جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 دست‌هاي درخشان
دست‌هاي درخشانمشاهده‌ي علمي
آيا تا به حال از خودتون پرسيديد چه چيزي باعث تابيدن اجسام زير لامپ‌هاي (UV (Black lights مي‌شه؟در این مشاهده علمی راهی رو بهتون یاد میدم تا بتونید دوستانتون رو متعجب کنید! ;)

دست هاي درخشان 

مقدمه:

آيا تا به حال از خودتون پرسيديد جه چيزي باعث تابيدن اجسام زير لامپ‌هاي لامپ black light) UV) مي‌شه؟


ابتدا بگذاريد كمي راجع به UV و black light صحبت كنيم. نور مرئي داراي طيفي از رنگ‌هاي قرمز‌، نارنجي، زرد، سبز، آبي و بنفش است. بعد از طيف نوربنفش، نورفرابنفش (Ultraviolet) قرار دارد كه چشمان ما نمي‌تواند آن را تشخيص بدهد. تابش فرابنفش داراي طول موج كمتر از نور مرئي است.
شايد شما نام تابش فرابنفش را در پديده‌ي آفتاب سوختگي شنيده باشيد. آفتاب سوختگي به علت نوعي از تابش فرابنفش به نام UV-B) Ultraviolet B) رخ مي‌دهد.
علاوه بر UV-B تابش ديگري از فرابنفش به نام   (UV-A (black light وجود دارد.
UV-B داراي طول موج 280nm-315nm است كه انرزي بيشتري در مقايسه با تابش UV-A دارد. UV-A طول موجي در حدود 400nm - 315 nm دارد و بنابراين انرژي كمتري دارد و موجب آفتاب سوختگي نمي‌شود.
   
لامپ Black light چيست؟

امروزه دسته‌اي از لامپ‌ها ساخته شده كه به جاي نور مرئي اشعه‌ي UV ساتع مي‌كنند. ساختار آنها بسيار شبيه لامپ‌هاي فلوئورسنت است با اين تفاوت كه از شيشه‌هاي  اندود شده با "اكسيد نيكل" در آنها استفاده مي‌شود كه رنگي آبي-بنفش به آن مي‌دهد.به علاوه سطح داخلي شيشه با ماده‌ي "‌فسفر" اندود مي‌شود. اكسيد نيكل نور مرئي را به دام مي‌اندازد. Black light نوعي از لامپ‌هاي UV است كه UV-A تابش مي‌كند.فوتون‌ها با برخورد به ماده‌‌ي فسفر كه از عناصر ناپايدار جدول تناوبي است برانگيخته مي‌شوند. اين اختلاف سطح انرژي منجر به تابش UV با سطح انرژي بالاتر مي‌شود.

 

 


 

خب! بعد از اين مقدمه يك آزمايش انجام مي‌دهيم.

براي اين آزمايش شما نياز داريد به:

لامپ black light) UV)

وازلين

يك ورق كاغذ

در ابتدا ما وازلين را به عنوان نوعي جوهر نامرئي به كار مي‌بريم . انگشت خودتان را داخل ‍ژل وازلين فرو ببريد و با آن روي يك برگ كاغذ پيغامي بنويسيد. سعي كنيد پيغامتون تبديل به سخنراني نشه! بعد باقيمانده‌ي وازلين را از انگشتتان پاك كنيد. لامپ Black light را روشن و چراغ اتاق را خاموش كنيد.

آيا نوشته رو مي‌تونيد ببينيد؟ چرا چيزي كه در نور اتاق قادر به ديدنش نيستيد حال كه نوري وجود نداره قابل ديدن مي‌شود؟ اگر ما نمي‌توانيم تابش فرابنفش را ببينيم، پس چرا وازلين در زير اين نور، شروع به تابيدن مي‌كند؟

اغلب وقتي به يك جسم نگاه مي‌كنيم، نوري كه از سطح آن جسم منعكس مي‌شود را مي‌بينيم. وازلين يك ماده‌ي شفافه! پس چه اتفاقي افتاده؟

ژل وازلين داراي ماده‌ي فسفر است. درست برعكس اتفاقي كه در لامپ مي‌افتد فسفر در وازلين، پرتو هاي فرابنفش Black light را جذب كرده و آن را بصورت نورمرئي ساتع مي‌كند و نوشته را قابل ديدن مي‌كند.

آيا مي‌توانيد چيز‌هاي ديگري را در خانه پيدا كنيد كه در زير لامپ black light بتابد؟

شما مي‌توانيد جواب‌هاي خودتان رو در قسمت "پرسش و پاسخ" بنويسيد.کاربردها

يكي از چيزهايي كه معمولا در زير اين نوع لامپ مي‌تابه لباس سفيده. بسياري از پودر‌هاي لباسشويي داراي نيل (ماده ي آبي رنگ رختشويي) است كه اغلب به عنوان ماده‌اي آن رو تبليغ مي‌كنند كه لباس‌هاي سفيد را سفيدتر مي‌كند! در حقيقت اين ماده فسفري است كه به پرتوي UV-A در نور معمولي واكنش نشان ميدهد. Black Light اين تاثير را افزايش مي‌دهد. مثال ديگري از فسفر در پول‌هاي جديد ديده مي‌شه. از سال 2003 كشورها براي جلوگيري از جعل پول، رشته يا نواري حفاظتي روي پول‌ها قرار مي‌دهند كه در زير نور فرابنفش مي‌درخشه.

سوال: از اين نور براي تجسس‌هاي جنايي هم استفاده مي‌شه. مي‌تونيد بگيد چطور؟


سوال: كاربرد‌هاي UV در ستاره‌شناسي و بيولوژي چيه؟

  

دست‌های  درخشان

براي اين آزمايش شما به اين وسايل نياز داريد:

   لامپ Black light) UV)

   وازلين

   
دستكش آشپزخانه اگر نمي خوايد دستهاتون وازليني بشه 

   يك نفر براي اينكه Black light رو براتون روشن كنه

اگر دستكش لاستيكي داريد آن رو بپوشيد. به مقدار لازم وازلين برداريد و كاملا دست‌ها ر‌ا چرب كنيد. سپس از شخصي بخواهيد كه چراغ اتاق را خاموش كند و لامپ Black light را روشن كند. دست‌ها را در زير لامپ نگه داريد!!!


آيا مي‌توانيد راهي پيشنهاد كنيد كه دست‌هاتون در تاريكي بدرخشه؟
 1387/8/22Copyright ©2010 مدیر المپیادلينک مستقيم

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1391/3/10
مـتـن : ایا این لامپ ها ضرری هم داده
پاسـخ :اگر تابش بيرون از حباب يا دستگاه مورد استفاده انجام بگيره. يعني منبع بيرون از ظرف مخصوص خودش باشه بله ميتونه خطراتي رو داشته باشه.

فرستنده :
ناشناس HyperLink HyperLink 1391/3/10
مـتـن : عالی بود. فقط دو تا سوال: بین UV-A, UV-B, UV-C کدوم خطرناکتره برا انسان؟ و گستره ضدعفونی کدوم بیشتره؟
پاسـخ : سلام، طول‌موج‌هاي اين‌ها به اين صورت دسته بندي شده كه كم انرژي‌ترين A و پرانرژي‌ترين بين اين سه C هست. هرچقدر انرژي بيشتر باشه در بازه‌ي كوتاه‌تري اصرات مخرب داره.
ترتيب انرژي‌شون به اين صورت هست:‌ UV-A: 400 – 315 nm
UV-B: 315 – 280 nm
UV-C: 280 – 100 nm

فرستنده :
محمد- اراک HyperLink HyperLink 1391/3/10
مـتـن : گاهی بعضی از لامپ‌های سیاه یک نور خفیفی از رنگ بنفش دارند. یعنی لامپ‌های سیاه نور فرابنفش تولید می‌کنند که این نور فرابنفش به‌وسیلهٔ موادی که دارای فسفر هستند ـ برای جذب نور فرابنفش ـ جذب می‌شود و بعضی از مواد در اطراف آن می‌درخشند. این مواد از قبیل ناخن و مو و ... همانند مادهٔ سفید رنگ در جدارهٔ داخلی لامپ مهتابی عمل می‌کنند و نور فرابنفش را به نور مرئی تبدیل می‌کنند و نسبت به بقیه بیشتر می‌درخشند.

فرستنده :
دبير HyperLink HyperLink 1389/4/21
مـتـن : خيلي خوب بود ممنون

فرستنده :
سعيده HyperLink HyperLink 1387/9/13
مـتـن : خيلي خوب است
پاسـخ :ممنوم سعيده جان.اميدوارم تونسته باشي جواب سوالات رو گرفته باشي.

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5960
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5960