جستجو بر اساس تاريخ مطلب
 مطالب پیشنهادی
 مشاهده مویرگ‌زایی تومور در بافت‌های مختلف
مشاهده مویرگ‌زایی تومور در بافت‌های مختلفمشاهده‌ي علمي
تا به حال کنجکاو شدید بدونید وقتی که یک تومور در بدن رشد می‌کنه چه اتفاقی می‌افته!؟

تا به حال کنجکاو شدید بدونید وقتی که یک تومور در بدن رشد می‌کنه چه اتفاقی می‌افته!؟

شرکت داروسازی معروف Amgen به‌تازگی وب‌سایتی راه‌اندازی کرده که بینندگان مشتاق این سفر تخیلی را راضی خواهد کرد. در این وب‌سایت می‌توانید تومور را در مراحل مختلف مویرگ‌زایی (tumor angiogenesis) به‌صورت سه-بُعدی مشاهده کنید.

رگ‌زایی (Angiogenesis) فرایندی فیزیولوژیکی است که طی آن رگ‌های خونی جدید از رگ‌های قدیمی رشد می‌کند. اگرچه این فرایند، بخشی از یک روند و توانایی طبیعی بدن برای رشد و ترمیم خودش است، رگ‌زایی مسیری است که یک تومور هم طی می‌کند تا از حالت خوش‌خیم به حالت بدخیم یا سرطانی تبدیل شود.
 

 

تومور (tumor) در اثر تقسیم غیرعادی سلول‌ها در بافت‌ها ایجاد می‌شود. این تقسیم غیر‌عادی سلول‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که چرخه‌ی تقسیم سلولی در بدن دچار اشکال شده و تعادل میان ایجاد سلول‌های تازه و مرگ سلول‌های پیر به دلایلی از بین برود. در نتیجه توده‌ای از سلول‌ها در بافت ایجاد می‌شود که در اصطلاح به آن تومور می‌گویند. برای مطالب بیشتر درباره‌ی انواع تومور ها اینجا را کلیک کنید.


این سایت (به‌صورت دو-بعدی و سه-بعدی است) حتی بدون عینک‌های 3D-ای که این شرکت برای مشاهده آن تدارک دیده و در دسترس متقاضیان قرار میدهد هم بسیار جالب و زیبا به‌نظر می‌رسد. اما گرافیک آن با استفاده از این عینک‌ها کاملاً واقعی است. این سایت با جزئیات خیره‌کننده‌ای، تعدادی از پدیده‌های فیزیولوژیکی را به نمایش می‌گذارد. از جمله اینکه یک تومور چطور یک شبکه اختصاصی از رگ‌های خونی را هدف‌گیری و به تسلط خودش در می‌آورد تا بتواند اکسیژن مورد نیاز را دریافت، مواد زائد را دفع و رشد کند و یا چطور پروتئین‌ها با رسپتورها در سطح رگ‌ها ترکیب شده تا رشد و نمو رگ‌ها رو القا کنند.

برای مشاهده‌ی این تصاویر زیبا کافیست به آدرس زیر بروید و روی عبارت HD کلیک کنید.

http://angiogenesis.amgen.com

اگر از اینترنت پرسرعت استفاده کنید با کمی صبر بارگذاری کامل می‌شود و می‌توانید با حرکت ماوس به چب یا به راست بروید و یا از طریق دایره‌ها روی تصویر زوم کنید و جزئیات بیشتری را مشاهده کنید. در صفحه‌های مختلف پویانمایی‌هایی (انیمیشن‌هایی) قرار گرفته‌اند که در مورد جزئیات مختلف توضیح می‌دهد.
اگر با اینترنت کم‌سرعت به سراغ این دنیای مجازی رفته‌اید، بارگذاری مدت بیشتری طول خواهد کشید، ولی مطمئن باشید کیفیت بالای تصاویر و طراحی زیبا ارزش این انتظار را خواهد داشت.


1389/4/20
Copyright ©2010 سرویس فعالیت‌های علمی شبکه رشد - بخش مشاهده‌ی علمی
لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تاییدانصراف
 محتواي زنده مشاهده علمي

 فعاليت هاي علمي
 تماس با ما
 بازديدها
كاربران غيرعضو آنلاينكاربران غيرعضو آنلاين:  5014
 كاربران عضو آنلاين:  0
  کل كاربران آنلاين:  5014