بعدی فرض کنید و از هر زاویه­ای که می­خواهید به آن نگاه کنید. برای این کار  کافیست از منوها View>> switch to 3D و یا میانبر {3}  انتخاب کنید.

حالا شما می­توانید از هر زاویه­ای که می­خواهید بورد را برانداز کنید.

برای جا به جا کردن کماکان می­توانید با نگه داشتن کلیک راست و جا به جا کردن ماوس این کار را انجام دهید.

برای زوم کردن نیز مطابق حالت 2بعدی با کلیدهای Page Up/Down می­توانید آن را انجام دهید.

و در نهایت برای چرخاندن بورد در حالت 3 بعدی نیز، کلید SHIFT را نگه دارید تا کره­ی جهت دار ظاهر شود. حالا در هر جهتی که تمایل دارید بورد را بچرخانید کلیک راست را نگه دارید و ماوس را حرکت دهید.

شما برای حالت استفاده از حالت 3بعدی نرم افزار، نیاز به یک کارت گرافیک مناسب دارید. همچنین نیاز به مجموعه نرم افزاریِ DirectX 9.0 دارید. اگر DirectX فعال نیست از منوها Tools>> Preference، شاخه­ی Display را انتخاب کنید. سپس از قسمت بالایی صفحه Use DirectX if Possible را تیک بزنید تا در صورت امکان فعال شود.

در جلسه­ی آینده از یکی دیگر از ابزارهای Altium Designer برای چک کردن نهایی قوانین وضع شده استفاده می­کنیم تا مطمئن شویم PCB طبق قوانین مورد نظر ما شکل گرفته است. سپس بعد این مرحله می­توانیم با خیال آسوده فایل­های خروجی نرم افزار را در اختیار کارگاه­های ساخت PCB قرار دهیم تا آن را برای ما بسازند.

تا جلسه­ی آینده خدا نگه دار

شاد و پیروز باشید

فراز امیرغیاثوند

1390/6/2لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 

 

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما