توجه :
 
 چنانچه مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات به کار رفته در این صفحه را متوجه نمی شوید، می توانید مطالعه خود را از اولین جلسه آموزشی رباتیک شروع نمایید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
همچنین چنانچه بخشی از مطالب را قبلا خوانده اید، برای مشاهده فهرست موضوعات جلسات آموزشی رباتیک، لطفا روی لینک زیر کلیک فرمایید:
 
 
در این بخش از سایت رشد، مطالب آموزشی در زمینه رباتیک با زبان بسیار ساده و بر مبنای مطالبی که در سنین راهنمایی آموخته اید ارائه شده و در هر جلسه مطالب جدیدی آموزش داده شده اند.
 آخرین مطالب
 فوتبال روبوکاپ
فوتبال روبوکاپ
یعنی لیگ فوتبالیست سایز متوسط

 

 

به نام خدا

با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز

 جلسه قبل در مورد لیگ فوتبالیست سایز کوچک صحبت کردیم.امروز در مورد یکی دیگر از رقابت های فوتبال روبوکاپ، یعنی لیگ فوتبالیست سایز متوسط  بحثمون رو ادامه می دهیم.

در لیگ ربات های فوتبالیست اندازه متوسط ، دو تیم متشکل از 5 ربات در یک زمین داخل سالن فوتبال بازی می کنند. توپ بازی، توپ استاندارد سایز 4 فيفا و به رنگ نارنجي است. در این بازی تعداد تعويض ها دلخواه است.

زمان بازي دو نيمه 10 دقيقه ای است و وقت استراحت بين دو نيمه نبايد بيش از 10 دقيقه باشد.زمان هاي تلف شده بازی در هنگام تعویض ها و آسیب دیدن بازیکنان و موارد ديگر است. هر ربات مجهز به سنسورهای مختلف و کامپیوتر جهت تحلیل وضعیت کنونی بازی و انجام یک بازی موفق می باشد.

 

قوانین و مقرراتی که در لیگ ربات های فوتبالیست سایز متوسط در مسابقات ربوکاپ (RoboCup) است، در دو بخش عمده هستند:

1.       قوانین فیفا:  قوانین فیفا با تغییرات ربوکاپ(یعنی shift شدن تغیرات فیفا در ربوکاپ)، به عنوان ناظر بر بازی کاملا شرح داده شده است.

2.       قوانین مسابقه : این قوانین مانند قوانینی مثل شرایط تیم و غیره، برای مسابقاتی مانند مسابقات فوتبال قهرمانی جهان شرح داده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

روبات های فوتبالیست، آدمک های هوشمند کامپیوتری هستند که می توانند از طریق برنامه هوشمندی که به آنها داده می شود به طور خودکار در زمینی شبیه زمین فوتبال بازی کنند . به عبارت دیگر روبات ها از راه دور کنترل نمی شوند .

 

 

 

  در حالت کلی، همه‌ی ربات‌هایی که در برای شرکت در این لیگ ساخته می‌شوند، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند  :

 

 

 

 

2.       كنترل از طريق سرور مركزي باشد. به طوری که در بيرون زمين، با استفاده از الگوريتم هاي هوش مصنوعي این رباط ها بدون دخالت انسان فوتبال بازی کنند.

3.       ابعاد آنها 40 در 40 (اگر بصورت مربعي باشد) يا 50 در50 (دايرهاي) و با ارتفاع حداكثر 80 سانتی متر باشند  .

4.        داراي ابعاد زمين مسابقه   12 x 18  با نشانه هاي خاص در 4 گوشه زمين  باشد.

 

 

 

 

 

طبقه بندي هر گروه در مسبقات ربوكاپ بر اساس تاكيد بر زمينه اي خاص در گروه ها ميباشد , در گروه فوتبالیست سایز متوسط( middle size)  تاكيد بر بينايي مبتني بر رنگ و استفاده از هوش مصنوعي در رديابي و هدايت ربات است .در ربات هاي سايز متوسط بنا بر دلايل زير مهمترين بخش ,  بينايي است :

1.       مهمترين اطلاعات مورد نياز سرور، شامل مكان و زاويه اشياء توسط اين بخش توليد مي گردد.

 

 

 

 

2.       همه اشياء در اين مسابقات بر اساس رنگ آنها طبقه بندي و تعريف می شوند

 

 

 

 

 

ریات ها با استفاده از ارتباط بی سیم با یکدیگر در تماس هستند و همچنین از این طریق پیام های داور را دریافت می نمایند. اما هرگونه دخالت انسان در بازی از هر طریقی کاملا ممنوع می باشد، مگر در زمان تعویض یک ربات.

تحقیقات انجام شده در این لیگ طی سال های اخیر از روند رو به رشد خوبی برخوردار بوده است. در یک سال گذشته تیم ها دروازه خودی و حریف را از طریق رنگ دروازه ها (آبی و زرد) تشخیص می داند اما امسال ریات ها قادرند با دروازه های توری معمولی بازی کنند. اکنون تنها توپ است که از طریق رنگ تشخیص داده می شود. در حال حاضر توپ استاندارد نارنجی رنگ مخصوص زمستان FIFA مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

فوتبال به دليل ويژگي‌هاي خاصش از ابتدا موضوع اصلي تحقيقات روباتيك قرار گرفت. از دلايل اصلي اين تصميم متغير بودن لحظه به لحظه شرايط بازي فوتبال است كه ما را به هدفه استفاده از اين روبات ها در صنعت و اجتماع است، نزديك مي‌كند.هدف نهایی فدراسیون ربوکاپ از برگزاری این مسابقات این است که تا سال 2050 تیمی متشکل از ربات های انسان نما ساخته و تشکیل گردد که بتواند بر تیم قهرمان جام جهانی فوتبال پیروز شود.

 

 

تيم MRL دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در مسابقات جهاني روبوكاپ 2010 موفق به كسب مقام قهرماني در بخش رقابت فني ليگ ربات فوتباليست سايز متوسط شد.

در این مسابقات 9 تيم از 7 كشور ايران، آلمان، ژاپن، چين، هلند، پرتغال و هنگ كنگ در سنگاپور برگزار شد.  در بخش رقابت فني ليگ ربات فوتباليست سايز متوسط، تيم MRL موفق شد در قسمت هايي هم چون پيدا كردن توپ ، پاس دادن، مهارتوپ و گل زدن با كسب حداكثر امتيازات، 12 امتياز و بدون هيچ امتياز منفي در مدت زمان 65 ثانيه به مقام قهرماني دست پيدا كند.

تيم Tech United از كشور هلند با كسب 7 امتياز دوم شد و تيم Nubot از كشور چين با كسب 5 امتياز به مقام سوم جهان رسيد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.       داراي بخش بينايي برنامه ريزي شده بر اساس رنگ هاي تعريف شده  براي اشياء باشند. به عبارت دیگر ربات هایی که بتوانند رنگ ها را تشخیص دهند.

 

 

1390/4/25لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 

 

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما